Pożar szkoły podstawowej w Szkotowie – podsumowanie
21.01.2025
Wczorajszy wieczór (20 stycznia 2025) przyniósł dramatyczne wydarzenia w Szkotowie – pow. nidzicki, gdzie późnym wieczorem doszło do pożaru Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego. Zgłoszenie o widocznych płomieniach na poddaszu budynku wpłynęło około godziny 19:00. Na miejscu strażacy zastali intensywnie rozprzestrzeniający się pożar dachu i strychu. Zagrożona pożarem była sala gimnastyczna, która połączona była łącznikiem z płonącym budynkiem. Strażacy prowadzili akcję gaśniczą w dwóch kierunkach. Gasili płonący budynek szkoły w natarciu oraz podjęli obronę sali gimnastycznej. W kulminacyjnym momencie w akcję zaangażowanych było 78 strażaków z 23 zastępów z powiatów nidzickiego, działdowskiego, olsztyńskiego i ostródzkiego. Dzięki ich profesjonalizmowi udało się ochronić część budynku, w tym salę gimnastyczną. Na miejscu akcji obecny był między innymi nadbryg. Michał Kamieniecki Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wraz z grupą operacyjną oraz kierownictwo nidzickiej Komendy Powiatowej PSP.
Dzisiejszego poranka (21 stycznia 2025) Komendant Wojewódzki PSP w Olsztynie ponownie przybył do Szkotowa, gdzie wraz z Radosławem Królem Wojewodą Warmińsko-Mazurskim i samorządowcami powiatu nidzickiego przeanalizowali stan szkód oraz dalsze etapy akcji dogaszania pożaru i kolejnych kroków po pożarze.
Podczas briefingu prasowego nadbryg. Michał Kamieniecki wskazał: „…być może gdyby w budynku i części mieszkalnej były zamontowane czujki dymu, to ten pożar można było ugasić przed tak intensywnym rozwojem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa pożar zostałby wykryty przez czujki w zarodku. To kolejny raz pokazuje, że montaż czujek dymu to prawidłowy, dobry kierunek…”.
Wojewoda Warmińsko-Mazurski przekazał informacje: „…zleciłem dokładną ocenę szkód, po której podejmiemy decyzję, czy szkoła zostanie odbudowana, czy konieczne będą inne rozwiązania. Naszym priorytetem jest wsparcie poszkodowanych, odbudowa placówki i szybkie przywrócenie dzieciom normalnych warunków do nauki. Administracja rządowa i samorządowa będą w tej sprawie działały…”.
Opracowanie/zdjęcia: mł. bryg. Grzegorz Różański, zdjęcia: st. asp. Norbert Ruciński