W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Publiczne środki zewnętrzne

Nazwa projektu: Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe.

Planowany okres realizacji: 2017-2023
Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
Nazwa projektu: „Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"
Cel projektu: poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
Cele szczegółowe: polepszenie lub przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, zabezpieczenie ostoi występowania i miejsc rozrodu populacji zagrożonych gatunków oraz redukcja zagrożeń, ograniczenie rozprzestrzeniania się obcych gatunków inwazyjnych.
Zakres projektu obejmuje wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000.
Bezpośrednim efektem realizacji projektu będzie przeprowadzenie działań ochrony czynnej na ponad 90 obszarach Natura 2000, a przez to wsparcie ponad 30 typów siedlisk przyrodniczych i ponad 30 chronionych gatunków.
          Zadania realizowane w ramach projektu na terenie Nadleśnictwa Cybinka:
Realizacja zadań ochronnych na Obszarze Natura 2000, Bory Chrobotkowe Koło Bytomca, PLH 080048
1. Zadanie B 1 - usunięcie obecnie zalegąjących skupisk biomasy w formie obumarłych konarów, gałęzi, czubów i pozostałości potrzebieżowych poza obręb płatów siedliska.
2. Zadanie B6 - bieżące usuwanie powstającej w trakcie wykonywania zabiegów gospodarczych biomasy w formie obumarłych konarów, gałęzi, czubów i pozostałości, potrzebieżowych, poza obręb płatów siedliska przyrodniczego.
3.  Zadanie nr: 2 - Wykaszanie oraz usuwanie nalotu drzew i krzewów - Prace związane z realizacją ochrony czynnej na terenie Rezerwatu Przyrody Młodno, położonego w obrębie leśnym Białków, oddz. 247A, 247B
4. Zadanie nr: 5 - Dostosowanie składu gatunkowego do potrzeb gatunku lub siedliska Prace związane z realizacją zadań ochronnych obszaru Natura 2000 Ujście Ilanki PLH080015, w oddziale 131a obrębu leśnego Radzików.
5. Zadanie nr: 9 - Zabiegi czynnej ochrony siedlisk - Prace związane z realizacją zadań ochronnych obszaru Natura 2000 Ujście Ilanki PLH080015 w oddziale 10n obrębu leśnego Radzików i 29n obrębu leśnego Radzików.
          Wartość projektu:
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 33 220 366,48 zł
Maksymalna kwota wydatków kwalifikowalnych wynosi: 23 206 997,57 zł
Maksymalna kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi: 21 909 333,39 zł


Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"
Okres realizacji: 2016-2023 r.
Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
Głównym celem projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Cele uzupełniające:
    - rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,
    - szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,
    -  dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,
    - skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.

Dofinansowanie zostało przeznaczone na:
    rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:
        budowę i modernizację dostrzegalni pożarowych (138 szt.)
        zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów (183 szt.)
        doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (42 szt.)
        budowę stacji meteorologicznych (12 szt.)
    wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:
        zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)
Zadania realizowane w ramach projektu na terenie Nadleśnictwa Cybinka:
1. Zakup samochodu patrolowo - gaśniczego (1 szt)
2. Dostawa i montaż zestawu urządzeń na potrzeby ochrony przeciwpożarowej lasu do obserwacji naziemnej obszarów leśnych w Nadleśnictwie Cybinka
3. Modernizacja 3 dostrzegalni przeciwpożarowych
Wartość projektu
Całkowity koszt realizacji projektu: 88 029 674,40 zł
Kwota wydatków kwalifikowalnych: 59 472 181,08 zł
Kwota dofinansowania z funduszy europejskich wynosi 50 551 353,92 zł


    Nadleśnictwo Cybinka uczestniczyło w realizowaniu programu pn:  „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych”.  Celem projektu koordynowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych  było stworzenie retencji wód powierzchniowo - gruntowych na obszarach administrowanych przez Lasy Państwowe, w obrębie zlewni cieków, przy jednoczesnym zachowaniu i wspieraniu rozwoju krajobrazu naturalnego. Podstawowym założeniem projektu było opóźnienie i ograniczenie odpływu wody z terenów leśnych, co powoduje szereg korzystnych funkcji dla środowiska przyrodniczego. W ramach projektu na terenie kraju zostało wybudowanych dziesiątki małych zbiorników wodnych, które w ogólnym bilansie spełniają następujące funkcje: 

- zapobieganie suszy
- funkcje przeciwpowodziowe
- odtworzenie naturalnych warunków wodnych torfowisk i mokradeł
- podtrzymywanie podziemnego zasilania źródlisk
utrzymanie i powstawanie ostoi flory i fauny wodnej, wodno-błotnej lub okresowo związanej z wodą
- oczyszczanie wody
- ograniczenie erozji
- wodopoje dla dzikich zwierząt.

          W ramach powyższego programu na terenie Nadleśnictwa zostało zrealizowanych 9 zadań. Efektem wybudowanych obiektów wodnych jest uzyskanie retencji wodnej w ilości 79800m3. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1.229.451,12tys złotych netto z czego 943 512,69 zł zostało sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko


W roku 2014 Nadleśnictwo Cybinka zrealizowało zadanie pn: "Przebudowa wewnętrznych leśnych dróg pożarowych:  drogi nr 51 i 52"

Zadanie zostało dofinansowane jest ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu w zakresie osi 2  „Poprawa środowiska naturalnego i obszarów wiejskich”, działania: ,,Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzenie instrumentów zapobiegawczych” schemat: II. Wprowadzanie elementów zapobiegawczych na terenach zaliczonych do dwóch najwyższych kategorii zagrożenia pożarowego.


  W roku 2011 Nadleśnictwo Cybinka zrealizowało zadanie pn. "Przebudowa drogi pożarowej nr 7". 

          Zadanie zostało w całości sfinansowane ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Oś 2: Poprawa środowiska naturalnego i obszarów wiejskich”, działania 2.4. : ,,Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzenie instrumentów zapobiegawczych” schemat: II. Wprowadzanie elementów zapobiegawczych na terenach zaliczonych do dwóch najwyższych kategorii zagrożenia pożarowego. 

          Celem działania ww. programu jest odnowienie i pielęgnacja drzewostanów zniszczonych przez czynniki biotyczne
i abiotyczne oraz wprowadzanie mechanizmów zapobiegających katastrofom naturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczeń przeciwpożarowych. Pomoc jest realizowana w oparciu o kompleksowe projekty obejmujące lasy.
Beneficjentem są jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej – Nadleśnictwa Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

          W ramach programu Nadleśnictwo zmodernizowało drogę leśną o długości ok. 9 km łączącą drogę powiatową nr 1249F relacji Cybinka - Jerzmanice Lubuskie z drogą gminną relacji Jerzmanice Lubuskie - Nowy Młyn. Inwestycja w całości została zrealizowana ze środków pomocowych.


   W roku 2011 Nadleśnictwo Cybinka zrealizowało zadanie pn. "Rozwój zaplecza szkółkarskiego szkółki leśnej Radzików Nadleśnictwo Cybinka".

          Zadanie zostało dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego 6.2. Ochrona i zrównoważony rozwój lasów. W ramach zadania zmodernizowano istniejącą deszczownię przenośną i wybudowano nowoczesny system deszczujący służący do nawadniania i ochrony sadzonek drzew i krzewów leśnych. 85% wartości inwestycji została dofinansowana ze środków  NFOŚiGW. 


    W roku 2014 Nadleśnictwo Cybinka zrealizowało zadanie pn. "Przebudowa wewnętrznych leśnych dróg pożarowych: drogi nr 51 i 52"

          Zadanie zostało w całości sfinansowane ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich: „ Oś 2: Poprawa środowiska naturalnego i obszarów wiejskich”, działania 2.4. : ,,Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzenie instrumentów zapobiegawczych” schemat: II. Wprowadzanie elementów zapobiegawczych na terenach zaliczonych do dwóch najwyższych kategorii zagrożenia pożarowego.

          Celem działania ww. programu jest odnowienie i pielęgnacja drzewostanów zniszczonych przez czynniki biotyczne
i abiotyczne oraz wprowadzanie mechanizmów zapobiegających katastrofom naturalnym, ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczeń przeciwpożarowych. Pomoc jest realizowana w oparciu o kompleksowe projekty obejmujące lasy.
Beneficjentem są jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej – Nadleśnictwa Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

          W ramach programu Nadleśnictwo zmodernizowało dwie drogi leśne drogę o łącznej długości ok. 4,5 km.


 

Materiały

Publiczne środki zewnętrzne w roku 2012
publiczne​_środki​_zewnętrzne​_2012.pdf 0.03MB
Publiczne środki zewnętrzne w latach 2013 - 2015
publiczne​_środki​_zewnętrzne​_2013​_2015.pdf 0.30MB
Publiczne środki zewnętrzne w roku 2016
publiczne​_środki​_zewnętrzne​_2016.pdf 0.41MB
Publiczne środki zewnętrzne w roku 2017
publiczne​_środki​_zewnętrzne​_2017.pdf 0.37MB
Publiczne środki zewnętrzne w roku 2018
publiczne​_środki​_zewnętrzne​_2018.pdf 0.44MB
Publiczne środki zewnętrzne w roku 2019
publiczne​_środki​_zewnętrzne​_2019.pdf 0.27MB
Publiczne środki zewnętrzne w roku 2020
publiczne​_środki​_zewnętrzne​_2020.pdf 0.21MB
Publiczne środki zewnętrzne w roku 2021
Publiczne​_środki​_zewnętrzne​_w​_roku​_2021.pdf 0.37MB
Publiczne środki zewnętrzne w roku 2022
Publiczne​_środki​_zewnętrzne​_w​_roku​_2022.pdf 0.07MB
Publiczne środki zewnętrzne w roku 2023
Publiczne​_środki​_zewnętrzne​_w​_roku​_2023.pdf 0.07MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
02.09.2021 13:56 ROBERT TARYMA
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Robert Taryma / Krzysztof Tomczak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Publiczne środki zewnętrzne 7.0 05.03.2024 09:49 ROBERT TARYMA
Publiczne środki zewnętrzne 6.0 04.03.2024 12:40 ROBERT TARYMA
Publiczne środki zewnętrzne 5.0 05.06.2023 14:48 ROBERT TARYMA
Publiczne środki zewnętrzne 4.0 02.02.2023 14:59 ROBERT TARYMA
Publiczne środki zewnętrzne 3.0 13.12.2022 15:51 ROBERT TARYMA
Publiczne środki zewnętrzne 2.0 27.04.2022 09:05 ROBERT TARYMA
Publiczne środki zewnętrzne 1.0 02.09.2021 13:56 ROBERT TARYMA

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}