W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykopaliska misji polsko – marokańskiej w regionie antycznego miasta Volubilis

10.05.2023

wykopaliska w okolicy Volubilis

Polsko - marokański zespół złożony z naukowców i studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Instytutu Archeologii i Dziedzictwa (INSAP), Uniwersytetu Mohameda V w Rabacie i przeprowadził od 24 kwietnia do 7 maja 2023 trzeci sezon badań rzymskiego systemu obronnego regionu Volubilis. Badaniami kierowali prof. Aomar Akerraz (INSAP) , dr hab. Radosław Karasiewicz – Szczypiorski (UW), mgr Maciej Czapski (UW). Podczas tej kampanii zespół przebadał część wieży obserwacyjnej, położonej w pobliżu przełęczy Zeggota, która kontrolowała wschodnią granicę terytorium Volubilis, a także południowo-wschodnią granicę rzymskiej prowincji Mauretania Tingitana. W wyniku prac wykopaliskowych odsłonięty został fragment muru otaczającego wieżę oraz fragment jej zabudowań wewnętrznych. Na podstawie znalezionych zabytków ruchomych, w tym fragmentów ceramiki typu sigillata, stanowisko umiejscawia się w pierwszej fazie rzymskiej obecności w prowincji. To czyni ze stanowiska Zegota jednen z pierwszych znanych elementów systemu obronnego utworzonego przez armię cesarską do kontroli zachodniej części dawnego królestwa Mauretanii.

Wieża ta jest drugą, metodycznie przebadaną w regionie w ramach współpracy marońsko-polskiej wśród około 80 innych zabytków tego typu znanych w Maroku.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}