W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ochrona przyrody

Rezerwaty:

Rezerwat Jezioro Drążynek położony w leśnictwie Promno objęty jest ochroną ścisłą. Jego powierzchnia wynosi 6,45 ha. Został utworzony w celu zachowania zarastającego jeziorka śródleśnego wraz z przyległymi łąkami bagiennymi posiadającymi ciekawą faunę owadzią oraz rzadko spotykaną roślinność zielną i mszystą (głównie chroniona kłoć wiechowata).

Rezerwat Las Liściasty w Promnie, objęty ochroną czynną. Jego powierzchnia wynosi 6,09 ha. Rezerwat został utworzony w celu zachowania fragmentu liściastego lasu mieszanego o cechach zespołu naturalnego z bogatym i różnorodnym runem leśnym i stanowiskami zwierząt rzadkich.

Rezerwat Jezioro Dębiniec jest położony w leśnictwie Promno. Jego powierzchnia ogólna wynosi 37,08 ha. Został utworzony w celu zachowania stanowiska kłoci wiechowatej i innych roślin chronionych oraz ze względów krajobrazowych, jest objęty ochroną czynną.

Rezerwat Okrąglak  - rezerwat krajobrazowy objęty ochroną czynną. Jego powierzchnia wynosi 8,14 ha. Został utworzony w celu ochrony istniejących walorów krajobrazowych i roślinności oraz zabezpieczeniu przebiegu naturalnych procesów kształtujących ekosystem torfowiska i przyległych zbiorowisk leśnych.

Rezerwat Bielawy -  rezerwat leśny objęty ochroną czynną. Jego powierzchnia wynosi 20,01 ha. Został utworzony w celu zachowania fragmentu lasu liściastego o charakterze zespołu naturalnego z udziałem dębu, jesionu, grabu, wiązu i modrzewia polskiego.

Rezerwat Modrzew polski w Noskowie jest objęty ochroną czynną. Ogólna powierzchnia wynosi 1,00 ha. Został utworzony w celu zachowania drzewostanu sosnowego z udziałem modrzewia polskiego (Larix polonica), występującego na odosobnionym stanowisku niżowym.

Rezerwat Wiązy w Nowym Lesie ma powierzchnię 6,78 ha. Utworzony dla zachowania ze względów naukowych oraz dydaktycznych dobrze wykształconego lasu liściastego reprezentującego grąd środkowoeuropejski z bogatą florą runa leśnego

 

Parki Krajobrazowe:

Park Krajobrazowy Promno

Park utworzono 20.09.1993r. w celu ochrony terenów o dużych wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i naukowo - dydaktycznych (pagórkowaty krajobraz morenowy z licznymi ciekami wodnymi i jeziorkami). Na szczególną uwagę zasługują polodowcowe, rynnowe kanały Czachurski i Szkutelniak oraz ciąg Jezior: Dober, Kazanie, Grzybionek, których walory krajobrazowe są najlepiej widoczne w okolicy miejscowości Kapalica oraz w pobliżu wczesnośredniowiecznego grodziska i osady przygrodowej Nowa Górka. Dominującym zbiorowiskiem leśnym jest w PK Promno grąd środkowoeuropejski Galio sylvatici - Carpinetum. Na tym terenie występują także zwierzęta objęte ochroną gatunkową. Na szczególną uwagę zasługują bardzo rzadkie w tym regionie orzesznica Muscardinus avellanarius oraz ślimak - zatoczek łamliwy Anisus vorticulus.

Lednicki Park Krajobrazowy

W zasięgu Nadleśnictwa położona jest południowa część parku. Został utworzony 26.05.1988r., w celu ochrony Jeziora Lednickiego i obszarów położonych wokół niego z zachowanymi licznymi zabytkami osadnictwa z początków Państwa Polskiego. Na jednej z czterech wysp - Ostrów Lednicki znajdują się pozostałości grodu, który w 2 połowie X wieku był jednym z głównych ośrodków tworzącego się Państwa Polskiego. Jest to obszar z licznymi stanowiskami archeologicznymi, zabytkami osadnictwa oraz obiektami etnograficznymi.

 

Obszary chronionego krajobrazu:

Obszar Chronionego Krajobrazu Bagno Średzkie

Utworzony 23.06.2005 roku o powierzchni 120,30 ha, w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się 76,82 ha. Powstał w celu zapewnienia ochrony wielu gatunków rzadkich ptaków wodnych i błotnych.

Obszar Chronionego Krajobrazu Dolina Cybiny w Nekielce

Utworzony 24.03.2006 roku o powierzchni 36,05 ha. Powstał w celu ochrony wyróżniającego się krajobrazu powstałego w najbliższym sąsiedztwie rzeki Cybiny. Źródła Cybiny znajdują się w pobliżu wsi Nekielka, w gminie Nekla. Dolina Cybiny jest niemal bezleśna, a jej dno zajmują liczne rozlewiska. Unikalna przyroda Doliny Cybiny zachowała się do dnia dzisiejszego w niemal naturalnym stanie.

 

Obszary Natura 2000:

Dolina Cybiny PLH300038:

Obszar ten obejmuje dolinę rzeki Cybiny, w biegu której znajdują się na terenie Nadleśnictwa 2 eutroficzne jeziora: Iwno i Góra oraz trzy kompleksy stawów rybnych. Dno doliny wysłane jest torfami niskimi porośniętymi zbiorowiskami oczeretów, szuwarów, zarośli wierzb, olsów i łęgów.

Grądy w Czerniejewie PLH300049:

Obszar ten obejmuje leśne siedliska przyrodnicze wymagające szczególnej ochrony. Należą do nich: grąd środkowoeuropejski, lasy łęgowe i nadrzeczne zarośla wierzbowe, łęgowe lasy dębowo - wiązowo - jesionowe.

Ostoja koło Promna PLH300030:

Obszar ten obejmuje część Parku Krajobrazowego Promno, w którym wystepują dobrze zachowane, zbliżone do naturalnych siedliska przyrodnicze m.in.: twardowodne oligo- i mezotroficzne zbiorniki z podwodnymi łąkami ramienic, murawy kserotermiczne ze stanowiskami storczyków, starorzecza i inne naturalne zbiorniki wodne, łąki trzęślicowe, dąbrowy acidifilne, torfowiska nakredowe.

Dolina Średzkiej Strugi PLH3035:

Obszar ten obejmuje dolinę Średzkiej Strugi z dnem doliny zajętej przez zbiorowiska łąkowe, pastwiskowe, szuwarowe oraz olsy. Jest to miejsce licznego występowania kumaka nizinnego, ropuchy zielonej oraz wielu gatunków ptaków wodnych i błotnych.

 

Pomniki przyrody:

Na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo znajduje się 33 pomników przyrody.

Składają się na nie:

- 1 głaz narzutowy;

- 1 grupa drzew;

- 31 pojedynczych drzew: są to dęby szypułkowe, sosny pospolite, jarząb brekinia, orzesznik pięciolistkowy.

Materiały

Wykaz istniejących form ochrony przyrody
wykaz​_istniejacych​_form​_ochrony​_przyrody.pdf 0.37MB
Wykaz pomników przyrody
Wykaz​_pomników​_przyrody.pdf 0.11MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
12.08.2021 09:45 ALEKSANDRA OSIŃSKA
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Aleksandra Osińska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ochrona przyrody 5.0 16.04.2024 08:41 Anna Ziętek
Ochrona przyrody 4.0 30.01.2024 09:33 Anna Ziętek
Ochrona przyrody 3.0 23.01.2024 07:29 Anna Ziętek
Ochrona przyrody 2.0 03.09.2021 08:20 ALEKSANDRA OSIŃSKA
Ochrona przyrody 1.0 12.08.2021 09:45 ALEKSANDRA OSIŃSKA

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}