W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Przewodniczącego OBWE w Kazachstanie, Uzbekistanie i Mongolii

06.06.2022

6 czerwca minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakończył wizytę w Azji Centralnej w charakterze Przewodniczącego OBWE.

Przewodniczący OBWE minister Zbigniew Rau podsumował wizytę w Mongolii

Podczas pobytu w Nur Sułtan szef polskiej dyplomacji spotkał się z najwyższymi władzami Kazachstanu: prezydentem Kasymem-Żomartem Tokajewem, przewodniczącymi obu izb parlamentarnych - Maulenem Aszimbajewem i Jerlanem Koszanowem, jak również z pełniącym obowiązki ministra spraw zagranicznych Akanem Rachmetullinem. Minister Zbigniew Rau spotkał się również z Rzeczniczką Praw Obywatelskich Ewlirą Azimovą oraz członkami społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas rozmów minister Rau potwierdził wsparcie OBWE dla trwającego procesu reform w Kazachstanie, w tym zaplanowanego na 5 czerwca referendum konstytucyjnego. Podkreślał, że Biuro Programowe OBWE w Nur-Sułtan jest zaangażowane we wspieranie dalszych reform w obszarze policji i sądownictwa, samorządności lokalnej oraz wzmocnienia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Program Reform Prezydenta Kazachstanu na wszystkich swoich etapach zawiera bardzo ważne usprawnienia związane z prawami człowieka, wolnościami obywatelskimi i obowiązkami instytucjonalnymi, zgodnie ze zobowiązaniami OBWE – powiedział minister Rau. Jak dodał, konkretnym tego przykładem są poprawki do konstytucji zgłoszone do ogólnokrajowego referendum, które odbędzie się w najbliższą niedzielę. Minister Rau omówił ponadto dynamikę sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji Centralnej.

Podczas swojego pobytu w Nur Sułtan przewodniczący OBWE minister Rau spotkał się także z ministrem gospodarki Kazachstanu Alibekiem Kuantyrowem, ministrem przemysłu i rozwoju Infrastrukturalnego Kairbekiem Uskenbajewem oraz przedstawicielami polskiego biznesu.

Minister Rau rozmawiał w Taszkencie z prezydentem Szawkatem Mirzijojewem, pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Władimirem Norowem oraz przewodniczącymi dwóch izb parlamentu Tanzilą Narbajewą i Nurdinjanem Ismailowem.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił pozytywny wkład OBWE w wysiłki związane z wprowadzaniem reform w Uzbekistanie. Przedstawił także pomysły dotyczące wzmocnienia zaangażowania w regionie. Zachęcił do wzmacniania dialogu ze społeczeństwem obywatelskim i dalszego promowania praw człowieka.

- Związki Uzbekistanu z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie mają wieloletnią tradycję. OBWE wysoko ceni Uzbekistan jako aktywnego członka organizacji od 1992 roku. Z okazji 30. rocznicy obecności krajów Azji Centralnej w Organizacji chciałbym potwierdzić niezmienne wsparcie dla Uzbekistanu oraz zadeklarować gotowość do dalszego wzmacniania tej współpracy i ugruntowania relacji partnerskich – zaznaczył minister Rau.

Minister Rau podziękował swoim rozmówcom za zaangażowanie w uregulowanie sytuacji w Afganistanie, budowanie zaufania i dobrosąsiedzkich stosunków w regionie a także solidarność z najbardziej potrzebującymi. Wsparcie dla ludności cywilnej to jeden z priorytetów polskiego przewodnictwa w OBWE.

Urzędujący Przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odbył spotkania z prezydentem Mongolii, Uchnaagijnem Chürelsüchem, minister spraw zagranicznych Batmunkh Battsetseg oraz innymi osobistościami życia publicznego.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił uznanie ze strony Organizacji dla procesu reform politycznych i konstytucyjnych w Mongolii, który obejmuje istotne osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka, wolności obywatelskich i obowiązków oraz odpowiedzialności instytucjonalnych zgodnych ze zobowiązaniami OBWE. Zachęcił kraj do zacieśniania współpracy z organizacją i korzystania z jej potencjału dla dalszego wdrażania zmian.

Gratulując Mongolii dziesiątej rocznicy wejścia do grona państw OBWE minister Rau zwrócił uwagę, jak ważna szczególnie dziś, w sytuacji zachwiania stabilizacji w regionie, jest współpraca wszystkich członków organizacji na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.

- Moja wizyta ma miejsce w momencie, gdy Organizacja mierzy się z poważnymi wyzwaniami w obszarze bezpieczeństwa. Chciałbym przypomnieć, że OBWE powstało, aby zapobiegać wojnom i deeskalować napięcia. Żywię głębokie przekonanie, że powinniśmy powrócić do tego pierwotnego celu, w pełni przestrzegając zasad helsińskich i wyjątkowej kultury współpracy, którą OBWE rozwijała przez prawie pięć dekad. Liczymy na dalszą owocną współpracę z naszymi mongolskimi partnerami w dążeniu do tego celu – powiedział Minister.

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

Fot. Norbert Kachniarz / MSZ

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}