Pożary sadzy w przewodach kominowych
Trwający sezon zimowy i niskie temperatury zwiększyły liczbę pożarów sadzy w przewodach dymowych. Podczas kilku ostatnich dni strażacy Warmii i Mazur interweniowali ponad 10 razy na dobę przy pożarach sadzy. Pożar sadzy w najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do pożaru całego domu. Dochodzi do tego w momencie rozszczelnienia przewodu kominowego i rozprzestrzeniania się ognia na przyległy materiał palny. Również w chwili wydobywania się iskier lub ognia na dach budynku może dojść do pożaru gdy wiatr przenosi palącą się sadzę na materiał palny.
Zaniedbania związane z niewłaściwą eksploatacją przewodów kominowych mogą doprowadzić do zagrożeń spowodowanych emisją tlenku węgla potocznie zwanego „czadem”. Nieszczelności kominów, zatkane przewody wentylacyjne oraz niewłaściwe wietrzenie pomieszczeń może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania materiału palnego, które spowodowane jest zbyt małą ilością tlenu niezbędnego do prawidłowego procesu spalania. Należy wspomnieć że „czad” jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Zmysły ludzkie nie są w stanie wyczuć zagrożenia związanego z emisją tlenku węgla. Tylko posiadany i prawidłowo zamontowany czujnik tlenku węgla może wykryć oraz ostrzec mieszkańców przed zagrożeniem.
Dbając o nasze zdrowie i życie możemy zapobiegać opisanym wyżej zagrożeniom. Sezon grzewczy w pełni mimo to zachęcamy do kontaktu z kominiarzem obsługującym dany region. Zamówienie wizyty specjalisty, który wykona dokładny przegląd przewodów kominowy i wentylacyjnych zminimalizuje zagrożenia pożarowe w budynku. Zachęcamy do skorzystania z usług wykwalifikowanych mistrzów kominiarskich nie tylko we własnym domu lecz również w całej miejscowości gdyż bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców powinno być priorytetem każdego człowieka.
Zdjęcia: archiwum KW PSP w Olsztynie. Tekst: st. kpt. Rafał Melnyk