W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie o projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej

17.07.2024

W środę, 17 lipca Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała pozytywnie z uwagami projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, zwracając jednocześnie uwagę na potrzebę dalszych prac nad propozycjami strony samorządowej. Obradom komisji współprzewodniczyli wiceminister Tomasz Szymański oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W obradach wziął również udział wiceminister Wiesław Leśniakiewicz.

Grupa osób siedzących przy stole. Przy stole prezydialnym wiceminister Szymański. W tle czarny ekran

Wiceminister Tomasz Szymański rozpoczynając posiedzenie komisji podziękował stronie samorządowej za zaangażowanie w pracę nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. – Dziękujemy za zrozumienie i duże zaangażowanie w prace nad tą ustawą. Traktujemy Państwa po partnersku, dlatego cieszę się, że w duchu pełnego zrozumienia przeprowadzimy ten projekt – powiedział. 
 
O konstruktywnej i skutecznej współpracy z ekspertami, którzy reprezentowali samorząd mówił również podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Przypomniał także, że w prace nad projektem było zaangażowane Ministerstwo Obrony Narodowej. Wiceminister zapowiedział również otwartość na dyskusję nad przygotowanymi rozwiązaniami. 
 
– Jesteśmy również otwarci na dyskusję, która będzie miała miejsce w samorządzie i na propozycje, które jeszcze się zapewne pojawią. Bardzo nam zależy na tym, żeby dokument już po uzgodnieniach, ujrzał światło dzienne. Chcemy, by społeczeństwo dowiedziało się, że proces jest naprawdę daleko posunięty i lada moment ustawa pojawi się w Sejmie i będzie rozpatrywana przez parlament – podkreślił. 
 
Kompleksowe rozwiązania ustawowe
 
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomniał, że przygotowane przepisy nie zastępują już obowiązujących aktów prawnych, lecz je dopełniają. Jak zauważył, to samorządy są kluczowym elementem budowania odporności państwa na zagrożenia. - To samorząd pracuje najbliżej obywateli i ma największą wiedzę, jakie są potrzeby. Rolą rządu jest wspieranie samorządu i budowania wspólnej odpowiedzialności – zadeklarował. 
 
Wiceszef MSWiA poinformował także, że w projekcie ustawy znalazł się zapis o przygotowaniu „Programu ochrony ludności i obrony cywilnej”. Dokument ten, zanim trafi na Radę Ministrów, będzie konsultowany ze stroną samorządową. Określi on priorytety realizowanych zadań. 
Kluczową rolę projekt ustawy powierza Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, który będzie Szefem Obrony Cywilnej. Natomiast w procesie reagowania na zagrożenie ważną rolę będą odgrywały służby podległe MSWiA – szczególnie komendant główny PSP oraz Państwowa Straż Pożarna. 
 
W zapisach projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej ujęte zostały także szkolenia oraz edukacja społeczna. Należy zwrócić tutaj uwagę na programy szkoleniowe dla dzieci i młodzieży. – Widzimy tutaj znaczącą rolę organizacji pozarządowych oraz PSP – powiedział wiceminister Wiesław Leśniakiewicz. 
 
Odniósł się także do kwestii dotyczących zbudowania niezawodnych systemów łączności. Ponadto podsekretarz stanu w MSWiA mówił również o obiektach ochrony zbiorowej. Przypomniał, że w tej sprawie zostanie wydane stosowne rozporządzenie. 

Podczas posiedzenia członkowie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu rozpatrzyli również inne akty prawne. Zaopiniowali m.in. projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy. 

{"register":{"columns":[]}}