W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekty innowacyjne w ramach konkursu nr 3/POKL/5.2.1/2009/IN

W dniu 25 marca odbyło się spotkanie poświęcone konkursowi zamkniętemu „Monitorowanie jakości usług publicznych, m.in. poprzez wspieranie tworzenia wskaźników typu quality of governance, quality of life o zasięgu krajowym, wspieranie upowszechniania tzw. indeksów dobrej gminy oraz benchmarking”. Organizatorem spotkania poświęconego w całości projektom innowacyjnym był Departament Administracji Publicznej MSWiA.

Uczestników spotkania powitał pan Andrzej Trzęsiara, Zastępca Dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MSWiA. – To spotkanie jest po to, żeby ułatwić Państwu aplikowanie o środki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - powiedział. Podkreślił, że jest to najtrudniejszy konkurs ze wszystkich siedmiu ogłoszonych dotychczas przez DAP MSWiA w ramach PO KL. Formalnie konkurs został ogłoszony w grudniu. Otwarcie naboru wniosków rozpoczyna się 1 kwietnia i potrwa aż do końca miesiąca, tj. 30 kwietnia br. Alokacja na konkurs wynosi 20 milionów złotych. - Oczekujemy, że w ramach tego konkursu wyłonimy projekty, które zmienią rzeczywistość funkcjonowania samorządu terytorialnego. Będą to projekty, które będą wspierać jednostki samorządu terytorialnego w wykonywaniu zadań publicznych. Mamy nadzieję, że to będą przedsięwzięcia nie tylko innowacyjne, ale bardzo użyteczne na różnych poziomach administracji – dodał.

W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Krajowej Instytucji Wspomagającej Centrum Projektów Europejskich (KIW CPE). Anna Elżbieta Strzała z Zespołu ds. Projektów Innowacyjnych KIW CPE przedstawiła prezentację na temat „Specyfika projektów innowacyjnych testujących w ramach PO KL”. - Innowacyjność to tworzenie czegoś nowego. Proces polegający na przekształcaniu istniejących możliwości w nowe idee i wprowadzanie ich do praktycznego zastosowania. To przede wszystkim przedsięwzięcia ambitne - podkreślała. Objaśniła definicje projektu innowacyjnego testującego (PIT), grupy docelowe projektów innowacyjnych, jak również opisała poszczególne etapy realizacji PIT od momentu diagnozy i analizy problemu aż do opracowania produktu końcowego. Wskazała na co będą zwracać uwagę eksperci oceniając wniosek. Beata Rybicka-Dominiak z Zespołu ds. Projektów Współpracy Ponadnarodowej KIW CPE przybliżyła uczestnikom spotkania tematykę innowacyjności w kontekście współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL. – Partnerstwo ponadnarodowe to nie tylko wspólne wypracowywanie nowych rozwiązań, ale także wspólna odpowiedzialność – zaznaczyła. Zaprezentowała m.in. wytyczne w zakresie wdrażania projektów innowacyjnych i współpracy ponadnarodowej, sposób wyboru partnera ponadnarodowego, jak również formy podejmowanych wspólnie działań. Zwróciła również uwagę na wartość dodaną współpracy czyli takie rezultaty, których nie udałoby się zrealizować wdrażając projekt jedynie o zasięgu krajowym. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jakie znaczenie ma list intencyjny i co powinna zawierać umowa o współpracy ponadnarodowej oraz w jaki sposób przebiega podział kosztów pomiędzy partnerami.

W ostatniej prezentacji poświęconej dokumentacji konkursowej „Monitorowanie jakości usług publicznych, m.in. poprzez wspieranie tworzenia wskaźników typu quality of governance, quality of life o zasięgu krajowym, wspieranie upowszechniania tzw. indeksów dobrej gminy oraz benchmarking” Agnieszka Sidor z Wydziału Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego szczegółowo omówiła założenia konkursu zamkniętego nr 3/POKL/5.2.1/2009/IN, procedurę składania wniosków oraz zasady naboru projektów. - Celem konkursu jest wprowadzenie nowych wskaźników badania efektywności usług publicznych oraz mechanizmów ich pomiaru na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym w zakresie dotyczącym funkcjonowania administracji samorządowej – przypomniała. Grupami docelowymi w konkursie są jednostki samorządu terytorialnego, pracownicy urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich oraz związki jednostek samorządu terytorialnego. Dużo uwagi poświęciła również kryteriom horyzontalnym oraz najczęściej popełnianym przez wnioskodawców błędom.
 
W trakcie dyskusji eksperci odpowiadali na pytania uczestników odnośnie kwestii związanych z: regrantingiem, współpracą z partnerami w kontekście krajowym i ponadnarodowym oraz zasadami składania wniosków.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, instytucji naukowych oraz administracji samorządowej.
Departament Administracji Publicznej MSWiA pełni zadania Instytucji Pośredniczącej drugiego stopnia dla Działania 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej.

Materiały

Prezentacja dot. dokumentacji konkursowej
25​_03​_2010​_Prezentacja​_nt​_dokumentacji​_konkursowej.pdf 0.26MB
Prezentacja - Współpraca ponadnarodowa
25​_03​_2010​_Prezentacja​_wspolpraca​_ponadnarodowa​_BRD.pdf 0.40MB
Prezentacja nt. Projektów Innowacyjnych Testujących - PIT
25​_03​_2010​_Prezentacja​_PIT​_MSWiA.pdf 0.63MB
Powitanie uczestników
25​_03​_2010​_Wstep​_Andrzej​_Trzesiara​_-​_IP2.mp3 6.77MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}