Konferencja Grupy Azjatyckich Partnerów OBWE
17.07.2023
Uczestnicy konferencji omówili możliwości ożywiania współpracy między Europą a Azją przez wspólną walkę z globalnymi wyzwaniami.
Szczególny nacisk położono na wzmocnienie dialogu między OBWE a Azją w zakresie wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych, promowania skutecznej współpracy w rozwiązywaniu wyzwań spowodowanych zmianami klimatycznymi oraz roli społeczeństwa obywatelskiego w promowaniu praw człowieka, demokracji i praworządności.
W swoim wystąpieniu otwierającym Minister Spaw Zagranicznych RP Zbigniew Rau podkreślił wyjątkową wartość Partnerstwa Azjatyckiego OBWE dla promowania współpracy i dialogu między obydwoma regionami.
- Grupa Azjatyckich Partnerów OBWE na rzecz Współpracy oferuje wysoce funkcjonalną platformę do dyskusji z krajami partnerskimi OBWE. Nasza współpraca ma ogromne znaczenie w obliczu globalnych problemów, których nie da się rozwiązać indywidualnie. Rosyjska agresja na Ukrainę jest zdecydowanie takim egzystencjalnym wyzwaniem – zaznaczył minister.
Minister Spraw Zagranicznych Australii, senator Penny Wong, podkreśliła w swoim przesłaniu wideo trwałą wartość uzgodnionych zasad, standardów i norm, która stała się jeszcze bardziej wyraźna w miarę przeciągania się rosyjskiej wojny. Australia rozumie ryzyko dla nas wszystkich, gdy większy kraj próbuje podporządkować sobie mniejszy kraj.
- Zdecydowanie opowiadamy się za utrzymaniem podstawowych zasad prawa międzynarodowego przy każdej okazji. Ponieważ Australia wierzy, że małe i średnie kraje muszą być w stanie utrzymać swoje suwerenne wybory, chronione przez stabilne ramy zasad. Aby to osiągnąć, musimy współpracować we wszystkich kwestiach, których nie możemy rozwiązać w pojedynkę, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa klimatycznego i praw człowieka - dodała.
Bujar Osmani, minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej i urzędujący przewodniczący OBWE, podkreślił ścisły i nierozerwalny związek między bezpieczeństwem w regionie OBWE a bezpieczeństwem jego sąsiadów. - W dzisiejszym zglobalizowanym świecie coraz więcej wyzwań jest wspólnych. Ze wspólnymi wyzwaniami wiążą się jednak również wspólne możliwości. Dlatego tak ważna jest dla nas współpraca, uczenie się od siebie nawzajem i ostatecznie ożywienie multilateralizmu - zaznaczył.
Sekretarz generalna OBWE Helga Maria Schmid podziękowała Polsce i Australii za inicjatywę organizacji konferencji i podkreśliła, że dla OBWE współpraca z partnerami stanowi ogromną wartość dodaną. - Wiemy, że wyzwania, przed którymi stoimy - niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę ryzyko konfliktu wynikające z wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych, czy też wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi - nie są unikalne dla żadnego regionu, a zatem dzielenie się naszymi doświadczeniami, uczenie się od siebie nawzajem i wspólna praca nad sprostaniem wyzwaniom, przed którymi stoimy, przynosi realne korzyści – podkreśliła sekretarz generalna.
Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Polskę, jako tegoroczne przewodnictwo Azjatyckiego Partnerstwa OBWE na rzecz współpracy, oraz Australię.