W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja "Problematyka Stosowania Przepisów Ochrony Przeciwpożarowej w Procesie Budowy: Wymagania i Dobre Praktyki Inżynierskie"

19.06.2024

po prawej stronie funkcjonariuszka PSP w trakcie wykładu na konferencji, na podeście widać trzy rollupy, po lewej stornie ekran na którym wyświetlany jest slajd z rzutnika

W dniach 18 i 19 czerwca 2024 roku w Rąbieniu AB (powiat zgierski), odbyła się konferencja szkoleniowa: „Problematyka Stosowania Przepisów Ochrony Przeciwpożarowej W Procesie Budowy: Wymagania I Dobre Praktyki Inżynierskie”, która organizowana była przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa oddział Łódź pod honorowym patronatem Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi.

W konferencji wzięło udział 145 osób, uczestników procesu budowlanego, w szczególności: inwestorzy, projektanci, kierownicy budowy i robót budowlanych, jak również rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, funkcjonariusze PSP, inspektorzy ochrony przeciwpożarowej i inne osoby zajmujące się na co dzień sprawami ochrony przeciwpożarowej budynków.

Konferencję, w imieniu Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi rozpoczął jego zastępca st. bryg. Radosław Pełka, który podkreślił, że zaangażowanie Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego w wydarzenie nie ma wyłącznie postaci reprezentacyjnej. To także wkład funkcjonariuszy pionu PSP, właściwego do spraw przeciwdziałania zagrożeniom, w wartość merytoryczną szkolenia. Zaznaczył, że udział PSP wynika wprost ze świadomości funkcjonariuszy i poczucia obowiązku w odniesieniu do szeroko rozumianego interesu społecznego. Wspomniał, że w zakres kluczowych zadań organów Państwowej Straży Pożarnej, zalicza się m. in:

  • kontrolowanie uzgadniania projektów budowlanych w zakresie ochrony przeciwpożarowej,
  • nadzór nad działalnością rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych,
  • wyrażanie zgodny na zastosowanie rozwiązań zamiennych w stosunku do wymagań ochrony przeciwpożarowej,
  • zajmowanie stanowiska w przedmiocie,
  • udział w procesie „oddawania” obiektów budowlanych do użytkowania.

Wskazał również, że przytoczone przykłady świadczą o tym, że organy PSP są w istotnym stopniu włączone w proces budowy. Obecność przedstawicieli PSP podczas wydarzania to realny wpływ na promowanie właściwych praktyk i postaw zawodowych w tych obszarach procesu budowy, w których bezpośrednio uczestniczy PSP.  

Podczas konferencji referaty dotyczące prawidłowego przebiegu procesu budowy, zawartości wymaganej dokumentacji projektowej, stosowanych dobrych praktyk oraz narzędzi inżynierskich wygłosili między innymi:

  • st. bryg. Ariadna Koniuch - zastępca dyrektora Biura Przeciwdziałania Zagrożeniom KG PSP,
  • st. bryg. Mikołaj Pawełczyk - naczelnik Wydziału Przeciwdziałania Zagrożeniom KW PSP w Łodzi,
  • bryg. Magdalena Tomala i kpt. Dominik Rutkowski - naczelnicy Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego KM PSP w Łodzi,
  • dr hab. inż. Dorota Brzezińska profesor Politechniki Łódzkiej,
  • Łukasz Wasilewski,
  • Norbert Śmigielski,
  • Marcin Bednarz,
  • Andrzej Szczepański. 

 

Opracowanie: kpt. Iwona Orłowska
Zdjęcia: Norbert Śmigielski

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}