Ochrona przyrody
WYKAZ FORM OCHRONY PRZYRODY
znajdujących się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Świdnica.
I. Rezerwaty przyrody
- Rezerwat „Góra Choina” – Leśnictwo Zagórze oddz. 322a-o, powierzchnia 19,13 ha; Rezerwat chroni ze względów kulturalno-społecznych fragment lasu mieszanego, porastającego wzgórze z ruinami zamku piastowskiego Grodno.
- Rezerwat „Bukowa Kalenica” – Leśnictwo Jodłownik oddz. 263c,d; 269a,c,f; 270c. Jego powierzchnia wynosi 27,98 ha. Utworzony został w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentów starodrzewu bukowego na krawędzi grani Gór Sowich.
- Rezerwat „Jeziorko Daisy” – Leśnictwo Witoszów oddz. 138k; 147d,f,g. Powierzchnia rezerwatu to 7,11 ha. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych kopalnej fauny górnego dewonu odsłoniętej w nieczynnym kamieniołomie wapienia.
II. Parki krajobrazowe
- Książański Park Krajobrazowy - Aktualnie powierzchnia parku wynosi 3155,40 ha, a wraz z otuliną 9088,40 ha. Obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzowania tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Park nie posiada aktualnego planu ochrony. W zarządzie Nadleśnictwa Świdnica znajduje się powierzchnia 916,85 ha.
- Park Krajobrazowy Gór Sowich - Aktualnie powierzchnia parku wynosi 8140,67 ha. Celem utworzenia parku jest zachowanie przyrodniczych i kulturowych walorów masywu Gór Sowich, tworzenie na jego terenie sprzyjających warunków do rozwijania kompleksowej działalności turystycznej, jak i realizacja programu rozwoju tego obszaru pod kątem prowadzenia racjonalnej gospodarki rezerwatowej, leśnej, łowieckiej i wodnej oraz zabezpieczenie obiektów kultury materialnej. Na terenie będącym w zarządzie Nadleśnictwa Świdnica znajduje się powierzchnia 3924,71 ha.
- Park Krajobrazowy „Doliny Bystrzycy” - Aktualnie powierzchnia parku wynosi 8570,00 ha; Obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe w celu zachowania, popularyzowania tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Szczególnymi celami ochrony Parku są ochrona doliny rzeki o charakterze nizinnym z licznymi starorzeczami oraz ochrona zbiornika wodnego Mietków jako cennego miejsca bytowania ptaków. Łączna powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Świdnica wchodzących w zasięg Parku wynosi 110,42 ha.
III. Pomniki przyrody
- Głazy - trzy skupiska głazów granitowo-kwarcowych, lokalizacja: Leśnictwo Grochotów, oddz. 125a;
- Drzewo - Buk pospolity o obwodzie 400 cm: Leśnictwo Witoszów, oddz. 199d;
- Drzewo – Świerk pospolity, lokalizacja: Leśnictwo Witoszów, oddz. 199a;
- Grupa drzew – 2 szt., Świerk pospolity, lokalizacja: Leśnictwo Witoszów, oddz. 199a;
- Grupa drzew – 3 szt., Dąb szypułkowy o obwodzie 300 – 500 cm, lokalizacja: Leśnictwo Grochotów, oddz. 145Ac;
- Skały – „Zamkowe skały”, skały mineralne – gnejsy, lokalizacja: Leśnictwo Złoty Las, oddz. 228a;
- Skały – „Niedźwiedzia skała”, skały mineralne – gnejsy, lokalizacja: Leśnictwo Pieszyce, oddz. 213b;
- Skały – „Siedem Sówek”, skały mineralne – gnejsy, lokalizacja: Leśnictwo Piskorzów, oddz. 183a;
- Drzewo – Dąb szypułkowy o obwodzie 375 cm, lokalizacja: Leśnictwo Gilów, oddz. 67c.
IV. Obszary chronionego krajobrazu
- Obszar Chronionego Krajobrazu „Góry Bardzkie i Sowie” powołany Uchwałą nr 35/81 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Wałbrzychu (Dz.U. WRN nr 5, poz. 46 z 1981 roku). Aktualnie powierzchnia obszaru wynosi 17336,30 ha, z czego w zarządzie Nadleśnictwa Świdnica znajduje się 4709,47 ha. Obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.
Na terenie Nadleśnictwa Świdnica leży część obszaru związana z północna częścią Gór Sowich.
V. Obszary Natura 2000
- KAMIONKI (PLH020005) - Obszar obejmuje tereny leżące w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Kamionka, na zachód od zabudowań. Są to północne stoki Gór Sowich. Teren ostoi pokrywają gnejsy z niewielką ilością serpentynitów odsłoniętych w postaci niewielkich ścianek skalnych.
W części porośnięte są lasem. Obszar stanowi jedno z kilku najbogatszych stanowisk zanokcicy serpentynowej Asplenium adulterinum w Polsce. Obszar posiada aktualny Plan Zadań Ochronnych.
- OSTOJA NIETOPERZY GÓR SOWICH (PLH020071) - Obszar obejmuje większość pasma Gór Sowich. Zawiera 16 cennych obiektów – miejsc zimowania nietoperzy w starych sztolniach. W zasięgu obszaru występują też siedliska przyrodnicze, m.in. kompleks cennych łąk Glinno-Zagórze i wyspowe stanowisko boru górnoreglowego na Wielkiej Sowie. Na terenie ostoi stwierdzono 3 gatunki nietoperzy z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. Kolonia rozrodcza nocka dużego Myotis myotis w Rościszowie to jedno z największych letnich znanych zgrupowań tego gatunku w Polsce. Obszar obejmuje również żerowiska nietoperzy. Posiada Plan Zadań Ochronnych.
Łączna powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Świdnica wchodzących w zasięg ostoi wynosi 7 297,70 ha.
- WZGÓRZA NIEMCZAŃSKIE (PLH020082) - Obszar obejmuje pasma sąsiadujących wzniesień, wyznaczające zachodni kraniec rozległego mezoregionu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Są to Wzgórza: Krzyżowe, Gilowskie, Gumińskie i Dębowe, mające rangę mikroregionów w podziale fizyczno-geograficznym. Pasma te mają kształt niewysokich, zalesionych grzbietów usytuowanych południkowo, wyraźnie wyodrębnionych krajobrazowo i wzajemnie pooddzielanych obniżeniami dolinowymi, zajętymi przez miejscowości i użytki rolne. W ostoi dominują drzewostany liściaste z dobrze zachowanymi zbiorowiskami. Oprócz zbiorowisk leśnych ostoja obejmuje kilka obiektów i środowisk o wybitnych wartościach przyrodniczych, tj. cenne siedliska łąkowe (łąki trzęślicowe w płd. części Wzgórz Krzyżowych, murawy kserotermiczne koło Księgnic Wielkich, skalne bramy na przełomach potoków na Wzgórzach Gumińskich, nieczynna kopalnia wapienia koło Gilowa). Oprócz walorów przyrodniczych, obszar ostoi jest niezwykle interesujący pod wglądem kulturowym. Odkryto tu ślady siedmiu wczesnośredniowiecznych grodzisk, z których jedno, w pobliżu „Tatarskiego Jaru”, należy do największych na Śląsku, zaś położona w centrum obszaru Niemcza jest jednym z najstarszych i najciekawszych miast w Polsce. Łączna powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Świdnica wchodzących w zasięg ostoi wynosi 2 098,90 ha.
- MODRASZKI KOŁO OPOCZKI (PLH020094) - Obszar stanowi podmokły kompleks łąkowy w zagłębieniu terenu wyżłobionym przez potok Węgłówka, pomiędzy osiedlami Opoczka i Wieruszów. Ostoja jest jednym z nielicznych obszarów położonych na Przedgórzu Sudeckim i jedynym dla ochrony łąk trzęślicowych i świeżych, wraz ze związanymi z nimi gatunkami motyli. Znajduje się tu jedno z kilkunastu znanych z tego mezoregionu stanowisk czerwończyka nieparka Lyceana dispar i modraszka telejusa Maculinea teleius oraz jedno z nielicznych dla modraszka nausitousa M. nausithous. Na obszarze ostoi znajduje się też stanowiska zagrożonego w Polsce i na Dolnym Śląsku modraszka eumedona Aricia eumedon.
- ZBIORNIK MIETKOWSKI (PLB020004) - Ostoja obejmuje obszar zbiornika retencyjnego, który w okresach suchych umożliwia podniesienie poziomu wód w Bystrzycy, ułatwiając żeglugę na Odrze. Pełni również funkcję przeciwpowodziową i rekreacyjną. Charakteryzuje się dużym wahaniami poziomu wody, co sprzyja odsłanianiu błot, które stanowią atrakcyjne miejsca żerowania dla ptaków wodno-błotnych.
W zasięgu granic ostoi nie ma gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Świdnica.
VI. Ochrona strefowa gatunków chronionych
Brak stref wyznaczonych na terenie Nadleśnictwa Świdnica.
Zgodnie z art.10 Ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 6 września 2001r. Nr 112 poz.1198 z późn. zm.) informacja publiczna, która nie została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Nadleśnictwa Świdnica jest udostępniana na wniosek.
Materiały
Wniosek o udostępnienie informacji publicznejWniosek_o_udostępnienie_informacji.docx 0.02MB
- Pierwsza publikacja:
- 24.08.2021 02:53 MARIUSZ KRECZMER
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Nadleśnictwo Świdnica
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Ochrona przyrody | 5.0 | 18.10.2024 07:59 MARIUSZ KRECZMER |
Ochrona przyrody | 4.0 | 17.10.2024 13:41 MARIUSZ KRECZMER |
Ochrona przyrody | 3.0 | 24.06.2024 14:45 MARIUSZ KRECZMER |
Ochrona przyrody | 2.0 | 10.09.2021 10:59 MARIUSZ KRECZMER |
Ochrona przyrody | 1.0 | 24.08.2021 02:53 MARIUSZ KRECZMER |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP