W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Witamy na stronie poświęconej ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej

20.12.2024

Prezentujemy Państwu stronę, która będzie przewodnikiem po jednej z najważniejszych ustaw ostatnich lat. Rozwiązania zawarte w nowej ustawie dotyczą naszego bezpieczeństwie nie tylko tu i teraz, ale też w dalszej perspektywie czasowej. To jeden z najważniejszych projektów legislacyjnych ostatnich lat, rewolucjonizujący cały system ochrony ludności i ochrony cywilnej.

Po lewej stronie napis Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej – jeden z najważniejszych projektów legislacyjnych ostatnich lat. Po prawej stronie zdjęcie nałożonych na siebie dłoni i żółty trójkąt

Mając świadomość tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, w szczególności w związku z zagrożeniem ze strony Rosji, chcemy mieć pewność, że nasz kraj jest przygotowany na każdą okoliczność.

Powinniśmy być gotowi nie tylko na zagrożenia militarne, ale także zagrożenia naturalne o gwałtownym i niszczycielskim oddziaływaniu na ludzi, infrastrukturę i środowisko naturalne. Takim przykładem jest powódź, która boleśnie dotknęła w tym roku południowo-zachodnie regiony Polski.

Co reguluje ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej?

Zasadniczym celem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, przygotowywanej przez MSWiA, jest wypełnienie społecznego zapotrzebowania na poczucie bezpieczeństwa. Obszar ochrony ludności i obrony cywilnej od dłuższego czasu wymagał kompleksowej regulacji, adekwatnej do zmieniającej się rzeczywistości oraz pojawiających się nowych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych.

Na naszych oczach powstaje system naczyń połączonych, który ma na celu ochronę życia i zdrowia ludzi w Polsce, ich mienia, infrastruktury niezbędnej dla zaspokojenia potrzeb bytowych, materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz środowiska. Ale w tym procesie nikt nie jest tylko widzem, bo zaproszeni do współtworzenia nowoczesnego systemu bezpieczeństwa w Polsce jesteśmy my wszyscy. Rewolucyjna filozofia tej ustawy polega właśnie na bezprecedensowo partnerskim podejściu do myślenia o bezpieczeństwie, za które ma odpowiadać nie tylko państwo, ale my wszyscy: obywatele, organizacje pozarządowe, firmy i przedsiębiorstwa oraz samorządy wszystkich szczebli.

Po raz pierwszy w historii tak mocno została zaakcentowana rola wolontariatu ratowniczego, który ma do odegrania poważną rolę nie tylko w fazie reagowania i odbudowy, ale również w fazie przygotowania, poprzez realizację szeregu zadań edukacyjnych. To duży krok w kierunku budowania społeczeństwa prawdziwie obywatelskiego, o wysokim poziomie gotowości i odporności społecznej.

Ustawa szczegółowo określa podmioty wykonujące te zadania oraz siły i środki przeznaczone do ich realizacji. Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na istniejących strukturach tak, aby optymalnie wykorzystać te zasoby. Mowa tu oczywiście o Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Strażach Pożarnych, strukturach zarządzania kryzysowego, systemie powiadamiania ratunkowego, Państwowym Ratownictwie Medycznym, podmiotach leczniczych oraz licznych organizacjach pozarządowych.

Ale najważniejszym elementem tego precyzyjnie zaplanowanego systemu będzie OBYWATEL. Ma on mieć odpowiednią świadomość zagrożeń. Musi wiedzieć, jak działać w przypadku zagrożenia i znać swoją odpowiedzialność oraz potrafić chronić siebie i najbliższych.

Dlaczego powstała ta strona?

Chcielibyśmy, by strona stała się również miejscem, w którym znajdziecie Państwo odpowiedzi na pytania dotyczące takich kwestii: jak przygotować się na kilkudniowy brak prądu, jak udzielać pierwszej pomocy, jak zabezpieczyć mieszkanie przed pożarem, jak przygotować się na powódź, gdzie znaleźć najbliższe miejsce schronienia, jak rozróżnić sygnały alarmowe, jak zachować się w przypadku ataku terrorystycznego i wiele, wiele innych. Informacje tutaj zawarte będą skierowane do różnych grup wiekowych i zawodowych.

Strona będzie współtworzona przez profesjonalistów z Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, ABW, a także pasjonatów - każdego, kto dołoży swoją cegiełkę do tego, by nasz kraj w każdej sytuacji kryzysowej radził sobie najlepiej, jak to możliwe. Wspólnie przygotujemy materiały informacyjno-edukacyjne, które zostaną opublikowane na tej stronie i przyczynią się realizacji naszego głównego hasła „Bezpieczeństwo obywatelskie tworzą obywatele”.

Wiedza to klucz do bezpieczeństwa. Dzięki niej będziemy mogli nie tylko reagować odpowiednio w trudnych momentach, ale także, z wyprzedzeniem, przygotować się na ewentualne zagrożenia. Wierzymy, że każdy po wizycie na tej stronie, poczuje się nie tylko lepiej poinformowany, ale i bardziej pewny siebie w obliczu kryzysu. W końcu, jak powiedział Dwight D. Eisenhower: „Bezpieczeństwo nie jest czymś, co się zdobywa, to coś, co się utrzymuje”.

Dzięki współpracy, wiedzy i odpowiednim przygotowaniom będziemy w stanie nie tylko chronić nasze życie i mienie, ale również budować silniejszą, bardziej odporną społeczność, gotową na każdą sytuację. Zapraszamy do współtworzenia tego systemu razem z nami.

{"register":{"columns":[]}}