Ochrona przyrody
REZERWATY PRZYRODY
1.Rezerwat przyrody „Śnieżnik Kłodzki” został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 20 października 1965 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. 1965 nr 63 poz. 350). Kolejnym aktem prawnym w sprawie rezerwatu było Zarządzenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie ogłoszenia wykazu rezerwatów przyrody utworzonych do dnia 31 grudnia 1998 r. na terenie województwa dolnośląskiego (Dz. Urz. Woj. Doln. z 2001 r. nr 172 poz. 3104). Aktualnie obowiązującym aktem prawnym jest Zarządzenie Nr 10 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 7 maja 2012 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Śnieżnik Kłodzki” (Dz. Urz. Woj. Doln. z dnia 8 maja 2012 r. poz. 1694). Rezerwat posiada zadania ochronne na okres pięciu lat, ustanowione Zarządzeniem Nr 30.2017 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 3 lipca 2017 roku w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Śnieżnik Kłodzki” (szczegółowe informacje o zadaniach ochronnych zawiera załącznik do POP). Rezerwat przyrody obejmuje obszar lasu o powierzchni 193,06 ha (57,52 ha w Nadleśnictwie Międzylesie), położony na terenie gmin: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka oraz Międzylesie w powiecie kłodzkim województwa dolnośląskiego. Szczegóły dotyczące wewnętrznego podziału gruntów rezerwatu obrazuje zamieszczona niżej mapa lokalizacji opisywanego rezerwatu oraz tabela podsumowująca ogólną charakterystykę wszystkich rezerwatów przyrody w nadleśnictwie. Rezerwat położony jest w zasięgu granic obszaru Natura 2000 OZW Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika PLH020016, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych najwyższego wzniesienia polskiej części Sudetów Wschodnich z roślinnością zielną reprezentującą element górski i karpacki w Sudetach.
2.Rezerwat przyrody „Wodospad Wilczki” został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 16 stycznia 1958 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (M.P. 1958 nr 10 poz. 64). Kolejnym aktem prawnym w sprawie rezerwatu było Zarządzenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie ogłoszenia wykazu rezerwatów przyrody utworzonych do dnia 31 grudnia 1998 r. na terenie województwa dolnośląskiego (Dz. Urz. Woj. Doln. z 2001 r. nr 172 poz. 3104). Aktualnie obowiązującym aktem prawnym jest Zarządzenie Nr 6 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 27 kwietnia 2012 r. w sprawie rezerwatu przyrody „Wodospad Wilczki” (Dz. Urz. Woj. Doln. z dnia 2 maja 2012 r. poz. 1629), zmienione Zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 20 czerwca 2016 r. (Dz. Urz. Woj. Doln. z dnia 21 czerwca 2016 r. poz. 2928). Rezerwat posiada zadania ochronne na okres pięciu lat, ustanowione Zarządzeniem Nr 40.2017 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu z dnia 29 sierpnia 2017 roku w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody „Wodospad Wilczki” (szczegółowe informacje o zadaniach ochronnych zawiera załącznik do POP).Rezerwat przyrody obejmuje obszar lasu o powierzchni 2,75 ha, położony na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka w powiecie kłodzkim województwa dolnośląskiego. Szczegóły dotyczące wewnętrznego podziału gruntów rezerwatu obrazuje zamieszczona niżej mapa lokalizacji opisywanego rezerwatu oraz tabela podsumowująca ogólną charakterystykę wszystkich rezerwatów przyrody w nadleśnictwie. Rezerwat położony jest w zasięgu granic obszaru Natura 2000 OZW Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika PLH020016, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów krajobrazowych najwyższego wodospadu w Sudetach wraz z malowniczym wąwozem potoku Wilczki.
POMNIKI PRZYRODY
Na gruntach Nadleśnictwa Międzylesie znajduje się 6 pomników przyrody, 4 ożywione, 2 nieożywione:
1. Jodła pospolita, Obw. 267 cm, wys. 34 m, leśnictwo Śnieżnik, położony w m. Międzygórze
2. Lipa drobnolistna, Obw. 424 cm, wys. 29 m, leśnictwo Goworów, położony w m. Jodłów
3. Buk pospolity, Obw. 421 cm, wys. 28 m, leśnictwo Różanka, położony w m. Różanka
4. Buk pospolity, Obw. 393 cm, wys. 23 m, leśnictwo Smreczyna, położony w m. Boboszów
5. Diabelskie Skały- położone w leśnictwie Różanka
6. Solna Jama- położony w leśnictwie Różanka
OBSZARY NATURA 2000
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Międzylesie zlokalizowane są trzy obszary Natura 2000, wszystkie to obszary mające znaczenie dla Wspólnoty (OZW) - Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika PLH020016, Pasmo Krowiarki PLH020019 oraz Dzika Orlica PLH020061.
1.Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika (PLH020016) to jeden z większych obszarów Natura 2000 na Dolnym Śląsku, którego głównym zadaniem jest ochrona siedlisk górskich w całym zasięgu ich występowania – od regla dolnego aż po niewielki fragment piętra subalpejskiego, które rozwija się na szczycie Śnieżnika (1426 m n.p.m.). Obszar obejmuje Masyw Śnieżnika, od Jodłownika po przełęcz Puchaczówka oraz Góry Bialskie i południową część Gór Złotych, oddzielone doliną rzeki Białej Lądeckiej. Od północy graniczy z miastem Stronie Śląskie. Obszar w większości pokrywają drzewostany z dominacją świerka, zachowały się tu także duże powierzchnie lasów liściastych – głównie buczyny w Górach Bialskich, szczególnie dobrze zachowane na terenach źródliskowych rzeki Biała Lądecka. Strome stoki poprzecinane są głębokimi dolinami potoków, a rzeźba terenu i budowa geologiczna są bardzo urozmaicone, co czyni z obszaru jedno z najbogatszych przyrodniczo pasm górskich w Sudetach. W dolinie Kleśnicy (Masyw Śnieżnika) w skałach metamorficznych występują duże fragmenty krystalicznych wapieni, w których zachodzą zjawiska krasowe (jaskinie i szczeliny). Przykładem może być Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie z dobrze rozwiniętą szatą naciekową (Świerkosz i Furmankiewicz 2012).
Powierzchnia w Nadleśnictwie Międzylesie: 6 295,37 ha
Powierzchnia ogółem: 19 038,47 ha
2. Pasmo Krowiarki (PLH020019) obejmuje część mezoregionu Masywu Śnieżnika, zwykle wyróżnianą w samodzielny mikroregion Krowiarek. Pasmo rozciąga się od przełęczy Puchaczówka po Stronie Śląskie oraz Kąty Bystrzyckie na wschodzie, Ołdrzychowice Kłodzkie na północy i dolinę Nysy Kłodzkiej koło Gorzanowa na zachodzie. Ma ono charakter gór niskich, część północna jest mniej urozmaicona, a wzgórza rzadko przekraczają tu 550 m n.p.m. Dominuje tu krajobraz o dobrze rozwiniętej rzeźbie, z głębokimi i często przełomowymi dolinami potoków. Budowa geologiczna pasma jest złożona, co wiąże się z przynależnością do jednostki metamorfiku Lądka i Śnieżnika. Bardzo licznie występują tu naturalne wychodnie skalne oraz odsłonięcia w kamieniołomach, a czasem także niewielkie gołoborza i jaskinie. Obecność zmetamorfizowanych wapieni krystalicznych i dolomitów decyduje o wyjątkowości obszaru Krowiarek, dzięki czemu stanowią one ostoję flory i fauny wapieniolubnej, jednej z najcenniejszych w Sudetach. Występują tu m.in.: liczne populacje storczyków (żłobik koralowy Corallorhiza trifida i storczyk męski Orchis mascula) oraz krytycznie zagrożony wyginięciem ślimak – świdrzyk ozdobny Charpentieria ornata (Świerkosz i Szczęśniak 2012). Występuje tu również połowa dolnośląskiej populacji obuwika pospolitego Cypripedium calceolus. W chwili obecnej obszar jest także kluczowym dla ochrony poczwarówki zwężonej Vertigo angustior, która ma w obszarze jedyne dwa stanowiska potwierdzone obecnie w Sudetach (Świerkosz i Szczęśniak 2012).
Powierzchnia w Nadleśnictwie Międzylesie: 544,96 ha
Powierzchnia ogółem: 5423,19 ha
3. Dzika Orlica (PLH020061) jest jednym z obszarów powołanych w Sudetach dla ochrony dobrze wykształconej i nieuregulowanej doliny rzeki górskiej. Rozdziela ona Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich i na długości 25 km stanowi granicę państwową z Republiką Czeską. Cały obszar należy do zlewiska Morza Północnego i obejmuje wąskim pasem dolinę rzeki wraz z jej terasą zalewową, lokalnie wychodząc na niższe partie zboczy. Miejscami dolina ma charakter przełomowy, ale na większości swojego przebiegu rzeka płynie w dość szerokiej i płaskiej dolinie, dzięki czemu znaczna część jej terasy zajęta jest przez rozproszone osadnictwo oraz łąki, szuwary i ziołorośla (Świerkosz i Smoczyk 2012).
Powierzchnia w Nadleśnictwie Międzylesie: 6 295,37 ha
Powierzchnia ogółem: 539,73 ha
LASY O SZCZEGÓLNYCH WALORACH PRZYRODNICZYCH HCVF (High Conservation Value Forests).
Wyznaczone w ramach dostosowania gospodarki leśnej do Zasad, Kryteriów i Wskaźników Dobrej Gospodarki Leśnej systemu certyfikacyjnego FSC (Forest Stewardship Council).
Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych zostały uznane Decyzją nr 5/17 z dnia 14 lutego 2017 r. Dyrektora RDLP we Wrocławiu.
Lasy HCVF wyznaczono w oparciu o „Kryteria wyznaczania w Polsce lasów o szczególnych walorach przyrodniczych (High Conservation Value Forests)”.
Mapy lasów HCVF na terenie Nadleśnictwa Międzylesie można zobaczyć na stronie Nadleśnictwa Międzylesie: Nadleśnictwo Międzylesie-Nasza praca- Certyfikaty- Lasy HCVF
W związku z opublikowanymi materiałami i w ramach ciągłych konsultacji społecznych uwagi odnośnie wyznaczonych lasów HCVF można kierować na adres: miedzylesie@wroclaw.lasy.gov.pl lub pocztą zwykłą na adres: Tysiąclecia P.P. 7, 57-530 Międzylesie.
EKOSYSTEMY REPREZENTATYWNE (REFERENCYJNE)
W ramach wypełniania standardu FSC przeprowadzono weryfikację drzewostanów referencyjnych (porównawczych). Kierując się zmodyfikowanym wskaźnikiem 6.4.1 wyznaczono ekosystemy reprezentatywne. Ekosystemy reprezentatywne są to powierzchnie leśne i nieleśne w stanie naturalnym lub maksymalnie zbliżonym do naturalnego, stanowiące reprezentację bioróżnorodności ekosystemów w obrębie nadleśnictwa, w których jakiekolwiek działania, w tym gospodarcze uzależnione są od celów ochrony przyrody.
Mapy lasów HCVF na terenie Nadleśnictwa Międzylesie można zobaczyć na stronie Nadleśnictwa Międzylesie: Nadleśnictwo Międzylesie-Nasza praca- Certyfikaty- Ekosystemy reprezentatywne i powierzchnie ochronne
W związku z opublikowanymi materiałami i w ramach ciągłych konsultacji społecznych uwagi odnośnie wyznaczonych powierzchni reprezentatywnych (referencyjnych) można kierować na adres: miedzylesie@wroclaw.lasy.gov.pl lub pocztą zwykłą na adres: Tysiąclecia P.P. 7, 57-530 Międzylesie.
Materiały
Program Ochrony Przyrody - Plan Urządzania Lasu na okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2029 r.PROGRAM_OCHRONY_PRZYRODY_1316.pdf 7.43MB
- Pierwsza publikacja:
- 26.08.2021 14:10 TOBIASZ WŁOSZCZYŃSKI
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Nadleśnictwo Międzylesie
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Ochrona przyrody | 2.0 | 19.02.2024 10:16 Adam Opaliński |
Ochrona przyrody | 1.0 | 26.08.2021 14:10 TOBIASZ WŁOSZCZYŃSKI |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP