Opera Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” – zaproszenie do obejrzenia inscenizacji
01.05.2021
Jako spadkobiercy Rzeczypospolitej Obojga Narodów świętujemy 230. rocznicę przyjęcia Ustawy Rządowej, czyli pierwszej w Europie pisanej konstytucji.
Ten historyczny akt nie był rezultatem krwawej rewolucji. Konstytucja nie ustanawiała też nowego państwa, ale była zapowiedzią głębokich reform w republikańskim duchu wolności i odpowiedzialności. Jej preambuła podkreślała, że wszelka władza pochodzi od ludu. Wprowadzała trójpodział władz, a ochronę prawną zyskiwała nie tylko szlachta, ale również mieszczanie i chłopi.
Konstytucja 3 Maja twórczo nawiązywała do aktu założycielskiego wspólnego państwa polsko-litewskiego, jakim była Unia Lubelska (1569), zrodzona dzięki wizjonerskiej decyzji króla Polski i wielkiego księcia Litwy Zygmunta II Augusta.
Niestety, reform zapisanych w konstytucji nie udało się wprowadzić w życie. Przekreśliły je decyzje despotów zasiadających na tronach Rosji i Prus. Pozostała jednak żywa pamięć o niej, a jej mit dodawał siły w walce o odzyskanie niepodległości. W cieniu tego mitu i ducha dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów Stanisław Moniuszko napisał wspaniałą operę, do której obejrzenia i wysłuchania Państwa serdecznie zapraszamy.
W kontekście wspólnych polsko-litewskich obchodów, Stanisław Moniuszko, który spędził 18 lat w Wilnie, wydaje się doskonale symbolizować wspólne obchody polsko-litewskie uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791. Dzieło z repertuaru Teatru Narodowego - Opery Narodowej w reżyserii Davida Pountneya jest nie tylko znakomite od strony muzycznej, ale również niezwykle interesujące pod względem scenografii, kostiumów, a także z uwagi na osadzenie akcji w realiach XX-lecia międzywojennego.
Życzymy udanego odbioru
Opera Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” w reżyserii Davida Pountneya
Materiały
informacja o spektaklustraszny_dwor_2019.pdf 3.18MB z repertuaru Teatru Wielkiego