Ambasador RP złożył wizytę kurtuazyjną u Przewodniczącego Izby Doradców
03.02.2022
Wizyta kurtuazyjna u Przewodniczącego Izby Doradców Enaama Mayary była jedną z pierwszych wizyt złożonych przez Ambasadora RP w Królestwie Marokańskim u przedstawicieli władz marokańskich po ceremonii złożenia listów uwierzytelniających u Króla Maroka Mohammeda VI.
Rozmowa przebiegła w bardzo dobrej, nacechowanej dużą życzliwością atmosferze. Przewodniczący Mayara powitał Ambasadora Krzysztofa Karwowskiego niezwykle serdecznie, i od razu zadeklarował ogromną sympatię do Polski, kraju Solidarności i Lecha Wałęsy, który dał nadzieję i przykład całemu światu.
P. Mayara z zadowoleniem oceniał bardzo dobre, przyjacielskie relacje marokańsko-polskie, doskonałą współpracę między obu krajami na wielu poziomach i w wielu dziedzinach i wzajemną sympatię jaką się darzą mieszkańcy obu krajów.
Ze swojej strony Ambasador RP podkreślił siłę dotychczasowej współpracy i przyjaźni między obydwoma krajami oraz potwierdził poparcie swojego kraju dla dużych projektów rozwojowych w Maroku, jako tradycyjnego partnera Maroka pomimo ograniczeń związanych z kryzysem zdrowotnym oba kraje odnotowały „nadzwyczajny i znaczący” rekordowy wzrost poziomu handlu, zauważając, że dane za pierwsze miesiące tego roku ewoluują w bardzo pozytywny sposób. Wskazał, że Maroko, biorąc pod uwagę sumę eksportu i importu, jest pierwszym partnerem Polski w Afryce – w ubiegłym roku, pomimo pandemii nasze wzajemne obroty po raz pierwszy w historii przekroczyły wartość miliarda euro. Ambasador uznał, że liczby te odzwierciedlają wyróżnione relacje między oboma krajami i świadczą o dynamice współpracy dwustronnej na wszystkich szczeblach, zwłaszcza dyplomatycznym, gospodarczym i naukowym, podkreślając, że Polska wraz ze swoimi podmiotami gospodarczymi i inwestorami przywiązuje dużą wagę do Maroka, ponieważ to kraj pełen możliwości, zwłaszcza dzięki wysiłkom w dziedzinie energetyki, odnawialnych źródeł energii, rolnictwa i rolno-spożywczego. Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że dla Polski Maroko może być również bramą do innych krajów Afryki, zwłaszcza Zachodniej.
Podczas tego spotkania obie strony nie omieszkały podkreślić konieczności zintensyfikowania wysiłków w celu wykorzystania wszystkich dostępnych możliwości pogłębienia partnerskich relacji między dwoma zaprzyjaźnionymi krajami oraz znaczenia wymiaru parlamentarnego w pogłębianiu stosunków dwustronnych między obydwoma krajami poprzez wymianę wizyt. oraz wymianę doświadczeń, ponieważ podkreślono, że istnieje silna wola polityczna, aby oba kraje wzmocniły i poszerzyły swoje partnerstwo dwustronne.