Zdanie obowiązków zastępcy warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP
30.04.2021
30 kwietnia 2021 r. był ostatnim dniem służby w Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Michała Kamienieckiego, wieloletniego zastępcy warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP. Z tej okazji na placu komendy wojewódzkiej PSP w Olsztynie odbyła się uroczysta zbiórka z udziałem strażaków i pracowników cywilnych komendy wojewódzkiej, komendantów powiatowych i miejskich PSP województwa oraz zaproszonych gości. Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP, nadbryg. Tomasz Komoszyński podziękował zdającemu obowiązki zastępcy komendanta za wieloletnią służbę, zaangażowanie i wkład pracy w rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie województwa, życząc jednocześnie wszelkiej pomyślności na dalszej drodze życia.
Przebieg służby st. bryg. Michała Kamienieckiego
St. bryg. mgr inż. Michał Kamieniecki służbę w Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1994 r., podejmując naukę jako podchorąży w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od roku 1998 pełni służbę w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie: Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 2, Komendzie Miejskiej i Komendzie Wojewódzkiej PSP. Realizował zadania na wielu stanowiskach, poczynając od specjalisty ratownika, poprzez m.in. dowódcę sekcji, dowódcę jednostki ratowniczo-gaśniczej, naczelnika wydziału operacyjnego. Z dniem 19 marca 2012 r. został powołany na stanowisko zastępcy warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP.
W 2002 r. obronił pracę magisterską na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W 2007 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a w 2015 r. studia podyplomowe w zakresie gospodarowania zasobami dla kadry kierowniczej PSP na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Na przestrzeni lat dowodził wieloma dużymi działaniami ratowniczo-gaśniczymi, w tym podczas gaszenia pożarów m.in.: magazynu sprzętu AGD w 2010 r. w Olsztynie, pożaru hotelu Gołębiewski w 2013 r. w Mikołajkach, pożaru składowiska śmieci na placu magazynowym ZGOK Olsztyn w 2018 r., W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń, dowodził działaniami ratowniczymi podczas awarii instalacji i wycieku amoniaku w zakładach produkcji mięsnej w Olsztynie w 2016 r.
Brał także udział w 2001 r. w akcji usuwania skutków powodzi na południu Polski w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego. Koordynował wsparcie udzielane w ramach Warmińsko-Mazurskiej Brygady Odwodowej podczas długotrwałych działań ratowniczych na terenie województwa, w związku z zagrożeniem powodziowym w Nowym Mieście Lubawskim w 2005 r., kilkukrotnie w powiecie elbląskim oraz podczas działań związanych z gradobiciem w powiecie bartoszyckim w 2012 r.
Był współorganizatorem i wieloletnim dowódcą międzynarodowego modułu gaśniczego do zwalczania pożarów z ziemi przy użyciu pojazdów „GFFFV Olsztyn” oraz dowódcą Warmińsko-Mazurskiej Brygady Odwodowej. Był organizatorem ćwiczeń międzynarodowych i krajowych. Odpowiadał za zabezpieczenie dużych przedsięwzięć kulturalno-rozrywkowych, m.in. takich jak cykliczne obchody Bitwy pod Grunwaldem oraz Zlotu Trzydziestolecia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Rybakach.
Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę”, Srebrną Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.