Proces oddawania krwi
Czy w czasie i po oddaniu krwi będzie mnie coś bolało?
Zabieg pobrania krwi lub jej składników jest bezbolesny. Niektórzy mogą odczuwać chwilowy dyskomfort podczas wprowadzania igły do żyły, nie trwa to jednak dłużej niż ułamek sekundy. Po oddaniu krwi również nie powinno być żadnych przykrych doznań, pod warunkiem zastosowania się do wskazań pielęgniarek, czyli np. odpowiednio długiego utrzymywania opatrunku.
Od czego zależy i ile wynosi czas donacji?
Najczęstszym rodzajem donacji jest pobranie krwi pełnej. Zabieg trwa ok. 10 minut.
Donacja osocza: specyfika zabiegu wpływa na jego czas, który wynosi zwykle ok. 30 minut. Pobieranie granulocytów i płytek krwi: zabieg trwa od 30 do 90 minut.
Czy mogę oddać krew jeśli w poprzednim dniu spożywałem alkohol?
Wypicie alkoholu kilka, czy kilkanaście godzin przed oddaniem krwi powoduje, że ludzie czują się źle po oddaniu krwi, ponieważ alkohol w znacznym stopniu rozszerza naczynia krwionośne. W tych przypadkach krew pozostaje w obwodowych naczyniach krwionośnych i mózg pozostaje niedotleniony. Należy mieć również na uwadze, że biorcami krwi i jej składników są osoby chore, wymagające leczenia operacyjnego, o obniżonej odporności, w czasie chemioterapii etc., którym mogą zaszkodzić nawet śladowe ilości alkoholu w krwi dawcy.
Czy przed oddaniem krwi można palić papierosy?
Wypalenie papierosa tuż przed oddaniem krwi często powoduje złe samopoczucie po oddaniu krwi – jest to efekt działania nikotyny, która wywołuje dodatkowe niedotlenienie.
Co będzie, jeśli zemdleję podczas oddawania krwi?
Większość ludzi szybko adaptuje się do utraty krwi, ale niektórzy mogą mieć z tym trudności i czuć się niezbyt komfortowo dłużej niż kilka minut. Jeśli poczujesz się źle, powiedz komuś, kto jest akurat obok ciebie, że oddałeś krew i czujesz się słabo. Połóż się, jeśli to możliwe z nogami ułożonymi wyżej lub zrób skłon tak, aby twoja głowa znalazła się między kolanami. Jeżeli się położysz - wstawaj bardzo powoli. Jeśli nadal będziesz się źle czuć, znowu się połóż i odpocznij.
Czy można się zarazić żółtaczką podczas oddawania krwi?
Wszystkie czynności podczas oddawania krwi wykonuje się sprzętem jednorazowego użytku i nie ma możliwości zakażenia się jakąkolwiek chorobą.
Czy po spożyciu alkoholu, paleniu marihuany można oddać krew?
Nie można oddawać krwi będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków oraz w stanie nadmiernego pobudzenia nerwowego.
Jak dużo czasu trzeba mieć, żeby oddać krew?
Cały proces zajmuje około godziny. Zaczyna się od rejestracji, wypełnienia formularza i wstępnego badania. Wtedy dopiero, po przejściu badań, można oddawać krew, co zajmuje około 10 minut. Po oddaniu krwi jesteśmy proszeni do spędzenia paru chwil w wygodnym fotelu, aby odpocząć. Więcej czasu (ok. 2 godzin) powinny zarezerwować sobie osoby, które będą oddawać osocze metodą plazmaferezy automatycznej lub płytki krwi metodą automatycznej trombaferezy.
Czy zgłaszając się do oddania krwi trzeba być na czczo? Co można zjeść?
Krew przetłuszczona (lipemiczna) nie nadaje się do celów leczniczych, dlatego każdy krwiodawca w dniu poprzedzającym oddanie krwi powinien spożyć lekkostrawną kolację, a w dniu donacji, rano, zjeść lekkostrawne śniadanie oraz wypić dużo płynów.
Czy mogę oddać krew poza miejscem zamieszkania?
Tak. Wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem.
- Ostatnia modyfikacja:
- 22.02.2019 11:00 Weronika Kalwasińska
- Pierwsza publikacja:
- 22.02.2019 11:00 Weronika Kalwasińska