W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kurs doskonalący dla ratowników medycznych za 120 pkt

19.01.2025

cd

W dniach 30-31.12.2024 r, 2-3.01.2025 r. oraz 7-8.01.2025 r. w Ośrodku szkolenia  KW PSP w Olsztynie odbył się kurs doskonalący dla ratowników medycznych za 120 pkt. związany z  obowiązkiem prowadzenia doskonalenia zawodowego dla ratowników medycznych. 

Adresatami kursu było 20 strażaków – ratowników medycznych z województwa warmińsko-mazurskiego.

Ratownik Medyczny ma obowiązek dopełnienia ustawicznego rozwoju zawodowego na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2019 r. w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych (Dz. U. poz. 2464). Za zrealizowanie określonej formy kształcenia przysługują punkty edukacyjne w 5-letnich okresach rozliczeniowych. Okres edukacyjny rozpoczyna się z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym ratownik medyczny uzyskał uprawnienia do wykonywania zawodu. Tematyka kursu obejmowała:

  • ocenę stanu osoby w stanie nagłego zagrożenia życia;
  • prowadzenie podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej u osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia;
  • bezprzyrządowe oraz przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych z zastosowaniem rurki U- G, masek/ rurek krtaniowych oraz rurek intubacyjnych;
  • wykonywanie defibrylacji ręcznej pod kontrolą EKG;
  • opatrywanie ran i krwotoków;
  • wykorzystanie USG do rozpoznawania stanów zagrożenia życia;
  • odbieranie porodu nagłego w warunkach pozaszpitalnych.

Ponadto uczestnicy kursu mieli możliwość uczestniczenia w badaniu naukowym:

Tytuł: „Ocena aktywności autonomicznego układu nerwowego osób prowadzących uciskanie klatki piersiowej podczas symulowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej na podstawie analizy zmienności zatokowego rytmu serca”, którego celem była ocena działań medycznych na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP). Uciskanie klatki piersiowej poszkodowanego dorosłego po nagłym zatrzymaniu krążenia (NZK) jest elementem składowym RKO, który jest wymagający pod względem fizycznym (wydolnościowym) dla osoby uciskającej klatkę piersiową. Według międzynarodowych wytycznych Advanced Life Support (ALS) skuteczne uciskanie klatki piersiowej wynosi 2 minuty, po tym czasie następuje wyraźny spadek jakości uciśnięć ze względu na postępujące zmęczenie ratownika, gdzie powinna nastąpić zmiana.

Finalnym elementem szkolenia był udział w zadaniach z wykorzystaniem technologii VR. przedstawiciele firmy zaprezentowali rozwiązania wirtualnej rzeczywistości przeznaczone do rozwoju kompetencji ratowników w obszarze ratownictwa technicznego oraz ratownictwa medycznego. W tym ostatnim obszarze były to zarówno założenia z zakresu pierwszej pomocy, jak i zdarzeń masowych.

W ramach ćwiczeń z ratownictwa technicznego uczestnicy mieli możliwość realizować założenie polegające na podjęciu osoby poszkodowanej z samochodu z wykorzystaniem techniki tunelowania. Zadanie obejmowało tutaj przeprowadzenie rozpoznania 360, stabilizację samochodu oraz działania na miejscu zdarzenia w tym zaplanowanie działać mających na celu dotarcie i wydobycie osoby poszkodowanej (w tym zabezpieczenie poszkodowanego za pomocą maty w celu ochrony przed pokruszonym szkłem oraz podejmowanie osoby poszkodowanej w osi kręgosłupa).

Osoby poszkodowane, którym udzielono pomocy w założeniach medycznych miały różnego typu urazy i obrażenia, a ich poprawna selekcja i pomoc – w przypadku zdarzenia masowego – była kluczowym elementem szkolenia. W przypadku pierwszej pomocy, pomoc ta była udzielana różnym osobom (osobie dorosłej, kobiecie w ciąży, itd.) a najczęściej wykonywanymi operacjami była resuscytacja krążeniowo-oddechowa oraz użycie AED. Uczestnicy poznali także możliwości pracy w środowisku wieloosobowym (rota), podnosząc przy okazji swoje umiejętności związane z komunikacją na miejscu zdarzenia.

Zajęcia odbywały się w: Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie oraz w  Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Kadrę wykładowców stanowili specjaliści z Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu w  Olsztynie, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Szpitala Malarkiewicz w Olsztynie, Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej, EMT Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz funkcjonariusze z KW PSP w Szczecinie, KP PSP w Dzierżoniowie, KM PSP w Lublinie, KM PSP w Gdańsku oraz KW PSP w Olsztynie. Skład kadry instruktorskiej stanowili doktorzy, ratownicy medyczni oraz pielęgniarze posiadający doświadczenie zdobyte podczas działań na misjach zagranicznych, pracując na oddziałach intensywnej terapii, oddziałach położniczych, szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz zespołach pogotowia lotniczego i pogotowia ratunkowego. 

Nad prawidłowym przebiegiem kursu czuwał kierownik kursu mł. kpt. Krzysztof Maczulski KW PSP w Olsztynie.

Kurs zakończył się egzaminem potwierdzającym uzyskanie 120 pkt. edukacyjnych.

Opracował: mł. kpt. Krzysztof Maczulski, Zdjęcia: Maciej Kaziniec, Krzysztof Maczulski

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}