W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uruchomienie Mechanizmu Wiedeńskiego przez OBWE

22.03.2024

OBWE uruchamia Mechanizm Wiedeński OBWE w celu zbadania naruszeń praw człowieka przez Rosję w odniesieniu do więźniów politycznych.

Vienna Mechanism Invocation

Na posiedzeniu Stałej Rady 41 państw uczestniczących OBWE*, w tym Polska, uruchomiło Mechanizm Wiedeński. Celem uruchomienia procedury jest skonfrontowanie rosyjskich instytucji z wątpliwościami wyrażanymi przez państwa uczestniczące OBWE w odniesieniu do przestrzegania praw człowieka przez Rosję, jak również wywołanie dyskusji na temat realizacji zobowiązań wymiaru ludzkiego przez ten kraj.

Ustanowiony w 1989 r. Mechanizm Wiedeński OBWE jest jednym z narzędzi OBWE służącym wymianie informacji w kwestiach związanych z wymiarem ludzkim Organizacji, a jego uruchomienie nie wymaga konsensusu, czyli jednomyślności. Mechanizm Wiedeński uruchomiony został dotychczas kilkanaście razy, w tym m.in. przez Rosję w 1992 r. w odniesieniu do przepisów prawnych dotyczących estońskiego obywatelstwa. Wielka Brytania uruchomiła mechanizm w 2021 roku wraz z 34 krajami w odniesieniu do sytuacji praw człowieka w Białorusi.

*Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Kanada, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, San Marino, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone Ameryki, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy

{"register":{"columns":[]}}