W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Grupy Azjatyckich Partnerów ds. Współpracy OBWE o środkach budowania stabilnego pokoju

06.10.2023

Podczas konferencji Grupy Azjatyckich Partnerów ds. Współpracy OBWE (APCG), której współgospodarzami były Polska i Japonia, uczestnicy omawiali różne podejścia do budowania pokoju, a także doświadczenia partnerów azjatyckich w zapewnianiu trwałego pokoju w regionie.

Konferencja Grupy Azjatyckich Partnerów ds. Współpracy OBWE o środkach budowania stabilnego pokoju

Ambasador Adam Hałaciński, Stały Przedstawiciel Polski przy OBWE i przewodniczący APCG, podkreślił w wystąpieniu otwierającym, że „w świecie pełnym konfliktów i niepewności dążenie do pokoju nie jest jedynie aspiracją, ale jest koniecznością dla budowania dobrobytu i utwierdzania godności jednostek ludzkich”. Zauważył także, że liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej stale rośnie, sama agresja rosyjska na Ukrainę spowodowała, że ​​około 17,6 mln ludzi, czyli 49 proc. społeczeństwa ukraińskiego potrzebuje obecnie pomocy humanitarnej, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu do 3 mln osób, które potrzebowały pomocy na początku 2022 r.

- Bogate doświadczenia zdobyte w Azji związane z utrzymywaniem pokoju mogą mieć wpływ także na inne regiony. Rozminowanie Kambodży może służyć, jako przykład dla Ukrainy, która jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych obszarów na świecie – powiedział Ambasador Adam Hałaciński. Podkreślił także swoje uznanie dla rosnącego zaangażowania Japonii w wysiłki na rzecz budowania pokoju i pomocy humanitarnej.

W swoi przemówieniu Ambasador Japonii Ryuta Mizuuchi zaznaczył, że chociaż agresja Rosji na Ukrainę podważyła podstawy OBWE, organizacja jest nadal potrzebna, a Japonia wspiera OBWE od ponad 30 lat. Podkreślił, że w Japonii toczy się debata na temat znaczenia jednostki i jej roli w budowaniu pokoju.

Sekretarz Generalna OBWE Helga Schmid podziękowała Polsce i Japonii za inicjatywę zorganizowania konferencji i wskazała na zasady OBWE, które leżą u podstaw organizacji. Wskazała na udane projekty OBWE, w tym wzmocnienie roli kobiet w wymiarze pokoju i bezpieczeństwa realizowane w wybranych państwach uczestniczących.

Zastępca Dyrektora Generalnego Biura Polityki Zagranicznej Japonii, Pan Takao Imafuku skoncentrował się na powiązaniach utrzymywania pokoju z pomocą rozwojową, podkreślając, że kluczowe znaczenie ma inwestowanie w ludzi i budowanie odpornego (resilient) społeczeństwa. Pani Mihoko Kumamoto, Dyrektor Wydziału ds. Dobrobytu Instytutu Szkoleń i Badań ONZ, przedstawiła kilka konkretnych przykładów inicjatyw skupiających się na wzmacnianiu pozycji jednostek i promowaniu włączenia społecznego w sytuacji pokonfliktowej. Dyrektor Generalny Kambodży Centrum Akcji Minowej,  Heng Ratana podzielił się swoim bogatym doświadczeniem w zakresie rozminowywania Kambodży, obecnie wykorzystuje on swoja wiedzę we współpracy z Ukrainą. Zastępca Dyrektora Centrum Zapobiegania Konfliktom, Pani Catherine Fearon podkreśliła, że ​​OBWE inwestuje w około 30 projektów w  państwach będących członkami organizacji, koncentrując się między innymi na wzmacnianiu pozycji kobiet, zapobieganiu handlu ludźmi, czy też budowanie silnych i odpornych społeczeństw. Dyrektor Kolegium Personelu Zarządzania Granicami OBWE (BMSC), Pan Jace Livingston wskazał na konkretny wkład Kolegium, jako wszechstronnego centrum szkoleniowego w regionie OBWE.

 

Fot.: Micky Kroell/OBWE

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}