Odkrycia polskich archeologów w Maroku
Od 18 kwietnia do 3 maja 2024 roku zespół polsko-marokańskich archeologów przeprowadził wykopaliska na stanowisku archeologicznym na północ od starożytnego miasta Volubilis (w pobliżu współczesnego miasta Meknes). Prace na stanowisku trwają od 2021 roku w ramach umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim a Instytutem Archeologii i Dziedzictwa Kulturowego (INSAP) w Rabacie.
W zeszłym roku zespół archeologów odkrył wieżę obserwacyjną, potwierdzając tym samym obecność wojsk rzymskich na tym terenie. W tym roku podczas kolejnych prac odkryto pozostałości murów drugiej wieży oraz elementy wyposażenia żołnierzy rzymskich, wojskowe groty włóczni, ceramikę i amfory z epoki rzymskiej.
Badania prowadzone w ramach projektu „Tingitana Frontier” były kierowane ze strony polskiej przez profesora Radosława Karasiewicza-Szczypiorskiego (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego) i pana Macieja Czapskiego (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego), a ze strony marokańskiej przez profesora Aomara Akerraza (INSAP) i panią Fadwę Benjaafar.