Konferencja podsumowująca przebieg Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2023 na terenie województwa łódzkiego
07.09.2023
7 września 2023 roku w Łodzi odbyła się konferencja poświęcona Konkursowi Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2023. Głównym organizatorem wydarzenia był Oddział Regionalny KRUS w Łodzi. Współorganizatorami konferencji byli:
- Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi,
- Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach,
- Łódzki Oddział Regionalny ARiMR,
- Oddział Terenowy KOWR w Łodzi,
- AGRO Ubezpieczenia TUW,
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi,
- Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego,
- Kuratorium Oświaty w Łodzi,
- Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Łódzkiej,
- Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi,
- Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.
Patronat nad konferencją objęli Wojewoda Łódzki Karol Młynarczyk i Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber. Patronat medialny objęły miesięczniki: RADA i W Nowej Roli.
W spotkaniu, które prowadził Tomasz Nowicki – dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi uczestniczyło 92 gości, rolników i osób związanych ze środowiskiem wiejskim.
Wśród gości byli:
- dr Aleksandra Hadzik – Prezes KRUS,
- Andrzej Górczyński – członek zarządu Województwa Łódzkiego,
- Alicja Antczak – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, zastępca dyrektora OR KRUS w Łodzi,
Państwową Straż Pożarną reprezentował st. bryg. Zbigniew Łyszkowicz zastępca łódzkiego komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi.
Konferencja rozpoczęła Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik, ktora odczytała list od Roberta Telusa ministra rolnictwa i rozwoju wsi skierowany do organizatorów i uczestników konferencji. Następnie głos zabrał Andrzej Górczyński, członek zarządu Województwa Łódzkiego, który podkreślał jak ważne jest bezpieczeństwo w pracy rolnika. Jednocześnie zapewnił, ze zarząd województwa łódzkiego wprowadza mechanizmy zwiększające środki dla terenów wiejskich. Tomasz Nowicki, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi przedstawił 20-letnią historię konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne oraz zmian zachodzących na polskiej wsi. W pierwszej części spotkania przedstawione zostały również wykłady na temat działań prewencyjnych oraz zasad bhp w rolnictwie, które mają wpływ na zmniejszenie liczby wypadków w rolnictwie:
- Kampania „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” realizowana przez KRUS – Przemysław Kraska, Oddział Regionalny KRUS w Łodzi,
- „Zasady przechowywania paliw płynnych w gospodarstwach rolnych” – bryg. Mikołaj Pawełczyk, Komend Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi
- „Podrobione i nielegalne środki ochrony roślin jako zagrożenie dla bezpieczeństwa rolnika i upraw” – dr Joanna Gałązka, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
Po przerwie Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik wręczyła podziękowania wieloletnim członkom komisji regionalnych i wojewódzkich, oddelegowanych do prac z instytucji współorganizujących konkurs. Wśród nagrodzonych byli przedstawiciele Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi i Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Wśród wyróżnionych byli:
- Gabriela Sadowska z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedziba w Bratoszewicach,
- Tomasz Liska z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach,
- Tomasz Kolankowski z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach, oddział w Kościerzynie,
- Janusz Orzechowski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, oddział w Sieradzu,
- Marek Zbaraszewski z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi,
- bryg. Piotr Łukasik z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.
Kolejnym etapem była prezentacja laureatów i wyróżnionych gospodarstw oraz wręczenie nagród i wyróżnień uczestnikom finału wojewódzkiego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2023, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Etap regionalny konkursu przebiegał w ramach trzech regionów: Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi oraz Placówek Terenowych KRUS w Tomaszowie Mazowieckim i w Zduńskiej Woli. Do tegorocznej edycji konkursu na terenie naszego województwa zgłosiło się 88 gospodarstw. W ramach każdego regionu zostały powołane komisje konkursowe, które dokonały wizytacji gospodarstw. Komisje regionalne, po wizytacji i dokonanej ocenie gospodarstw wyłoniły po trzy najlepsze gospodarstwa rolne, które awansowały do finału wojewódzkiego.
Ośmioosobowa Komisja Wojewódzka ponownie zwizytowała dziewięć najlepszych gospodarstw, z których wyłoniła zwycięzcę etapu wojewódzkiego. Zwycięzcy będą reprezentować województwo łódzkie, w etapie krajowym. Komisja oceniała:
- ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,
- stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: stan schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych,
- wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części maszyn, podpory i inne zabezpieczenia,
- stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych,
- warunki obsługi i bytowania zwierząt,
- stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej i odzieży roboczej,
- wyposażenie w sprzęt przeciwpożarowy.
Oprócz wyżej wymienionych, Komisja poddała ocenie także dodatkowe elementy oceny gospodarstwa, takie jak: wydzielenie miejsc do zabawy dzieci i wypoczynku dorosłych, estetykę gospodarstwa, udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa, posiadanie atestowanych drabin a w przypadku zatrudniana pracowników w gospodarstwie, ocenie podlegała również jakość wykonywanej oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy.
Opracowanie: Przemysław Kraska Oddział Regionalny KRUS w Łodzi
Zdjęcia: Oddział Regionalny KRUS w Łodzi