W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra Tomasza Siemoniaka z wojewodami poświęcone strategii migracyjnej oraz kwestiom ochrony ludności i obrony cywilnej

09.12.2024

Strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030, ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, wsparcie osób poszkodowanych przez powódź oraz planowane instrumenty wsparcia dla szpitali – to główne tematy poniedziałkowego spotkania szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka z wojewodami. W wydarzeniu uczestniczyli również: minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji – Tomasz Szymański, Maciej Duszczyk oraz Wiesław Leśniakiewicz.

Cztery osoby siedzące przy stole prezydialnym na flag tle Polski i UE.

Minister Tomasz Siemoniak rozpoczynając spotkanie podkreślił, że szczególne znaczenie ma strategia migracyjna oraz decyzje związane z jej wdrażaniem.

Te kwestie mają charakter absolutnie priorytetowy. 10-15 lat temu byłoby to jedno z wielu ważnych zadań, tak dzisiaj z rozmaitych powodów, oczywistych dla państwa, te tematy stały się absolutnie najważniejsze

– mówił.

Szef MSWiA zwrócił też uwagę na potrzebę przygotowania komunikowania kwestii związanych ze strategią migracyjną.

Natomiast wiceminister Maciej Duszczyk przedstawił informację dotyczącą najważniejszych kwestii ujętych w dokumencie: „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025–2030”. Podsekretarz stanu w MSWiA mówił też o priorytetach prezydencji Polski w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 r. 

Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej

Szef MSWiA przypomniał, że ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej czeka na podpis prezydenta, a wdrażanie tych rozwiązań będzie wymagało wiele pracy. Zaznaczył, że te rozwiązania powinny jak najszerzej dotrzeć do społecznej świadomości. 

Trzeba po prostu bardzo solidnie popracować nad tym, żeby do wszystkich dotarły informacje, że taka ustawa jest, że zaczęła obowiązywać

– argumentował.

Minister Tomasz Siemoniak mówił też o doświadczeniach, jeśli chodzi o współpracę z samorządem.

Mamy tu dobre doświadczenie we współpracy z miastem stołecznym Warszawa, z prezydentem Rafałem Trzaskowskim, on przeprowadził ćwiczenia z systemów alarmowych

– powiedział.

Szef MSWiA podkreślił, że kluczowe znaczenie będzie mieć komunikowanie wprowadzanych zmian.

Ta komunikacja jest niesłychanie ważna. Wspierajcie wszystkie takie inicjatywy, pomysły w tej kwestii

– zwrócił się do wojewodów.

Podczas spotkania wiceminister Wiesław Leśniakiewicz mówił o szczegółach rozwiązań, które wprowadzi ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jak przekazał, samorządy będą odgrywały ważną rolę na poziomie lokalnym, jeśli chodzi o implementowanie przygotowanych rozwiązań. Wiceminister odniósł się także do finansowania ochrony ludności i obrony cywilnej.

Współpraca z wojewodami

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła informację dotyczącą planowanych instrumentów wsparcia dla szpitali, w tym w szczególności szpitali powiatowych. Natomiast płk SG Mariusz Marchlewicz zastępca dyrektora RCB mówił o przygotowaniach do zimy podjętych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}