W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nigeria

Bezpieczeństwo

W Abudży wzrasta zagrożenie atakami terrorystycznymi. Należy zachować czujność, unikać niepotrzebnych podróży po mieście i monitorować lokalne media pod kątem najświeższych informacji na temat sytuacji w zakresie bezpieczeństwa.

W północno-wschodniej Nigerii trwa konflikt zbrojny sił rządowych z islamskimi ekstremistami, w tym z Boko Haram. Dochodzić tam może do ataków w centrach głównych miast, na bazary, budynki administracji publicznej, miejsca kultu religijnego, centra handlowe, hotele i restauracje. Możliwe są porwania o charakterze terrorystycznym. Mogą mieć miejsce operacje sił zbrojnych przeciwko rebeliantom.

Istotne zagrożenie terrorystyczne występuje również w północno-zachodnich stanach Nigerii  i w centrum, w tym w stolicy kraju, Abudży oraz największych miastach północy, Kano i Kadunie. Ataków terrorystycznych nie można wykluczyć także w Lagos.

Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych na drogach oraz porwań. W ostatnim czasie szczególnie zagrożone pod tym względem są stany Kaduna i Kano, w tym główna droga Abudża-Kaduna-Kano.

Porwania są powszechne także na południu kraju. Operować tam mogą zarówno pospolici przestępcy, jak i – w przypadku Delty Nigru – uzbrojone grupy, zdolne atakować instalacje naftowe oraz statki w dużej odległości od brzegu.

W latach 2013-2021 dochodziło do porwań polskich marynarzy u wybrzeży Nigerii. Członkowie załóg statków, którzy padają ofiarą porwań są narażeni na długotrwały pobyt w niewoli.

Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione również przez służby porządkowe, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się samotnych podróży i podróży po zmroku. Odnotowuje się przypadki napadów rabunkowych w taksówkach, jak i usługach przejazdowych Uber i Bolt. W całym kraju dochodzić może do krwawych konfliktów na tle etnicznym oraz pomiędzy pasterzami i ludnością osiadłą. W szczególności narażone są stany centralne (tzw. Middle Belt).

Jeśli zdecydujesz się na podróż do Nigerii:

  • Pamiętaj by mieć przy sobie ważny dokument tożsamość (paszport) z aktualną wizą nigeryjską.
  • Zachowaj ostrożność podczas chodzenia lub jazdy w nocy.
  • Przejrzyj trasy i godziny podróży, aby zmienić swoją przewidywalność.
  • Nie stawiaj fizycznego oporu żadnej próbie rabunku.
  • Zachowaj szczególną czujność, odwiedzając banki lub bankomaty.
  • Monitoruj lokalne media pod kątem przełomowych wydarzeń i bądź przygotowany na dostosowanie lub zmianę swoich planów.
  • Bądź świadomym otoczenia w którym się znajdujesz.
  • Zachowaj czujność w miejscach publicznych, w tym turystycznych.
  • Unikaj demonstracji i dużych zgromadzeń politycznych.
  • Uzyskaj kompleksowe ubezpieczenie medyczne.
  • Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi kraju.
  • Zapoznaj się z informacjami dla podróżujących dot. wjazdu z terytorium Polski oraz pozostałymi informacjami praktycznymi.
  • Zgłoś swoją podróż w systemie systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport TAK
  • Paszport tymczasowy TAK
  • Dowód osobisty NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak. O wizę można aplikować w Ambasadzie Federalnej Republiki Nigerii w Warszawie.

ul. Kosiarzy 22B

02-953 Warszawa

Tel.: +48 22 6515305, +48 22 6515348

Fax.: +48 22 6515378

Email: nigeria.warsaw@foreignaffairs.gov.ng 

Więcej informacji dot. procesu oraz wymaganych dokumentów znajduje się pod adresem: warsaw.foreignaffairs.gov.ng

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Wymagane jest zaświadczenie o ważnym szczepieniu przeciw żółtej febrze.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Wymaga się pisemnej, poświadczonej notarialnie zgody rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią. Zgoda powinna być w j. angielskim.

  1. Zasady pobytu

Przedłużenie wizy możliwe jest w urzędzie imigracyjnym.

Ubezpieczenie

Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy wybranych zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym również polskich.

Zdrowie

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia).

Zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aktualnie wymagane szczepienia to:

  • Żółta febra
  • Dur brzuszny
  • Tężec
  • Błonica
  • WZW 1, WZW B

Zalecane szczepienia:

  • Cholera
  • Wścieklizna

W Nigerii występuje znaczne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych i wieloma innymi chorobami tropikalnymi – stopień ryzyka może być bardzo różny, w zależności od miejsca pobytu i warunków higienicznych w jakich się przebywa. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W Nigerii państwowa służba zdrowia znajduje się w stanie permanentnej, wieloletniej zapaści. Poziom usług medycznych nawet w stolicy kraju jest na dramatycznie niskim poziomie. W stolicy funkcjonują jednak prywatne kliniki, z których korzysta się na zasadach pełnej odpłatności. Mają one ograniczone zaplecze medyczne i obsadę lekarską. Brak wielu specjalistycznych gabinetów lekarskich, czy odpowiednio wyposażonych szpitali. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Nigerią. Koszt wizyty lekarskiej i badania krwi na obecność malarii i infekcji bakteryjnej: od 50 do 200 EUR. Średni koszt 1 doby w szpitalu: ok 200-300 EUR.

Wybór leków w aptekach: większość leków jest dostępna. Leki które w Polsce są na receptę (antybiotyki) można dostać w Nigerii bez recepty.

Instytucja odpowiedzialna za leki to Narodowa Agencja ds. Administracji i Kontroli Żywności i Leków (The National Agency for Food and Drug Administration and Control – NAFDAC) – https://www.nafdac.gov.ng/  

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Nigerii. Może to dotyczyć zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej, a nawet leków homeopatycznych. Ambasada RP w Abudży nie ma ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do Nigerii. W celu uzyskania informacji na temat wwozu leków zalecany jest kontakt z NAFDAC:

Komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w sprawie przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej

Podróżowanie po kraju

Przed podróżą zapoznaj się z działem „bezpieczeństwo”.

Wymagane jest krajowe oraz międzynarodowe prawo jazdy. W przypadku dłuższych pobytów zalecane jest wyrobienie nigeryjskiego prawa jazdy.

Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Okresowo może brakować paliwa.

Brak transportu publicznego w Abudży. Konieczność poruszania się głównie samochodem prywatnym. W mieście funkcjonuje szeroki sektor taksówkarski, który jednak odbiega znacząco pod względem bezpieczeństwa, czystości oraz wygody od standardów europejskich. Taksówki te są również wielokrotnie współdzielone z innymi pasażerami. W Abudży funkcjonują również usługi BOLT i UBER, jednakże jakość świadczonych przez nie usług znacząco odbiega od standardów europejskich (stan i bezpieczeństwo pojazdów, liczne spóźnienia czy bezpodstawne anulowanie przejazdów).

Komunikacja autobusowa między dużymi miastami jest rozwinięta, aczkolwiek standard usług jest niski. Stan dróg jest bardzo zróżnicowany. W stolicy kraju Abudży jakość głównych dróg jest dobra, ale poza miastem większość dróg jest w bardzo złym stanie. W większości miejsc brak jest również oświetlenia ulicznego czy sygnalizacji świetlnej. Nieskoordynowany styl i agresywny charakter jazdy znacząco odbiega od europejskich standardów prowadzenia samochodu. W praktyce nie funkcjonują przepisy ruchu drogowego, a policja interweniuje jedynie w przypadku poważnych kolizji drogowych.

Lagos i Abudża mają połączenia lotnicze z większymi portami lotniczymi Europy oraz z ważniejszymi miastami Afryki. Ponadto Abudża, Port Harcourt, Kano i wiele innych miast mają regularne krajowe połączenia lotnicze. Prywatne linie lotnicze oferują usługi krajowe. Ich poziom jest średni, występują duże opóźnienia lotów. Ocena bezpieczeństwa nigeryjskich linii lotniczych przekracza ramy niniejszego opracowania; należy jednak mieć na uwadze historię katastrof lotniczych w tym kraju.

Cło

Restrykcje celne dotyczące artykułów przywożonych na własny użytek nie odbiegają od powszechnie stosowanych standardów, niemniej nigeryjscy celnicy drobiazgowo kontrolują bagaże zarówno przyjeżdżających, jak i wyjeżdżających.

Obowiązuje zakaz wywozu kości słoniowej, wyrobów ze skór węży i innych gatunków chronionych. Zdarzają się problemy z wywozem pamiątek – wyrobów rękodzieła, które awansują często w oczach celników do kategorii zabytków, na których wywóz potrzebne jest zezwolenie władz muzealnych.

Wwożone dewizy należy zadeklarować przy wjeździe (w szczególności kwoty ponad 10 000 EUR). Na wywóz dewiz w kwocie przekraczającej sumę wymienioną w deklaracji należy uzyskać zezwolenie Centralnego Banku Nigerii.

Przepisy prawne

Konsekwencje naruszenia prawa w Nigerii mogą być bardzo dotkliwe, a z uwagi na inercję systemu wymiaru sprawiedliwości już samo podejrzenie o popełnienie przestępstwa może prowadzić do niezwykle trudnych sytuacji.

Posiadanie narkotyków jest ścigane i surowo karane. Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Zakazane jest również noszenie ubiorów podobnych do mundurów wojskowych i policyjnych (należy unikać nawet koszulek i spodni typu moro).

Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom. W przypadku zatrzymania lub aresztowania należy domagać się powiadomienia o tym fakcie Konsula RP w Abudży.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami cielesnymi, długoletniego pozbawienia wolności oraz - w skrajnych przypadkach – karą śmierci.

W 12 stanach północnej Nigerii obowiązuje prawo islamskie. Zakazuje ono m.in. spożywania alkoholu i posiadania publikacji o charakterze antyreligijnym, natomiast nakazuje odpowiednie zachowanie w miejscach publicznych i noszenie odpowiedniego ubioru.

Przydatne informacje

Od kilku lat Nigeria przechodzi ostry kryzys gospodarczy, wywołany drastycznym spadkiem cen ropy naftowej. Jego skutkiem jest wzrost bezrobocia, presji migracyjnej oraz pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa.

Na porządku dziennym są przerwy w dostawach wody i prądu. Lepsze hotele posiadają własne zbiorniki i generatory.

Baza turystyczna jest w Nigerii bardzo skromna. Hotele zapewniające wyższy standard (przy jeszcze wyższych cenach) znajdują się jedynie w dużych miastach.

W większych miastach są sklepy z artykułami europejskimi, restauracje, hotele. Ceny w sklepach i hotelach są zwykle znacznie wyższe od europejskich. Ceny na bazarach i u ulicznych przekupniów są zazwyczaj niższe, ale asortyment jest dość ubogi, a jakość towarów mierna. Targowanie się jest niemal obowiązkowe, a pierwsza cena proponowana przez sprzedawcę cudzoziemcowi jest wielokrotnością tej, za którą spodziewa się on rzeczywiście sprzedać towar.

Ludność miejscowa jest niechętna fotografowaniu – należy zawsze się upewnić, czy można zrobić zdjęcie.

W Nigerii korupcja jest nadal bardzo rozpowszechniona, mimo podejmowanych wysiłków, aby opanować to zjawisko. Bywa, że przedstawiciele władz (lub udający ich naciągacze) wmawiają cudzoziemcom, którzy nie znają obowiązujących uregulowań, że muszą spełnić rozmaite warunki albo mieć dodatkowe dokumenty – zazwyczaj jest to próba wyłudzenia pieniędzy.

Rozpowszechnione jest wyłudzanie pieniędzy przez Internet. Zarówno instytucje, jak też prywatne osoby, których adresy dostały się w niepożądane ręce, masowo otrzymują e-maile z ofertami szybkiego wzbogacenia się pod warunkiem wpłacenia drobnych kwot tytułem opłat manipulacyjnych itd. Częste są także próby wyłudzenia różnych towarów za pośrednictwem aukcji internetowych. W przypadku wątpliwości, czy korespondencja elektroniczna i proponowane w niej transakcje, czy propozycje biznesowe są wiarygodne zaleca się kontakt z Ambasadą RP w Abudży.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}