W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty Prezydencji „Rozumienie Komunikacji w Ochronie Ludności”

28.01.2025

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowało Warsztaty Prezydencji UE pt. „Rozumienie Komunikacji w Ochronie Ludności”, które odbyły się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wydarzenie miało na celu wypracowanie rekomendacji dla Komisji Europejskiej i państw członkowskich Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (UCPM). Przedstawione wnioski staną się podstawą dalszych prac grupy roboczej Rady UE ds. ochrony ludności – PROCIV.

Warsztaty prezydencji „Rozumienie Komunikacji w Ochronie Ludności". 28-28 stycznia 2025 r. Na zdjęciu Robert Klonowski zastępca dyrektora Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA

Warsztaty Prezydencji to jedno z pierwszych wydarzeń inaugurujących prezydencję w obszarze ochrony ludności. Wzięli w nich udział przedstawiciele 37 państw UCPM, eksperci branżowi, akademicy oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

Kluczowe aspekty komunikacji w ochronie ludności

Podczas wydarzenia omawiane były zarówno technologiczne, jak i poza technologiczne aspekty komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy podkreślali znaczenie nowych technologii w systemach ostrzegania i zarządzania informacją, ale także istotę psychologicznych aspektów komunikacji, szczególnie w kontekście zapobiegania panice oraz walki z dezinformacją.
Pierwszego dnia warsztatów omówiono nowoczesne rozwiązania w zakresie systemów wczesnego ostrzegania, narzędzi komunikacyjnych oraz metod poprawy świadomości sytuacyjnej. W panelu udział wzięli eksperci z Niemiec (Instytut Telekomunikacji Fraunhofera), Belgii (Krajowe Centrum Kryzysowe), Polski (Centrum Badań Kosmicznych PAN) oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej (DG ECHO). 


Dyskusja koncentrowała się również na zarządzaniu informacją, problemach związanych z dezinformacją, roli mediów i zaangażowania obywateli. Uczestnicy podkreślali wagę budowania lokalnych liderów, którzy mogą pełnić kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych. W panelu udział wzięli przedstawiciele Szwecji (Szwedzka Agencja Obrony Psychologicznej), Portugalii (Portugalska Ochrona Ludności), Finlandii (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) oraz Polski (Uniwersytet Warszawski, Miasto Stołeczne Warszawa).
Trzeci panel poświęcony był komunikacji w sytuacjach zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN). Eksperci z Litwy, Danii, Norwegii, Ukrainy oraz przedstawiciele DG ECHO i organizacji pozarządowych omówili wyzwania związane z informowaniem społeczeństwa o tego typu zagrożeniach.

Gra symulacyjna jako element warsztatów

Uczestnicy warsztatów wzięli również udział w grze symulacyjnej, przygotowanej przez ekspertów Państwowej Straży Pożarnej oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Scenariusz ćwiczenia obejmował zagrożenie CBRN w fikcyjnej unii międzynarodowej, a uczestnicy zostali podzieleni na grupy odzwierciedlające różne podmioty - władze krajowe i lokalne, służby ratownicze, organizacje pozarządowe, media, obywateli i przedsiębiorców. Celem ćwiczenia było zidentyfikowanie luk w komunikacji kryzysowej.
Symulacja wykazała, że kluczowe znaczenie ma precyzyjne dostosowanie komunikatów do odbiorców oraz efektywne wykorzystanie technologii komunikacyjnych.

Nowe rekomendacje dla Komisji Europejskiej

Drugiego dnia warsztatów uczestnicy wypracowali szereg rekomendacji, które zostaną przedstawione Komisji Europejskiej i państwom członkowskim, w tym:

  • opracowanie na poziomie UE wytycznych dotyczących komunikacji w ochronie ludności;
  • szkolenia dla osób odpowiedzialnych za zarządzanie informacją w sytuacjach kryzysowych;
  • integracja nowych technologii z systemami krajowymi;
  • budowanie odporności psychologicznej społeczeństwa i rozwój świadomości emocjonalnej.

Podczas wydarzenia przedstawiciel Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA zaprezentował również rozwiązania w zakresie komunikacji w ramach Nowej Ustawy o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej.

Uczestnicy warsztatów wysoko ocenili zarówno organizację wydarzenia, jak i jego wartość merytoryczną, podkreślając znaczenie zdobytej wiedzy oraz możliwości wymiany doświadczeń między krajami UCPM.

Kolejne wydarzenia z udziałem Państwowej Straży Pożarnej

W ramach polskiej prezydencji w obszarze ochrony ludności zaplanowano jeszcze cztery ważne  wydarzenia, których Państwowa Straż Pożarna będzie organizatorem lub współorganizatorem. Już w maju odbędzie się Posiedzenie Dyrektorów Generalnych Ochrony Ludności Państw Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}