W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13.12.2021

Dziś przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego przez komunistyczną władzę. Myślimy o ofiarach, internowanych i wszystkich, którzy cierpieli prześladowania ze strony komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Pokażmy, że pamiętamy - dziś o 19.30 #ZapalŚwiatłoWolności.

stan wojenny w Polsce_archiwum

Poniżej przekazujemy przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy adresowane do uczestników i organizatorów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy!

Mija 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Aby powstrzymać pokojową rewolucję „Solidarności” i stłumić dążenie Polaków do wolności, reżim komunistyczny wydał wojnę naszemu narodowi. Nocą 13 grudnia 1981 roku i w następnych dniach uwięziono tysiące działaczy. Brutalnie pacyfikowano strajki. Bito protestujących. Niepokornych wyrzucano z pracy, uczelni i szkół. Bardzo wielu wypchnięto na emigrację. Niektórym odebrano życie.

Tłumiąc opór społeczny, władza posunęła się do masowych szykan i zastraszania. Aparat bezpieczeństwa rozwinął sieć inwigilacji na skalę nieznaną od czasów stalinizmu. Prasa, radio i telewizja zaangażowały wszystkie siły i metody propagandy, by zafałszować prawdę o wolnościowym zrywie lat 1980–1981. Tych, którzy ośmielili się sprzeciwić reżimowi, usiłowano zniesławić i zohydzić w oczach rodaków.

„Solidarność” została zdelegalizowana. Ocalała część ruchu zeszła do podziemia. Ale na przekór represjom idea solidarności jeszcze mocniej zakorzeniła się w sercach, umysłach i postawach Polaków. Miliony rodaków praktykowały ją na co dzień. W imię solidarności wspieraliśmy się wzajemnie, nieśliśmy pomoc prześladowanym i ich rodzinom. Wielu ryzykowało, udzielając schronienia osobom ściganym i ukrywającym się.

Również dzisiaj pamiętamy o bohaterach tamtych dni, którzy zapłacili wysoką, czasem najwyższą cenę za wolność, godność i swobody obywatelskie. Dzięki ich odwadze i determinacji komunizm w końcu upadł. Jesteśmy im wdzięczni za odzyskanie własnego suwerennego, demokratycznego państwa.

Zasada solidarności stała się busolą moralną, a zarazem ważną częścią nowoczesnego etosu patriotycznego i znakiem rozpoznawczym Polaków. Umieściliśmy ją na sztandarach tuż obok symboli narodowych, ale przede wszystkim do dziś praktykujemy jej wskazania, które są fundamentem ideowym wolnej Polski.

Jako obywatele niepodległej Rzeczypospolitej, zapalając w oknach naszych domów Światło Wolności w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, wspominamy jego ofiary i zwycięską walkę z komunistycznym zniewoleniem. Ale ten płomień przypomina także, że blisko nas żyje inny dzielny naród, który właśnie teraz cierpi, bo pragnie być wolny. Kiedy byliśmy pod władzą reżimu, sami doznaliśmy wiele dobra za sprawą solidarności innych społeczeństw. A dzisiaj w sposób szczególny myślimy o tych, którzy doświadczają represji, prześladowań, uwięzienia ze strony reżimu Łukaszenki. Bądźmy solidarni z Białorusinami!  Niech w tym wyraża się nasza wierność dziedzictwu „Solidarności”.

Z wyrazami szacunku!

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Zachęcamy również do obejrzenia filmu animowanego Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconego stanowi wojennemu. "Światło wolności" to niezwykła animacja ukazująca stan wojenny w zupełnie nowym wymiarze. Nie jest to opowieść o czasie mroku i utraconej nadziei, lecz o niezłomnej walce i oporze, który doprowadził Polaków do ostatecznego zwycięstwa nad komunizmem. Droga do triumfu nie byłaby możliwa bez wsparcia wolnego świata, którego przedstawicielami byli wówczas Jan Paweł II oraz Prezydent USA, Ronald Reagan. Film znakomicie ukazuje jak pozornie sytuacja bez wyjścia, staje się jednym z najważniejszych przystanków w naszej drodze ku wolności.

 

Materiały archiwalne użyte w filmie: Archiwum IPN, Alamy/BE&W, Ronald Reagan Presidential Foundation and Institute;

utwory muzyczne: Ostatnia szychta na KWK „Piast” w wykonaniu: Michała Grobelnego, muz: Jan Krzysztof Kelus, sł: Jan Michał Zazula Nagranie z zasobów Fundacji Przyszłość Pokoleń;

„A my nie chcemy uciekać stąd” w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego muz: Przemysław Gintrowski; sł: Jacek Kaczmarski Nagranie archiwalne live z zasobów prywatnych Agnieszki i Julii Gintrowskich.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}