W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strefa Laboratoriów Przyszłości zachwyciła szkoły z różnych zakątków Polski!

10.06.2022

Za nami dwa dni pełne pozytywnych emocji! Podczas międzynarodowego wydarzenia Perspektywy Women In Tech Summit Strefę Laboratoriów Przyszłości odwiedziło tysiące uczestników. Warsztaty dla kilkuset uczniów szkół ponadpodstawowych z różnych zakątków Polski poprowadzili eksperci znanych firm, organizacji i instytucji państwowych. Udowodniliśmy, że nauka może być nowoczesna, fascynująca i po prostu… Fajna!

Na scenie przemawia Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej.

W dniach 7-8 czerwca 2022 roku w warszawskim Centrum Expo XXI odbyła się kolejna edycja międzynarodowej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit. Jedną z głównych atrakcji podczas wydarzenia była Strefa Laboratoriów Przyszłości ,,Future labs”, którą zorganizowaliśmy we współpracy Instytutem Pamięci Narodowej oraz firmami technologicznymi: Acer Polska i iSpot.  

W Strefie uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z atrakcji zapewnionych przez Acer Polska, Cisco, Cortland, Dell, Fundację Eduko, Instytut Badań Edukacyjnych, Intel, Instytut Pamięci Narodowej, iSpot, ,,Kartka z Powstania”, Microsoft Polska, Photon Education, Samsung Polska, Skriware, oraz Zortrax.  

,,Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa, która działa już w praktyce w kilkunastu tysiącach szkół podstawowych w całej Polsce. Efekty są spektakularne. Codziennie obserwujemy wpisy szkół w mediach społecznościowych na temat tego, jak uczniowie z zadowoleniem korzystają ze sprzętu - uczą się programowania, czy druku 3D. Chcemy, aby taki sprzęt pojawił się też w szkołach ponadpodstawowych i dlatego już dziś poprzez takie wydarzenia jak Strefa Laboratoriów Przyszłości chcemy pokazać szkołom, że technologie ułatwiają zdobywanie wiedzy i zwiększają zaangażowanie uczniów, sprawiając, że nauka staje się niezapomnianą przygodą.”

- mówi Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. transformacji cyfrowej.

O programie

Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności z różnych dziedzin nauki wśród młodzieży, poprzez zapewnienie im dostępu do nowoczesnego wyposażenia szkolnego, które szkoły mogą zakupić ze środków pozyskanych w ramach programu. 

Pierwsza odsłona programu Laboratoria Przyszłości objęła podstawowe szkoły samorządowe. Ich nabór zamknęliśmy z wynikiem ponad 99% zgłoszonych szkół. Do 19 września 2022 roku wnioski mogą składać podstawowe szkoły niesamorządowe.  

W dalszej kolejności planujemy rozszerzenie programu o szkoły ponadpodstawowe. Więcej informacji o programie na www.gov.pl/laboratoria.

Warsztaty i stoiska w Strefie Laboratoriów Przyszłości

W ramach wydarzenia zaprosiliśmy uczniów szkół ponadpodstawowych na bezpłatne warsztaty, podczas których mogli zobaczyć, jak działają technologie i wykonać ćwiczenia z programowania robotów (prowadzący: Skriware), sprawdzić się w podejściu design thinking (prowadzący: Samsung Polska) i spróbować swoich sił w druku 3D z drukarkami firmy Zortrax (prowadzący: Instytut Badań Edukacyjnych). Photon Education i Intel poprowadzili dla uczniów warsztaty na temat sztucznej inteligencji, Cisco zabrało młodzież w świat cyberbezpieczeństwa, a iSpot razem z Cortland pokazali, że iPad to nie tylko urządzenie służące do rozrywki, ale również świetne narzędzie do nauki i rozwijania kreatywności oraz umiejętności graficznych. 

W naszej Strefie nie zabrakło atrakcji dostępnych dla wszystkich uczestników Perpektyw Women in Tech Summit. Na scenie głównej wystąpili finaliści programu Solve for Tommorow. Przeprowadzono również serię otwartych warsztatów

  • Apple i dostępność - dla wszystkich uczniów (Apple), 
  • BBC: Microbit – czy wiesz, że jesteś w stanie zadbać o swoje rośliny nawet na wakacjach? (Eduko), 
  • EKO Technologie oraz Technologie Gamingowe (Acer Polska), 
  • Gra Szyfrów – immersyjna edukacja historyczna (Instytut Pamięci Narodowej), 
  • Rewolucja czy ewolucja technologiczna? (Instytut Badań Edukacyjnych), 
  • Co jest źródłem innowacji? (Instytut Badań Edukacyjnych), 
  • Zepsuło się, wyrzucić? Napraw! – jak nowe technologie pomagają nam wrócić do dobrych praktyk z przeszłości. (Eduko), 
  • Nauczyciel XXI w - moja pasja, mój zawód Agnieszka Olszewska (Szkoła Edison), 
  • Uczę się STEAM-owo, kreatywnie zmieniam świat. Marlena Plebańska (Uniwersytet Warszawski). 

Goście naszej Strefy mogli odwiedzić stoisko z laptopami firmy Acer, dołączyć do warsztatów prowadzonych przez iSpot oraz Cortland. Instytut Pamięci Narodowej wyposażył swoją przestrzeń w konsole i okulary VR, gdzie uczestnicy mogli zagrać w ,,Grę Szyfrów”, która posiada kontekst historyczny oraz skłania do logicznego myślenia. Na jednym ze stoisk miała miejsce prezentacja filmu „Kartka z Powstania” - dzięki wykorzystaniu technologii VR widzowie mogli się przenieść w czasie i poznać historię jednego z powstańców. Na hali znalazły się również stoiska Skriware, Instytutu Badań Edukacyjnych, Photon Education i Fundacji Eduko

 
„To świetne wydarzenie! Zrozumieliśmy, jak ważna jest technologia i liczymy, że w naszej szkole przybędzie nowoczesnych sprzętów. Nasza nauczycielka przyznała, że okulary VR świetnie sprawdziłyby się na lekcjach biologii, a projektowanie druku 3D urozmaiciłoby lekcje informatyki. Podczas wydarzenia można było też porozmawiać z ludźmi z innych państw i podszkolić swój angielski!”

- mówi jeden z uczniów biorących udział w wydarzeniu.   

Wideo

{"register":{"columns":[]}}