W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpowiedzi do formularza kontaktowego z dnia 08.11.2021

  1. C106708 - RSPO Wniosek składany był kilkakrotnie, ponieważ widnieje status ‚"Niezłożony". Proszę o wyjaśnienie na czym polega błąd. Nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej o błędzie we wniosku. Zależy nam na udziale w programie Laboratoria Przyszłości.
     

                        Status ,,Niezłożony” oznacza, iż system przyjął zgłoszenie szkoły, ale jeszcze go nie zweryfikował. System zgłoszeń weryfikuje wnioski w kolejności chronologicznej, a następnie aktualizuje dane. Status ,,Złożony" powinien pojawić się niebawem.

 

  1. Chciałem zapytać o drukarki 3D. Jednym z parametrów jaki taka drukarka ma mieć to łączność wifi. W związku z tym, że nasza placówka jest duża to zamawiamy 3 takie urządzenia. Pytanie tylko czy łączność wifi może był jako akcesorium. Drukarka ma zewnętrzny element do komunikacji wifi. Więc będzie jak najbardziej łączyć się tak z komputerem za pomocą wifi. Czy taka drukarka jest ok? reszta parametrów jest zgodna z wytycznymi.

 

                        Zakup drukarki 3D, która łączy się z WiFi za pomocą adaptera jest dozwolony. Wymóg łączności może odbyć się za pomocą akcesoriów.

 

  1. Chciałam się dowiedzieć kiedy będzie wiadomo które szkoły otrzymają wsparcie z programu?

 

                        Informacja oraz przekazanie środków następuję na bieżąco, w zależności od chronologii wysłania wniosku o wsparcie. Prosimy o chwilę cierpliwości, środki powinny pojawić się niebawem.

 

 

  1. Proszę o informację, dlaczego nie widzę w systemie (szkoły w programie) szkoły, która dwukrotnie wprowadzała wniosek, również organ prowadzący już trzykrotnie wprowadził wniosek szkoły i nadal szkoły nie widzimy. Nr RSPO 38488.

 

                        Rejestr szkół, które biorą udział w programie ma charakter poglądowy i nie jest wiążący pod kątem weryfikacji czy dana placówka jest uprawniona do składania wniosków o objęcie finansowaniem oraz czy dana placówka i jej organ prowadzący przesłali już wnioski. Wszelki rozbieżności pomiędzy poniższą listą a stanem faktycznym wynikają z faktu, iż część placówek w dniu pobierania zestawienia z Systemu Informacji Oświatowej nie miała pełnego zestawienia danych o szkole. Szkoły oraz Organy prowadzące, które poprawnie złożyły wnioski, a których nie ma w wykazie szkół, dostaną wsparcie. 

 

  1. Kiedy możemy spodziewać się decyzji przyznającej środki w ramach programu? Muszę wprowadzić je do budżetu, ale nie mam podstawy do takiej operacji póki nie otrzymam dokumentu.

 

            Informacja oraz przekazanie środków następuję na bieżąco, w zależności od chronologii wysłania wniosku o wsparcie. Prosimy o chwilę cierpliwości, decyzja jak i same środki powinny pojawić się niebawem.

 

  1. Kiedy zostanie upowszechniona lista organów prowadzących, których szkoły otrzymają wspracie w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"?

 

            Lista szkół, które otrzymały wsparcie zostanie utworzona po zakończeniu danego naboru oraz przesłaniu decyzji dotyczących kwalifikacji. Obecna edycja naboru trwa do 15 listopada. Po tym czasie, proszę oczekiwać informacji bezpośrednio od właściwego Wojewody.  Decyzje oraz przekazanie środków następuję na bieżąco, w zależności od chronologii wysłania wniosku o wsparcie.

 

  1. Proszę o jednoznaczną odpowiedź czy szkoły podstawowe specjalne przyszpitalne mogą/muszą/powinny brać udział w programie rządowym Laboratoria Przyszłości? Ponad to mamy sytuację, że 2 szkoły przyszpitalne są na stronie Ministerstwa uprawnione do składania wniosku i 2 szkoły przyszpitalne na liście się nie znalazły.

 

            Żadna szkoła nie jest zobligowana do wzięcia udziału w Programie, jednakowoż bardzo do tego zachęcamy. Szkoły podstawowe specjalne przyszpitalne mogą brać udział w Programie Laboratoria Przyszłości. Co się zaś tyczy listy szkół biorących udział w programie, to ten rejestr szkół, które biorą udział w programie, ma charakter poglądowy i nie jest wiążący pod kątem weryfikacji czy dana placówka jest uprawniona do składania wniosków o objęcie finansowaniem oraz czy dana placówka i jej organ prowadzący przesłali już wnioski. Wszelki rozbieżności pomiędzy poniższą listą a stanem faktycznym wynikają z faktu, iż część placówek w dniu pobierania zestawienia z Systemu Informacji Oświatowej nie miała pełnego zestawienia danych o szkole. Szkoły oraz Organy prowadzące, które poprawnie złożyły wnioski, a których nie ma w wykazie szkół, dostaną wsparcie. 

 

  1. Do kiedy organ prowadzący może złożyć wniosek?

 

            Termin złożenia wniosków przez organy prowadzące w I edycji naboru mija 15 listopada 2021 roku.

 

  1. Czy mogę zamówić do szkoły ogródek meteorologiczny? W katalogu mamy, że stacja pogodowa z akcesoriami. Więc właściwie podobnie. Uważam że ogródek umieszony na zewnątrz z takimi akcesoriami jak deszczomierz, barometr, higrometr itp to super pomysł dla laboratorium przyszłości dla wszystkich klas do 8. Jeśli dorzucimy do tego możliwość cyfrowego odczytu aby każdy móonline śledzić np. zanieczyszczenia powietrza, to uczniowie byliby zachwyceni. Lekcje z przyrody, biologii, geografii.
     

            Tak, jest dozwolony zakup ogrodu meteorologicznego.

 

  1. Czy w ramach Laboratoriów Przyszłości możliwy jest zakup kompletnej pracowni językowej?
     

            Prosimy o więcej informacji na temat wyposażenia, aby pomóc w sprawdzeniu czy dane sprzęty kwalifikują się do wydatkowania wsparcia w ramach Programu.

 

  1. 1. Czy jeżeli jesteśmy stowarzyszeniem prowadzącym tylko jedna szkołę i mamy konto na które wpływają środki tylko z dotacji przeznaczone na placówke to czy musimy otwierać osobne konto?

    2. Czy oświadczenie o uprawnieniu do składania z wniosk
    ów będzie wystarczające ? Ponieważ do innego projektu oświadczenie takie zostało nam odrzucone i wymagany był aktualny wydruk z KRS?

 

            1. Muszą Państwo założyć nowe konto na środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na potrzeby Programu.

            2. Tak, samo oświadczenie o uprawnieniu do składania wniosków będzie w pełni wystarczające.

 

  1. W związku z realizacją programu "Laboratoria Przyszłości" do szkoły zgłaszają się różne firmy oferujące pomoc w realizacji zamówień. Pytanie brzmi: czy z taką lub inną firmą można nawiązać współpracę i zlecić jej realizację wybranego sprzętu w ramach wspomnianego programu? Czy raczej należy ogłosić przetarg na realizację tego zadania (zgodnie z prawem zamówień publicznych) ? Czasu jest bardzo mało i na pewno chcemy uniknąć firm, które nie zagwarantują nam odpowiedniej realizacji zamówienia.

 

            Zakupy muszą być dokonywane zgodnie z obowiązującym prawem. Nie zostało przewidziane specjalne wyłączenie zakupów w ramach Laboratoriów Przyszłości ze stosowania ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Co się zaś tyczy czasu rozstrzygnięcia przetargu, to wymóg 60% został wprowadzony w celu maksymalnie szybkiego zapewnienia uczniom możliwości korzystania z wyposażenia. Jeżeli z obiektywnych przyczyn, w szczególnych przypadkach, dany organ prowadzący nie byłby w stanie wydatkować takiej kwoty w roku 2021 powinien tego dokonać w możliwie najkrótszym terminie w roku następnym. Wyjaśnienia w przypadku wystąpienia takiej sytuacji, zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 4 uchwały, organ prowadzący złoży wojewodzie w informacji o wykorzystaniu wsparcia w 2021 roku. www.gov.pl/laboratoria Możliwe jest w związku z tym przykładowo uwzględnienie niezrealizowanych planowanych wydatków w ramach „Laboratoriów Przyszłości” w wydatkach niewygasających (jeżeli spełnione są odpowiednie przesłanki określone w art. 263 ustawy o finansach publicznych), lub uwzględnienie niewydatkowanych środków w 2021 r. w projekcie budżetu na rok 2022, w adekwatnej kwocie.

 

  1. Jako Dyrektor Szkoły złożyłam wniosek w dniu 20.10.2021 roku dla Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II - Papieża Polaka w Starym Lubotyniu RSPO 77614, a ciągle widnieję w wykazie  jako wniosek niezłożony. Czy coś muszę jeszcze zrobić?

 

            Jeśli szkoła posiada status w systemie jako ,,Niezłożony”, oznacza to, iż system przyjął zgłoszenie szkoły, ale jeszcze go nie zweryfikował. System zgłoszeń weryfikuje wnioski w kolejności chronologicznej, a następnie aktualizuje dane. Status ,,Złożony" powinien pojawić się niebawem.

 

  1. Kto Miasto i Gmina Morawica składała wniosek w programie m.in. dla Szkoły Podstawowej im. ks. P. Ściegiennego w Bilczy. Wnioskowana kwota to 166 800 zł. Gmina nie otrzymała jeszcze środków. Biorąc pod uwagę krótki czas do końca roku, na pewno nie zdążymy z przeprowadzeniem przetargu i podpisaniem umowy. Czy możemy zrezygnować z góry z części przyznanych środków, żeby móc dokonać zakupów zgodnie z umową o zamówieniach publicznych? Czy można w jakiś sposób podzielić podzielić zamówienie tak, żeby nie być zobligowanym do przeprowadzania postępowania przetargowego?

 

            Wymóg 60% został wprowadzony w celu maksymalnie szybkiego zapewnienia uczniom możliwości korzystania z wyposażenia. Jeżeli z obiektywnych przyczyn, w szczególnych przypadkach, dany organ prowadzący nie byłby w stanie wydatkować takiej kwoty w roku 2021 powinien tego dokonać w możliwie najkrótszym terminie w roku następnym. Wyjaśnienia w przypadku wystąpienia takiej sytuacji, zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 4 uchwały, organ prowadzący złoży wojewodzie w informacji o wykorzystaniu wsparcia w 2021 roku. www.gov.pl/laboratoria Możliwe jest w związku z tym przykładowo uwzględnienie niezrealizowanych planowanych wydatków w ramach „Laboratoriów Przyszłości” w wydatkach niewygasających (jeżeli spełnione są odpowiednie przesłanki określone w art. 263 ustawy o finansach publicznych), lub uwzględnienie niewydatkowanych środków w 2021 r. w projekcie budżetu na rok 2022, w adekwatnej kwocie. Obiektywną przyczyną jest w tym przypadku niemożność wyłonienia wykonawcy w ramach przetargu.

 

  1. Czy szkoły z terenu Gminy Krapkowice zakwalifikowały się do udziału w „Laboratoriach Przyszłości"?

 

            Informacja o kwalifikacji oraz przekazanie środków następuję na bieżąco, w zależności od chronologii wysłania wniosku o wsparcie. Prosimy o chwilę cierpliwości, decyzja jak i same środki powinny pojawić się niebawem.

 

  1. Jestem dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławcu, woj. lubelskie, podczas wypełniania wniosku o Laboratoria Przyszłości, wpisałam błędny adres mailowy (zamiast adresu organu prowadzącego wpisałam adres szkoły), czy jest możliwość edycji danych i naniesienia korekty w adresie mailowym.

 

            Nie ma możliwości modyfikacji wniosku. W takim wypadku prosimy o wygenerowanie nowego wniosku.

 

  1. Gmina złożyła wnioski 3 szkół podstawowych i widnieje informacja o nie złożonym wniosku kiedy pojawi się status złożono?

 

            Status ,,Niezłożony” oznacza, iż system przyjął zgłoszenie szkoły, ale jeszcze go nie zweryfikował. System zgłoszeń weryfikuje wnioski w kolejności chronologicznej, a następnie aktualizuje dane. Status ,,Złożony" powinien pojawić się niebawem.

 

  1. Czy w przypadku powierzenia dokonywania zakupów szkole, umowa dotycząca dostarczenia sprzętu w późniejszym terminie tj. po dokonaniu zapłaty, ma być podpisana pomiędzy dyrektorem szkoły a dostawcą?

 

            Umowa może być podpisana pomiędzy szkołą a dostawcą, jak również organem prowadzącym a dostawcą. Należy to do decyzji danego organu prowadzącego.

 

  1. Jako organ prowadzący Gmina Olsztyn prosimy o udzielenie odpowiedzi  w ramach programu Laboratoria przyszłości.

    1. Kiedy należy spodziewać się środków finansowych na zakup wyposażenia jeżeli wniosek zostanie złożony 15 listopada?

    2. Co jeśli do końca br. nie wydamy co najmniej 60 % otrzymanych środk
    ów? Jeżeli środki otrzymamy po 15 grudnia nie jesteśmy w stanie ich wydać

    3.  Na jakiej podstawie mam zapł
    acić za sprzęt, skoro nie będzie on fizycznie dostarczony do końca roku 2021?

    4. Czy będzie jeszcze kolejny nab
    ór?

 

            1. Informacja oraz przekazanie środków następuję na bieżąco, w zależności od chronologii wysłania wniosku o wsparcie. Rekomendujemy nie czekać ,,na ostatnią chwilę” i złożyć wniosek w szybszym terminie, który będzie implikował prędszy wpływ wsparcia na konto.

            2 oraz 3. Wymóg 60% został wprowadzony w celu maksymalnie szybkiego zapewnienia uczniom możliwości korzystania z wyposażenia. Jeżeli z obiektywnych przyczyn, w szczególnych przypadkach, dany organ prowadzący nie byłby w stanie wydatkować takiej kwoty w roku 2021 powinien tego dokonać w możliwie najkrótszym terminie w roku następnym. Wyjaśnienia w przypadku wystąpienia takiej sytuacji, zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 4 uchwały, organ prowadzący złoży wojewodzie w informacji o wykorzystaniu wsparcia w 2021 roku. www.gov.pl/laboratoria Możliwe jest w związku z tym przykładowo uwzględnienie niezrealizowanych planowanych wydatków w ramach „Laboratoriów Przyszłości” w wydatkach niewygasających (jeżeli spełnione są odpowiednie przesłanki określone w art. 263 ustawy o finansach publicznych), lub uwzględnienie niewydatkowanych środków w 2021 r. w projekcie budżetu na rok 2022, w adekwatnej kwocie.

            4. Tak, planowany jest kolejny nabór na początku 2022 roku.

 

  1. 1. Czy wsparcie finansowe w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" będzie udzielone na podstawie zawartego porozumienia lub umowy pomiędzy organem prowadzącym szkołę a Ministrem lub Wojewodą?

    2. Od kiedy szkoły mogą dokonywać zakupu wyposażenia w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"? Od daty wpływu wsparcia finansowego na wyodrębniony rachunek czy od daty zawarcia porozumienia(umowy) o ile umowa lub porozumienie będą zawierane?

 

            1. Ideą Programu było jego maksymalne uproszczenie oraz zdigitalizowanie procesu kwalifikacji. Zgodnie z powyższym, nie są zawierane żadne umowy pomiędzy organem prowadzącym a Ministrem bądź Wojewodą.

            2. Zakupów można dokonywać już po złożeniu wniosku o wsparcie. Na podstawie art. 65 ust. 5 pkt 4 ustawy, środki Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 mogą być przeznaczane także na zwrot wydatków poniesionych na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. W związku z tym, organy prowadzące, które złożyły wnioski mogą już na tym etapie dokonywać wydatków na zakup sprzętu określonego w katalogu, o którym mowa w uchwale, które następnie zostaną zwrócone w wypadku, w którym zostałoby tym organom przyznane wsparcie finansowe. Samo złożenie wniosku nie jest jednak gwarancją otrzymania wsparcia finansowego, ponieważ może on zawierać błędy.

 

  1. Czy wzór oświadczenia dostępny na stronie Ministerstwa w treści odnosi się do par 4 ust. 7 Uchwały Rady Ministrów w sprawie zasad udzielenia wsparcia na rozwijanie kompetencji podstawowych i przekrojowych u dzieci i młodzieży - Laboratorium Przyszłości, natomiast Uchwała Nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 r. w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostki samorządu terytorialnego polegającego na rozwijaniu szkolnej infrastruktury „laboratoria przyszłości" - czy oświadczenie jest zgodne, czy istnieje inna uchwała ?

 

            Tak, oświadczenie jest w pełni zgodne i aktualne.

{"register":{"columns":[]}}