Ghana
Stosunki dyplomatyczne między Polską a Ghaną zostały nawiązane 31 grudnia 1959 r.
Współpraca polityczna
Rys historyczny
Od 1961 r. w Akrze działała Ambasada PRL. W 1993 r. działalność placówki w Akrze została zawieszona, a jej kompetencje terytorialne przejęła Ambasada RP w Abudży. W Akrze od 1996 r. funkcjonuje Konsulat RP, kierowany przez konsula honorowego dr Kofi Asare, absolwenta polskiej uczelni.
Współpraca polityczna w okresie III RP
Dwustronne kontakty polityczne uległy pewnej intensyfikacji w 2011 r., kiedy to konsultacje polityczne w Akrze odbył podsekretarz stanu w MSZ, p. Krzysztof Stanowski. Minister K. Stanowski wizytował również projekty rozwojowe realizowane w Ghanie w ramach programu Polska Pomoc. Z kolei w2014 r. wizytę w Akrze złożyli: podsekretarz stanu w MSZ, p. Katarzyna Kacperczyk i wiceminister Gospodarki p. Dariusz Bogdan. Na marginesie 28. Szczytu Unii Afrykańskiej w Addis Abebie (28-30 stycznia 2017) r. doszło do spotkania wiceminister s. z. Joanny Wroneckiej z min. s. z. Ghany Shirley Ayorkor Botchway. W maju 2017 r. przy okazji 12. edycji festiwalu filmów afrykańskich Afrykamera w Polsce gościł Wiceminister Turystyki, Sztuki i Kultury Ghany dr Ziblim Barri Iddi. W trakcie wizyty minister spotkał się z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dawidem Laskiem, wziął udział w uroczystym otwarciu festiwalu Afrykamera w Warszawie i odwiedził Łódź – miasto kandydujące do roli organizatora Międzynarodowej Wystawy Expo w 2022 r. W drugiej połowie czerwca 2017 r. w Ghanie miała miejsce misja gospodarcza organizowana przez KIG, w skład której wchodziło kilkunastu przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, budowlanej i transportowej. W sierpniu 2017 r. w Akrze przebywała z wizytą oficjalną wiceminister spraw zagranicznych Joanna Wronecka. We wrześniu 2018 r. na ceremonii pogrzebowej byłego SG ONZ Kofiego Annana Polskę reprezentował Podsekretarz Stanu w MSZ Piotr Wawrzyk. W marcu 2019 r. w Ghanie przebywał z wizytą wiceminister Środowiska Michał Kurtyka.
Współpraca ekonomiczna
W latach 60. i na początku lat 70. Ghana należała do czołowych partnerów Polski w Afryce. Polska zbudowała w Ghanie m.in. cukrownię i fabrykę klinkieru. Obecnie w polskim eksporcie przeważają zwierzęta i produkty zwierzęce, wyroby chemiczne, urządzenia mechaniczne i elektryczne, skóry oraz produkty mineralne. Import z Ghany dotyczy m.in.: artykułów spożywczych, kauczuku oraz produktów mineralnych.