W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejny rok z Laboratoriami Przyszłości: edukacyjna odyseja przyszłości w polskich szkołach trwa!

04.01.2024

Program edukacyjno-technologiczny Laboratoria Przyszłości to największa rządowa inicjatywa tego typu w Polsce. Poprzez inwestycję, która jest unikalna nie tylko na krajowym, ale także międzynarodowym poziomie, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące placówki artystyczne zostały zaopatrzone w nowoczesne narzędzia umożliwiające im wprowadzenie w życie standardów nauki na miarę XXI wieku.

Napis: Od startu projektu Mobilne Laboratoria Przyszłości odwiedziły aż 155 400 uczniów!
Zdjęcie dzieci w goglach VR, z wydrukami 3D i animowane ilustracje labradora w goglach VR oraz szopa z lupą.
W lewym górnym rogu logotypy: Laboratoria Przyszłości, Centrum GovTech

Zakupione przez szkoły drukarki i długopisy 3D, gogle wirtualnej rzeczywistości czy mikrokontrolery umożliwiają uczniom rozwijanie umiejętności przyszłości, tworzenie własnych projektów i doskonalenie kompetencji niezbędnych w dynamicznym środowisku zawodowym. To zaawansowany sprzęt, który wspiera rozwój umiejętności i talentów uczniów. Dzięki tak nowoczesnym technologiom szkoły mają teraz możliwość dostarczania wysokiej jakości zajęć, które wzbogacają tradycyjną edukację. Drukarki 3D pozwalają na praktyczne zastosowanie wiedzy, umożliwiając studentom realizację własnych projektów, co nie tylko rozwija ich kreatywność, ale również wprowadza element praktyczny do procesu nauki. Gogle wirtualnej rzeczywistości otwierają drzwi do nowych doświadczeń edukacyjnych, umożliwiając interaktywne i angażujące lekcje, które inspirują do odkrywania wiedzy w innowacyjny i niedostępny do tej pory sposób. To wszystko codziennie podnosi atrakcyjność zajęć szkolnych, umożliwiając dzieciom i młodzieży rozwijanie zainteresowań nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale także poprzez zajęcia pozalekcyjne i koła zainteresowań. 

Aby wspierać uczniów i nauczycieli w wykorzystaniu możliwości sprzętu, który nabyli w ramach programu Laboratoria Przyszłości, we wrześniu 2022 r. uruchomiliśmy kolejną inicjatywę — Mobilne Laboratoria Przyszłości. MLP składają się z 16 zespołów edukatorów, które podróżują po kraju specjalnie oznaczonymi busami i oferują bezpłatne zajęcia szkołom, które wyraziły zainteresowanie udziałem w warsztatach pokazowych.

Mobilne Laboratoria Przyszłości od września 2022 roku na pełnych obrotach

Od startu projektu 1 września 2022 roku, ekipy edukatorów MLP odwiedziły już 2 590 szkół we wszystkich powiatach Polski. Przekłada się to na ponad 20 720 godzin warsztatów dla 155 400 uczniów, którzy brali w nich udział. Gdyby zajęcia nie odbywały się jednocześnie aż w 16 miejscach, żeby przeprowadzić tyle warsztatów, jedna ekipa edukatorów musiałaby prowadzić je nieprzerwanie przez ponad 28 miesięcy!

Od robotyki, przez wirtualną rzeczywistość, aż po druk 3D

Od początku działalności programu Mobilne Laboratoria Przyszłości stworzyliśmy szeroki katalog warsztatów, podczas których uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i zdobywać umiejętności z zakresu najbardziej przyszłościowych technologii. Skupienie się już teraz na tych obszarach może przyczynić się do wykształcenia kreatywnych i kompetentnych specjalistów, gotowych do sprostania wyzwaniom współczesnego rynku pracy. Przez ponad rok edukatorzy MLP prowadzili zajęcia wprowadzające młodzież w świat programowania i robotyki, które miały na celu przygotowanie ich do dynamicznego i innowacyjnego środowiska zawodowego, w którym nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się również oferowane przez nas warsztaty z druku 3D, które umożliwiają zdobycie doświadczenia w pracy na profesjonalnych drukarkach i długopisach 3D, a także naukę podstaw modelowania i stworzenie swojego własnego trójwymiarowego projektu. Od września 2022 r. tysiące szkół odkryło razem z nami edukacyjne możliwości wirtualnej rzeczywistości (VR), podłogi interaktywnej oraz tajemnice kryjące się za pojęciem sztucznej inteligencji. Ponadto w ubiegłym roku rozszerzyliśmy katalog warsztatów o zajęcia z obróbki drewna i tworzenia wideo.

W tym sezonie widać nas było nie tylko w szkołach!

W ciągu ostatniego roku domy kultury, biblioteki oraz wydarzenia takie jak "Lato z Radiem", obozy harcerskie i festyny przekształciły się w dynamiczne przestrzenie, wzbogacone o nowoczesne technologie. Łącznie, w 2023 roku, braliśmy udział aż w 87 takich wydarzeniach zewnętrznych. Działania ekip MLP stanowią istotny element innowacyjnej transformacji edukacji i nauki, umożliwiając uczniom i nauczycielom nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także praktyczne stosowanie jej w kontekście realnych wyzwań zawodowych. To partnerskie podejście wspiera rozwój kompetencji przyszłości, przygotowując młodych ludzi do pełnienia aktywnej roli w społeczeństwie opartym na nowoczesnych technologiach i dynamicznych zmianach. Wprowadzane innowacje nie tylko modernizują proces nauczania, lecz także skupiają się na rozwijaniu umiejętności interpersonalnych i praktycznych, które są kluczowe w dzisiejszym świecie pracy. Ekipy MLP nie tylko przekazują informacje, ale także inspirują do kreatywnego myślenia, współpracy zespołowej i elastycznego podejścia do rozwiązywania problemów. 

Ważnym punktem wakacyjnej trasy okazał się I Festiwal Jaćwieski, wspierany przez Centrum GovTech, który skierowany był do młodzieży i dorosłych, mając na celu przybliżenie nowych technologii, historii Jaćwingów oraz promocję dziedzictwa Suwalszczyzny. Wydarzenie obejmowało bezpłatne warsztaty, wykłady i pokazy, integrując lokalną społeczność. Mobilne Laboratoria Przyszłości prezentowały przedmioty związane z Jaćwingami przy użyciu nowoczesnych technologii.  Udział w wydarzeniu był bezpłatny. 

Sezon wydarzeń z udziałem MLP w 2023 roku zwieńczyła obecność podczas finałowych rozgrywek turnieju Liga Robotów, gdzie uczestnicy, spośród 700 zgłoszonych szkolnych drużyn, walczyli o miejsce w ogólnopolskim finale, rozwijając umiejętności manualne, społeczne oraz zdobywając doświadczenie w budowie robotów, programowaniu i kreatywnym rozwiązywaniu problemów. Najlepsze 33 zespoły, zakwalifikowane po turniejach regionalnych, uczestniczyły w trzech kategoriach podczas uroczystego finału na PGE Narodowym w Warszawie. Celem inicjatywy było nie tylko promowanie robotyki i nowoczesnych technologii, lecz także rozwijanie kompetencji przyszłości uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Projekt opierał się na kierunkach STEAM, integrując naukę, inżynierię, technologię, sztukę i matematykę.

Rok 2024 rozpoczynamy przede wszystkim z optymizmem i… szerokim uśmiechem!

Nasze dotychczasowe doświadczenia z projektem i stale rosnące zainteresowanie ofertą MLP pokazują, jak cenne wartości edukacyjne i naukowe podróżują wraz ze sprzętem z programu Laboratoria Przyszłości busami po całej Polsce. Jednak żadne z dotychczasowych spotkań nie byłoby możliwe bez ekipy świetnych edukatorów, którzy naprawdę potrafią odczarować dla Was świat nowych technologii! Dziękujemy Wam za profesjonalne podejście, zaangażowanie oraz nieustający uśmiech na twarzach! W tym miejscu dziękujemy też wszystkim partnerom programu Mobilne Laboratoria Przyszłości za tworzenie razem z nami szkoły przyszłości już dziś – Aktin, Photon Education, Moje Bambino, Lenovo, Ei System, Educarium, Microsoft, Dell Technologies, Asus, Korbo, Agraf, CadXpert, Wonder, Edusense, Banach, Newline Interactive, Mentor, XVision, Skriware, Corinth – to przyjemność mieć Was na pokładzie. Do zobaczenia w trasie!

Zajęcia w Twojej szkole – na wyciągnięcie ręki

Aby zgłosić szkołę do udziału w Mobilnych Laboratoriach Przyszłości, należy wypełnić formularz na stronie laboratoria.gov.pl. Warsztaty w ramach MLP są bezpłatne. O możliwości ich przeprowadzenia w zgłaszającej się placówce decyduje m.in.: kolejność zgłoszeń, dostępność regionalnej ekipy edukatorów oraz dostępność terminów w danej szkole. Do wypełnienia ankiety zgłoszenia zapraszamy także szkoły, w których gościły już ekipy edukatorów. Prosimy pamiętać jednak, że w pierwszej kolejności edukatorzy MLP będą odwiedzali placówki, w których nie przeprowadzano do tej pory warsztatów. 

Obserwuj projekt MLP na bieżąco na: 

{"register":{"columns":[]}}