W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stulecie Międzynarodowych Targów Poznańskich - #100MTP

28.05.2021

W dniach 28 maja - 5 czerwca 2021r. obchodzona jest setna rocznica powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP), które w swojej działalności stanowią ważny czynnik promocji Polski. Dalsze wydarzenia związane z #100MTP organizowane będą w kolejnych miesiącach do końca 2021 r.

Setna rocznica powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich

Początki Międzynarodowych Targów Poznańskich sięgają I Targu Poznańskiego, który miał miejsce 28 maja 1921 roku. Była to wówczas „wystawa wzorów” i przedstawiała dokonania polskiego przemysłu, by w ten sposób zintegrować gospodarczo ziemie polskie po okresie zaborów. W tym czasie zaprezentowano 1200 firm z całej Polski, a targ odwiedziło 40 tys. osób. Na potrzeby tego wydarzenia została uruchomiona pierwsza krajowa linia lotnicza Aerotarg między Poznaniem, Warszawą i Gdańskiem. Ten I Targ Poznański okazał się ogromnym sukcesem i jesienią 1921 r. powołano do życia Targi Poznańskie jako miejskie przedsiębiorstwo. Od 1924 r. targi miały charakter międzynarodowy, a w 1928 roku minister Eugeniusz Kwiatkowski zatwierdził je jako ogólne i międzynarodowe. Targi Poznańskie były też jednym z członków-założycieli UFI - Światowego Zrzeszenia Przemysłu Targowego powstałego w 1925 r.

Niewiele brakowało, a targi wcale nie byłyby poznańskie. Ale to właśnie w Poznaniu udało się stworzyć handlową imprezę, która przetrwała zmiany ustroju, kryzysy polityczne i gospodarcze, i właśnie świętuje swoje stulecie.

Przez lata Międzynarodowe Targi Poznańskie były oknem na świat, zwłaszcza kolorowy świat Zachodu. Tu po raz pierwszy w 1957 roku Polacy mieli okazję wypić Coca-Colę, tu w 1929 roku pokazano pierwszy w Polsce telewizor, a w 1956 roku dzięki zagranicznym dziennikarzom uczestniczącym w targach, świat dowiedział się o wielkim strajku robotników w Poznaniu i jego krwawym stłumieniu przez władze.

Targi od początku były miejscem rynkowych premier, gdzie nawiązywano wartościowe kontakty handlowe i promowano polską gospodarkę. Dzięki temu, jeszcze przed II wojną światową, Poznań wyrósł na czwarty pod względem wielkości ośrodek targowy w Europie. Dziś Grupa MTP jest największym organizatorem targów w Polsce i bezapelacyjnym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Nasza działalność to nie tylko organizacja targów, kongresów czy konferencji – tłumaczy Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. - Naszą rolą jest przede wszystkim aktywne wspieranie firm w rozwijaniu ich działalności: oferujemy im atrakcyjny zestaw narzędzi, dzięki którym lepiej sprzedają swoje produkty i usługi. Oprócz targów to także reklama zewnętrzna, marketing internetowy czy publikacje w naszych licznych wydawnictwach.

Przez sto lat targi bardzo się zmieniły, tak jak zmieniły się gospodarka i kultura. Dziś nie ma już jednej, trwającej dwa tygodnie, międzynarodowej imprezy – w portfolio Grupy MTP jest blisko setka wydarzeń targowych, zarówno tych dla biznesu (jak BUDMA, Meble Polska, Polagra czy ITM Industry Europe), jak i dla pasjonatów (Poznań Game Arena, Poznań Motor Show czy Cavaliada Tour). Każdego roku targi poznańskie odwiedza przeszło milion osób z całego świata. Jedno pozostaje niezmienne: zawsze były, są i będą miejscem spotkań, do którego przyjeżdża się, by zobaczyć rynkowe nowości i wraca do domu z głową pełną wrażeń i pomysłów.

Materiały

Historia Międzynarodowych Targów Poznańskich
Historia​_targów​_poznańskich.docx 0.28MB
Ciekawostki ze stu lat MTP
Ciekawostki​_ze​_stu​_lat.docx 0.28MB

Zdjęcia (8)