Konferencja Grupy Azjatyckich Partnerów ds. Współpracy OBWE o środkach budowania stabilnego pokoju
06.10.2023
Podczas konferencji Grupy Azjatyckich Partnerów ds. Współpracy OBWE (APCG), której współgospodarzami były Polska i Japonia, uczestnicy omawiali różne podejścia do budowania pokoju, a także doświadczenia partnerów azjatyckich w zapewnianiu trwałego pokoju w regionie.
Ambasador Adam Hałaciński, Stały Przedstawiciel Polski przy OBWE i przewodniczący APCG, podkreślił w wystąpieniu otwierającym, że „w świecie pełnym konfliktów i niepewności dążenie do pokoju nie jest jedynie aspiracją, ale jest koniecznością dla budowania dobrobytu i utwierdzania godności jednostek ludzkich”. Zauważył także, że liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej stale rośnie, sama agresja rosyjska na Ukrainę spowodowała, że około 17,6 mln ludzi, czyli 49 proc. społeczeństwa ukraińskiego potrzebuje obecnie pomocy humanitarnej, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu do 3 mln osób, które potrzebowały pomocy na początku 2022 r.
- Bogate doświadczenia zdobyte w Azji związane z utrzymywaniem pokoju mogą mieć wpływ także na inne regiony. Rozminowanie Kambodży może służyć, jako przykład dla Ukrainy, która jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych obszarów na świecie – powiedział Ambasador Adam Hałaciński. Podkreślił także swoje uznanie dla rosnącego zaangażowania Japonii w wysiłki na rzecz budowania pokoju i pomocy humanitarnej.
W swoi przemówieniu Ambasador Japonii Ryuta Mizuuchi zaznaczył, że chociaż agresja Rosji na Ukrainę podważyła podstawy OBWE, organizacja jest nadal potrzebna, a Japonia wspiera OBWE od ponad 30 lat. Podkreślił, że w Japonii toczy się debata na temat znaczenia jednostki i jej roli w budowaniu pokoju.
Sekretarz Generalna OBWE Helga Schmid podziękowała Polsce i Japonii za inicjatywę zorganizowania konferencji i wskazała na zasady OBWE, które leżą u podstaw organizacji. Wskazała na udane projekty OBWE, w tym wzmocnienie roli kobiet w wymiarze pokoju i bezpieczeństwa realizowane w wybranych państwach uczestniczących.
Zastępca Dyrektora Generalnego Biura Polityki Zagranicznej Japonii, Pan Takao Imafuku skoncentrował się na powiązaniach utrzymywania pokoju z pomocą rozwojową, podkreślając, że kluczowe znaczenie ma inwestowanie w ludzi i budowanie odpornego (resilient) społeczeństwa. Pani Mihoko Kumamoto, Dyrektor Wydziału ds. Dobrobytu Instytutu Szkoleń i Badań ONZ, przedstawiła kilka konkretnych przykładów inicjatyw skupiających się na wzmacnianiu pozycji jednostek i promowaniu włączenia społecznego w sytuacji pokonfliktowej. Dyrektor Generalny Kambodży Centrum Akcji Minowej, Heng Ratana podzielił się swoim bogatym doświadczeniem w zakresie rozminowywania Kambodży, obecnie wykorzystuje on swoja wiedzę we współpracy z Ukrainą. Zastępca Dyrektora Centrum Zapobiegania Konfliktom, Pani Catherine Fearon podkreśliła, że OBWE inwestuje w około 30 projektów w państwach będących członkami organizacji, koncentrując się między innymi na wzmacnianiu pozycji kobiet, zapobieganiu handlu ludźmi, czy też budowanie silnych i odpornych społeczeństw. Dyrektor Kolegium Personelu Zarządzania Granicami OBWE (BMSC), Pan Jace Livingston wskazał na konkretny wkład Kolegium, jako wszechstronnego centrum szkoleniowego w regionie OBWE.
Fot.: Micky Kroell/OBWE