Psycholog
Nazywam się Maja Hain, jestem psychologiem. Realizuję zadania Systemu Pomocy Psychologicznej w PSP. W szczególności zajmuję się psychoedukacją, interwencją kryzysową, wsparciem psychologicznym oraz grupowymi i indywidualnymi konsultacjami.
Zapraszam na spotkania indywidualne lub grupowe które mogą dotyczyć różnorodnych zagadnień: od problemów związanych bezpośrednio z akcjami ratowniczymi, poprzez wszelkie trudności związane ze służbą i pracą do spraw osobistych włącznie.
Sytuacje stresujące pojawiają się w każdym miejscu pracy. Istnieją jednak grupy zawodowe szczególnie narażone na funkcjonowanie w stresie. Należy do nich Wasza grupa, której - poza czynnikami występującymi w innych zawodach – towarzyszą stresory specyficzne. Na co dzień stykacie się z odpowiedzialnością za ludzkie życie, z ratowaniem zdrowia i mienia, z cierpieniem i śmiercią. Do tego dochodzi stan ciągłego czuwania, nadmierne przeciążenie pracą, braki kadrowe i sprzętowe oraz niedostateczne wynagrodzenia. Wszystko to sprawia, że mimo źródła ogromnej satysfakcji i ogromu wyzwań, praca w służbach ratowniczych należy do jednego z najbardziej stresujących zawodów.
Zagrożenia, przeciążenia, sytuacje konfliktowe, ciągły pośpiech oraz napięcia i urazy, jakich na co dzień doświadczacie jako funkcjonariusze straży pożarnej, kumulują się i bez zastosowania odpowiednich środków zaradczych zaczynają wpływać destrukcyjnie na Wasze życie zawodowe, osobiste i rodzinne.
O pomoc można prosić w każdej chwili, a szczególnie wtedy, gdy:
- akcja lub zdarzenie które ostatnio przeżyłeś wywarły ogromny wpływ na Ciebie i nie potrafisz sobie z tym poradzić;
- niepokojące Cię reakcje trwają dłużej niż miesiąc, kiedy pomimo upływającego czasu czujesz się wciąż napięty, wyczerpany, trudno jest Ci kontrolować własną złość, jesteś bardzo przygnębiony;
- kiedy czujesz się zobojętniały i nic nie jest w stanie cię zainteresować;
- masz kłopoty z zasypianiem, dręczą cię koszmary;
- nie masz z kim porozmawiać, a czujesz taką potrzebę;
- Twoje stosunki w pracy uległy pogorszeniu;
- Twoje stosunki w domu uległy pogorszeniu;
- wydaje Ci się, że palisz, pijesz za dużo lub zażywasz zbyt dużo leków;
- Twoja praca nie daje Ci satysfakcji;
- czujesz się przeciążony;
Błędem jest myślenie, że nikt mnie nie zrozumie!
Wszystkie spotkania grupowe mogą odbyć się w Waszych rodzimych jednostkach po uprzednim umówieniu się telefonicznym lub mailowym.
Spotkania indywidualne w KW PSP w specjalnie przygotowanym gabinecie, również po uprzednim bezpośrednim kontakcie telefonicznym.
Telefon: 661 331 322
E-mail: psycholog@kwpsp.olsztyn.pl; majahain@wp.pl
PAMIĘTAJ – obowiązuje mnie tajemnica zawodowa!
*Według zasad Systemu Pomocy Psychologicznej w PSP Psycholog PSP udziela pomocy psychologicznej:
1. na wniosek:
a) strażaka lub pracownika, z pominięciem drogi służbowej,
b) kierownika jednostki organizacyjnej PSP, w której strażaka lub pracownika pełni służbę lub jest zatrudniony, po uprzednim wyrażeniu zgody przez kierowanego strażaka lub pracownika;
2. z własnej inicjatywy, po wyrażeniu zgody przez strażaka lub pracownika;
3. zgodnie z zasadami określonymi w procedurze powiadamiania i dysponowania psychologa PSP, stanowiącej załącznik – spotkanie odreagowujące po szczególnie trudnych zdarzeniach.
Psycholog PSP, świadcząc pomoc psychologiczną, jest zobowiązany:
1) postępować zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. (Dz.U. Nr 73, poz. 763, z późn. zm.) o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów;
2) przestrzegać kodeksu etyczno-zawodowego psychologa PSP;
3) dostosowywać odpowiednie sposoby działania i techniki psychologiczne do posiadanych uprawnień i kompetencji.