W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

103. rocznica odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

11.11.2021

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada

103 lata temu, 11 listopada 1918 r., w chwili kiedy milkły działania wojenne na Zachodzie Europy, przybyły z Magdeburga do Warszawy Józef Piłsudski przejął władzę wojskową i stał się Tymczasowym Naczelnikiem Państwa.

Wydarzenia listopada 1918 r. szeroko opisywano i komentowano niezależnie od różnic politycznych czy społecznych. Powszechnie w społeczeństwie polskim dominowało przekonanie o wyjątkowości tej chwili. Księżna Maria z Branickich pisała: „Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie. Stało się i to w tak nieoczekiwanych warunkach”.

Redakcja „Kuriera Warszawskiego” tak oto informowała czytelników: „I doczekaliśmy się rzeczy, przekraczającej już granice dociekań ludzkich, doczekaliśmy się, że te właśnie moce, które Polskę rozdarły, padły upokorzone i same rozdarte, choć walczyły w przeciwnych obozach. A Polska zjednoczona, zmartwychwstaje”. 

Odzyskanie nieodległości oznaczało kres militarnych i dyplomatycznych starań pięciu pokoleń Polaków o Ojczyznę. Architektami odrodzonej II Rzeczypospolitej byli mężowie stanu: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, gen. Józef Haller, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty oraz dyplomaci. Wywodzili się oni z licznych środowisk politycznych, posiadali różne wizje odradzającego się państwa, ale łączył ich nadrzędny cel odbudowania Polski niezależnej i suwerennej. Oni też wywarli największy wpływ na kształtujące się granice odrodzonej Niepodległej Polski. Ostatecznie ustalono je dopiero w 1921 r. w wyniku Traktatu Wersalskiego, powstań: śląskich, wielkopolskiego i sejneńskiego, plebiscytów narodowościowych i Traktatu Ryskiego.

Listopad 1918 roku przyniósł także odrodzenie się polskiej dyplomacji. 16 listopada 1918 r. wysłano pierwszą depeszę dyplomatyczną, w której Tymczasowy Naczelnik Państwa notyfikował powstanie niepodległego i suwerennego Państwa Polskiego. Ten dzień uznaje się za początek odrodzenia się polskiej dyplomacji po okresie zaborów. Pierwszym Ministrem Spraw Zagranicznych II Rzeczypospolitej został Leon Wasilewski, a jego następcą, pełniącym równocześnie funkcję premiera, światowej sławy pianista i kompozytor Ignacy Jan Paderewski. Po nim tekę objął Stanisław Patek, adwokat, sędzia Sądu Najwyższego, późniejszy Ambasador RP w Tokio i Waszyngtonie.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}