Nabór wniosków do programu Ulam NAWA - programu im. Stanisława Ulama
13.04.2021
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) prowadzi nabór wniosków w programie Ulam NAWA (Program im. Stanisława Ulama).
Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich uczelni i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim projekty badawcze i dydaktykę. W ramach programu możliwe będzie zaproszenie badaczy z zagranicy, bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę czy kraj pochodzenia, w tym polskich naukowców pracujących na stałe za granicą. Uczelnie oraz instytuty naukowe oraz badawcze mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.
W ramach programu możliwe są przyjazdy, których celem jest:
- prowadzenie badań naukowych;
- odbycie stażu podoktorskiego;
- pozyskanie materiałów do badań lub publikacji naukowej;
- jako uzupełnienie powyższych aktywności, przyjazd może obejmować również prowadzenie zajęć dydaktycznych w ośrodku goszczącym.
Pobyty zagranicznych naukowców w Polsce mogą trwać od 6 do 24 miesięcy, a beneficjent w ramach programu otrzyma na czas pobytu comiesięczne stypendium oraz dodatek mobilnościowy, który pozwoli na pokrycie kosztów organizacji podróży. Przyjazdy zagranicznych naukowców mogą rozpocząć się najwcześniej od 1 stycznia 2022 r., ale nie później niż 1 października 2022 r.
Termin naboru wniosków upływa 15 czerwca 2021
Więcej informacji znajduje się pod linkiem https://nawa.gov.pl/naukowcy/program-im-ulama
Kontakt w sprawach programu:
Biuro Programów dla Naukowców
- e-mail: ulam@nawa.gov.pl
- tel. + 48 22 390-35-72
Stanisław Marcin Ulam (1909 -1984) był wybitnym polskim matematykiem. Doktorat obronił w 1933 roku na Politechnice Lwowskiej. Prof. Ulam był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.