W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Misja polskich firm do Mauretanii

26.02.2024

misja polskich firm do Mauretanii_luty 2024

W dniach 26.02-1.03.2024 r. zorganizowana została przez Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Casablance, z udziałem Ambasady RP w Rabacie, misja gospodarcza dla polskich firm do Mauretanii. Jej celem była promocja polskiej gospodarki, zwłaszcza w dziedzinie rozwoju zielonych technologii, branży rolno-spożywczej i transportu. W misji uczestniczyło 10 firm z Polski, reprezentujące sektory technologii zielonego wodoru i jego pochodnych, produkcji zielonej energii i technologii wodorowych, mleczarstwa, przetwórstwa ryb, rozwiązań dla transportu i produkcji naczep.

Podczas pobytu polscy przedsiębiorcy spotkali się z dyrekcją Agencji Promocji Inwestycji w Mauretanii (APIM), zapoznając się z warunkami i ofertą inwestycyjną kraju. Mauretańczycy zwracali uwagę na pomoc ze strony państwa dla inwestorów zagranicznych, łatwość zakupu lub dzierżawy ziemi pod inwestycje w trzech istniejących specjalnych strefach ekonomicznych, jak i poza nimi, oraz wsparcie dla inwestorów ze strony APIM. 

Ważnym elementem pobytu było spotkanie w Krajowej Unii Przedsiębiorców Mauretańskich (UNPM), podczas którego przedstawiciele Ambasady RP w Rabacie i ZBH przedstawili mauretańskim przedsiębiorcom informacje na temat dwustronnej współpracy handlowej, potencjału polskiej gospodarki i wynikających z tego możliwości rozwoju wymiany handlowej oraz możliwości inwestycyjnych polskich firm. Zaprezentowana została także oferta poszczególnych firm, uczestników misji. Na spotkaniu, z udziałem prezesa UNMP Mohamed Zine El Abidine Ould Cheikh Ahmed oraz kierownictwa UNPM udział wzięło ok. 70 przedstawicieli mauretańskiego biznesu. Odbyły się także spotkania bezpośrednie przedsiębiorców z obu krajów, kontunuowanie w kolejnych dniach pobytu, poprzez szereg spotkań w terenie. Polscy przedsiębiorcy zobaczyli również infrastrukturę portową w niedawno oddanym do użytku porcie rybackim Tanit, który jest aktualnie rozbudowywany w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Odwiedzili także największy w kraju port w stolicy Nawakszut, z terminalem ładunków masowych i terminalem kontenerowym. 

Od końca okresu pandemii notuje się znaczący kilkudziesięcioprocentowy wzrost obrotów handlowych między Polską a Mauretanią. W 2023 roku wymiana handlowa przekroczyła 400 mln złotych.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}