Przewodniczący OBWE z wizytą w Czarnogórze, Albanii i Macedonii Północnej
17.06.2022
Przewodniczący OBWE, Minister Spraw Zagranicznych RP Zbigniew Rau w dniach 13-17 czerwca odwiedził trzy państwa Bałkanów Zachodnich.
W Czarnogórze przewodniczący OBWE przeprowadził rozmowy z prezydentem Milo Đukanoviciem, premierem Dritanem Abazoviciem i ministrem spraw zagranicznych Ranko Krivokapiciem, które koncentrowały się na kwestiach współpracy i bezpieczeństwa. Minister Rau spotkał się także z szefową Misji OBWE w Czarnogórze panią Dominique Waag i pracownikami Misji, którym podziękował za doskonałą pracę, a także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego Czarnogóry.
Szef polskiej dyplomacji podkreślił uznanie dla procesu reform wdrażanych w ostatnim czasie w Czarnogórze, które postrzega jako odzwierciedlenie zasad i wartości konstytuujących OBWE i czyni z kraju stabilnego i konstruktywnego partnera w regionie. Zwrócił uwagę, że dobitnym potwierdzeniem przywiązania do solidarności, praworządności i kultury dialogu było stanowisko, jakie Czarnogóra zajęła w ostatnim niezwykle trudnym dla Europy i świata czasie.
- Bliskie relacje i zaangażowanie waszego kraju w wartości, które ukształtowały OBWE, zostały kolejny raz udowodnione poprzez jasne i odwołujące się do zasad stanowisko Czarnogóry wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jako urzędujący przewodniczący OBWE pragnę wyrazić moje najwyższe uznanie dla pełnego poparcia ze strony Waszego kraju i działania w zgodzie z polityki zagraniczną i bezpieczeństwa UE. Ta postawa jest niezwykle cenna w momencie, gdy nasze europejskie bezpieczeństwo i cały międzynarodowy porządek oparty na zasadach jest atakowany przez Rosję – podkreślał Minister Rau w rozmowie z najwyższymi osobami w państwie.
Minister Rau zachęcał też Czarnogórę do zacieśniania współpracy z Organizacją i korzystania z jej potencjału dla dalszego wdrażania zmian, wskazując na jej znaczenie w kontekście procesu integracji Podgoricy z Unią Europejską.
Podczas wizyty Minister Rau poruszał także kwestie dotyczące współpracy dwustronnej, którą cechują niezwykle przyjazne relacje i brak rozbieżności w odniesieniu do kwestii o strategicznym znaczeniu, takich jak członkostwo w NATO i oddanie idei europejskiej integracji. Wyrażając nadzieję dalszego rozwijania wzajemnych stosunków, zapewnił, że Polska ceni Czarnogórę jako godnego zaufania partnera w kwestiach bezpieczeństwa i będzie wspierać kraj w odniesieniu do wyzwań, które implikuje rosyjska agresja.
W Tiranie szef polskiej dyplomacji przeprowadził rozmowy z ustępującym prezydentem Ilirem Metą, prezydentem-elektem Bajramem Begajem, wicepremierem Arbenem Ahmetajem oraz głównym negocjatorem Albanii z Unią Europejską Zefem Mazi. Spotkał się również z przedstawicielami misji OBWE w Albanii.
Urzędujący przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdził wsparcie Organizacji dla pakietu reform sukcesywnie wdrażanych w Albanii, między innymi w zakresie sądownictwa, praworządności i zwalczania korupcji.
– Z radością potwierdzam gotowość OBWE do dalszej pomocy w ważnych obszarach reform. Albania radzi sobie bardzo dobrze w ich wdrażaniu. Ponadto z zadowoleniem przyjmuję silne wsparcie rządu albańskiego dla regionalnego projektu OBWE w sprawie zmian klimatycznych i bezpieczeństwa w Europie Południowo-Wschodniej – powiedział minister Rau.
Minister Rau złożył gospodarzom gratulacje z okazji 30. rocznicy członkostwa w Organizacji i 25-lecia działalności misji OBWE w Albanii. W rozmowach podnosił również temat przybliżenia tego kraju do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.
Albania była drugim, po Czarnogórze, krajem wizytowanym przez ministra spraw zagranicznych podczas pobytu na Bałkanach Zachodnich. Na zakończenie wizyty Minister Rau udaje się do Macedonii Północnej.
W Ochrydzie minister Rau uczestniczył w drugiej edycji konferencji Prespa Forum Dialogue, organizowanej przez rząd Macedonii Północnej. Konferencja ma na celu inspirowanie i promowanie dobrosąsiedzkich stosunków i współpracy. Szef polskiej dyplomacji wziął udział w panelu otwierającym, poświęconym kwestii agresji Rosji na Ukrainę.
- W obecnym trudnym kontekście bezpieczeństwa ważniejsze niż kiedykolwiek jest dalsze zacieśnianie relacji UE-Bałkany Zachodnie i wspólna praca nad wyzwaniami spowodowanymi rosyjską agresją – czy to w obszarze bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, zwiększania odporności na dezinformację i hybrydowego zagrożenia lub radzenie sobie z ekonomicznymi skutkami inwazji rosyjskiej. Dotyczy to w szczególności tych krajów, które zajęły wyraźne stanowisko w sprawie wspierania ładu międzynarodowego opartego na zasadach, dostosowując się do sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i narażając się tym samym na dodatkowe zagrożenia zewnętrzne – powiedział minister Rau.
Urzędujący Przewodniczący OBWE odbył także spotkania z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim, premierem Dimitarem Kowaczewskim i ministrem spraw zagranicznych Bujarem Osmanim. Rozmowy dotyczyły procesu negocjacji akcesyjnych Macedonii Północnej z Unią Europejską i współpracy w kontekście przejęcia przez Skopie przewodnictwa w OBWE po Polsce, w 2023 r.
Minister Rau rozmawiał również z zastępczynią Sekretarza Generalnego ONZ Rosemary DiCarlo oraz ze Stałym Przedstawicielem Stanów Zjednoczonych przy OBWE Michaelem R. Carpenterem. Przeprowadził także rozmowy z Sekretarz Generalną OBWE Helgą Schmid oraz prezydent Kosowa Vjosą Osmani.
Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ
Foto: Sebastian Indra / Bartosz Peterman / MSZ