Ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Łódź"
24.10.2024
24 października 2024 roku Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Łódź" wzięła udział w zintegrowanych ćwiczeniach praktycznych z zakresu ratownictwa chemicznego na terenie poligonu Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Jeżewie.
Scenariusz ćwiczeń stanowiły epizody, których przewodnim motywem było udzielanie pomocy medycznej ofiarom skażeń czynnikami CBRN (zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiacyjne i nuklearne).
Ćwiczenia, które na obiektach poligonowych prowadzili instruktorzy z WCKM oraz dowódca SGRChem-Eko "Łódź", miały za zadanie doskonalenie taktyki postępowania i współdziałanie w zdarzeniach o charakterze chemicznym i promieniotwórczym, a w szczególności ewakuację osób poszkodowanych w skażeniach chemicznych, udzielanie pierwszej pomocy na terenie skażonym oraz dekontaminację poszkodowanych. Duży nacisk w ćwiczeniu położono na szybką i sprawną ewakuację skażonych ze strefy zagrożenia oraz na przeprowadzenie pilnej dekontaminacji, która minimalizuje ryzyko oddziaływania substancji na organizm. W kilku zaplanowanych epizodach wzięło udział 18 strażaków PSP (SGRChem-Eko Łódź, KP PSP Zgierz, KW PSP), żołnierze wojsk chemicznych z Polski oraz z Czech oraz zespół dekontaminacji masowej z 6 batalionu chemicznych Sił Powietrznych w Śremie.
25 października na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 w Łodzi (siedziby SGRchem „Łódź”) odbyły się ćwiczenia, których założeniem było doskonalenia działań służb podczas ataku na osoby ochraniane przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, a także wypracowaniem wspólnych dobrych praktyk współdziałania przed zbliżającym się przewodnictwem Polski w Unii Europejskiej.
Scenariusz ćwiczeń przewidywał, że do ataku terrorystycznego z użyciem nieznanej substancji chemicznej doszło w trakcie imprezy okolicznościowej, w której brało udział wielu wysokich rangą gości o statusie VIP. Zadaniem strażaków było przeprowadzenia dekontaminacji wstępnej (odkażania) osób poszkodowanych.
W przedsięwzięciu udział wzięło 14 strażaków z SGRChem oraz 55 funkcjonariuszy SOP. Obserwatorami ćwiczeń byli przedstawiciele Komendy Głównej PSP, dowódcy specjalistycznych grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Warszawy, Krakowa, Torunia oraz przedstawiciele SOP, Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Opracowanie na podstawie informacji KM PSP w Łodzi
Zdjęcia: st. bryg. Grzegorz Górczyński KM PSP w Łodzi