W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania strażaków województwa łódzkiego związane z powodzią na południu kraju

strażacy stojący w linii podający sobie worki z piaskiem po prawej wał przeciwpowodziowy

W związku z sytuacją powodziową jaka wystąpiła na południu kraju w dniu 14 września 2024 roku z województwa łódzkiego zostały zadysponowane siły i środki (strażacy i sprzęt) do działań związanych z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków powodzi oraz udzielaniem pomocy humanitarnej. Do działań zostały zadysponowane:

  • 2 plutony Kompanii Specjalnej "Łódź" Centralnego Odwodu Operacyjnego - 43 strażaków zostało skierowanych do budowy wałów przeciwpowodziowych w Głuchołazach (woj. opolskie). Realne działania rozpoczęli 14 września o godzinie 8.00. 15 września zostali skierowani do miejscowości Jarnołtówek, gdzie doszło do przelania się zapory na Złotym Potoku - monitorowali jej stan (konstrukcja podobna do tamy w Stroniu Śląskim - stąd obawa możliwość uszkodzenia wałów zbiornika) oraz stan wałów przeciwpowodziowych. Dodatkowo ewakuowali mieszkańców i mieszkańców domu seniora (większość osób o ograniczonej zdolności ruchu). Po zakończonych działaniach w dniu 15 września powrócili do jednostek macierzystych.
  • sekcje Kompanii Specjalnej "Łódź-1" Centralnego Odwodu Operacyjnego - 14 września wieczorem do Prudnika wyjechało 9 strażaków wraz z 3 łodziami płaskodennymi, gdzie ewakuowali mieszkańców z zalanych terenów a także pomagali przy wypompowywaniu wody z budynków. W kolejnych dniach pracowali w Mochowie, Nysie i Lewinie Brzeskim, wykonując podobne działania. W dniu 20 września, ze względu na opadnięcie wód powodziowych, strażacy powrócili do jednostek macierzystych W działaniach tych sekcji wzięło udział łącznie 18 strażaków.
  • pluton Kompania Gaśniczej "Łódź" Centralnego Odwodu Operacyjnego - 14 września do Głubczyc skierowano 35 strażaków, sześć samochodów gaśniczych (5xGBA, GCBA, SLRr) wyposażonych w pompy szlamowe, których zadaniem była budowa nowych wałów przeciwpowodziowy, ewakuacji mienia mieszkańcom i instytucji. W kolejnych dniach strażacy pomagają w Opawicach, Krasnym Polu, Chomiążu, Bierawie, Kędzierzynie - Koźlu, Przełęku, Nysie i jej okolicach. Co kilka dni strażacy tego komponentu są podmienieni przez kolegów z jednostek macieżystych. Do tej pory w dzuiłaniach plutonu wzięło udział 101 strażaków.
  • zastęp ratownictwa technicznego wraz z agregatem o mocy 100 kW z Komendy Powiatowej PSP w Sieradzu - 15 września został on zadysponowany do zabezpieczenia działania wodociągów w Kamiennej Górze, w kolejny dniu zostaje on przedysponowany do Wrocławia, gdzie pozostaje w gotowości bojowej. Do jednostki macierzystej powrócili 21 września. W działaniach zastępu wzięło udział łącznie 4 strażaków.
  • 3 ratowników wysokościowych z JRG 10 w Łodzi - weszli oni do działań rankiem 16 września. Ich zadaniem było wsparcie załóg śmigłowców policji, straży granicznej i wojska polskiego w dostarczaniu pomocy humanitarnej, rozpoznaniu sytuacji powodziowej (loty patrolowe), rozpoznaniu potrzeb medycznych i logistycznych w miejscach lądowań a także organizacji separacji lotniczej w rejonie tymczasowych lądowisk. Ich działania zakończyły się wieczorem 18 września.
  • Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej "Łódź" - 15 ratowników tej grupy zostaje zadysponowanych do Kłodzka, w dniu 16 września, w godzinach popołudniowych. Ich zadaniem od jest ocena stanu budynków w Stroniu Śląskim, Lądku Zdroju, Radochowie i wsiach położonych wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej. Ich działania kończą się w dniu 18 września.
  • Doraźna Baza Koncentracji Sił i Środków Centralnego Odwodu Operacyjnego - 15 września na terenie Ośrodka Szkolenia KW PSP w Łodzi z s. w Sieradzu i Komendy Powiatowej PSP w Sieradzu powstaje bazach w której zostaje zakwaterowanych 120 strażaków kompanii specjalnych z województw kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Przybyli a miejsce strażacy są sukcesywnie kierowani do działań na terenach zalewowych. 18 września ostatni strażacy wyjeżdżają z bazy lecz pozostaje ona w pełnej gotowości. 
  • kpt. Marcin Muskała z Komendy Powiatowej PSP w Pajęcznie zostaje również skierowany do wsparcia Zespołu Prasowego KG PSP w charakterze fotografa, jego działania trwają od 15 do 18 września.
  • do sztabu w Lądku Zdroju 20 września, zostaje skierowany bryg. Marcin Płotica dowódca Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej "Łódź", który w dniu 25 września kończy swoją pracę na rzecz sztabu. Tego samego dnia sztab zasilają st. bryg. Radosław Pełka zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi oraz bryg. Jarosław Kaczmarek naczelnik Wydziału Planowania Operacyjnego KW PSP w Łodzi.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}