Czym jest STREAM i w jaki sposób wspiera rozwój uczniów?
27.10.2023
STREAM to nowoczesny model nauczania odpowiadający na potrzeby współczesnych uczniów. Jego głównym założeniem jest interdyscyplinarna edukacja, dzięki której dziecko rozwija kompetencje przyszłości.
Wzrost innowacyjności i rozwój technologiczny sprawiły, że umiejętności matematyczne, naukowe, techniczne oraz inżynieryjne stały się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie bez znaczenia pozostają też umiejętności artystyczne wykorzystywane np. w projektowaniu. W ostatnim czasie mówi się także wiele o programowaniu i robotyce.
Wszystkie te obszary łączy model STREAM, którego nazwa to skrót od pojęć:
S - Science (Nauka) - Otwiera drzwi do eksploracji nauk przyrodniczych, rozbudzając ciekawość uczniów na temat świata.
T - Technology (Technologia) - Wprowadza w tajniki nowoczesnych technologii, uczy ich używania i rozumienia.
R - Robotics (Robotyka) - Rozwija zdolności inżynieryjne poprzez projektowanie, programowanie i kontrolowanie robotów.
E - Engineering (Inżynieria) - Zachęca do twórczego myślenia, projektowania i konstruowania, rozwijając umiejętności rozwiązywania problemów.
A - Arts (Sztuka) - Promuje kreatywność i wyobraźnię poprzez działania artystyczne, projektowanie i estetykę.
M - Mathematics (Matematyka) - Uczy logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.
Nauczanie przez doświadczanie
W modelu STREAM nauczanie przyjmuje formę projektów i warsztatów, co podnosi skuteczność edukacji. Nauka oparta na doświadczaniu aktywizuje ucznia, zwiększa skupienie i dostarcza więcej emocji, które ułatwiają przyswajanie wiedzy przekazywanej przez nauczycieli. To z kolei podnosi motywację i zachęca do samodzielnego uczenia się.
Podczas realizacji projektów uczniowie mają możliwość tworzenia oraz odkrywania nowych rzeczy. Dzięki temu rozwijają umiejętności logicznego i krytycznego myślenia, które pomogą im w odnalezieniu się w świecie przesyconym nowymi technologiami. Model STREAM kładzie także nacisk na kształtowanie innych kompetencji przyszłości i uczy dzieci radzenia sobie z wyzwaniami, które stawia przed nimi nowoczesny świat.
Zdobyte umiejętności przydadzą się im na pewno w życiu zawodowym, np. do zdobycia zawodu przyszłości. Model STREAM jest idealnie dostosowany do potrzeb współczesnego rynku pracy, gdzie umiejętności z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, projektowania i programowania są coraz bardziej pożądane.
Jakie korzyści płyną z nauki w modelu STREAM?
- Przygotowanie do przyszłości: Dzieci rozwijają umiejętności niezbędne w coraz bardziej złożonym i zglobalizowanym świecie.
- Kreatywność i innowacyjność: Uczyć się przez działanie i eksperymentowanie rozwija kreatywność i zachęca do innowacyjnego myślenia.
- Umiejętności techniczne: Uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności w obszarze technologii, programowania i robotyki.
- Praca zespołowa: Model ten promuje współpracę, komunikację i rozwiązywanie problemów w zespole, umiejętności cenione przez pracodawców.
- Samodzielność i pewność siebie: Dzieci uczą się rozwiązywać problemy i podejmować wyzwania, co buduje ich pewność siebie.
STREAM w polskich szkołach
W ramach programu Laboratoria Przyszłości, szkoły w Polsce otrzymały wsparcie i możliwość wprowadzenia modelu STREAM w swoje programy nauczania. Dzięki temu, polscy uczniowie mają dostęp do nowoczesnych narzędzi i metod, które pozwalają im przygotować się do wyzwań przyszłości. Efektem uruchomienia programu jest wyposażenie blisko 15 tys. szkół podstawowych w Polsce w nowoczesny sprzęt o wartości ponad 1 miliarda złotych (w tym m.in. w drukarki 3D, gogle VR, roboty, mikrokontrolery i nowoczesny sprzęt audio-wideo).
Mobilne Laboratoria Przyszłości odwiedzające szkoły i pomagające nauczycielom oraz uczniom w pełnym wykorzystywaniu zakupionego sprzętu stanowią istotny element programu. Nie tylko dostarczają praktycznej wiedzy, ale również inspirują do bardziej zaawansowanych eksperymentów i projektów.
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie robotyką i programowaniem uruchomiliśmy Ligę Robotów. To ogólnopolski turniej robotyczny i znakomity przykład inicjatywy, która wspiera talenty oraz pomaga kształtować otwarte i kreatywne umysły na miarę XXI wieku.