Wizyta Przewodniczącego OBWE w Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie
15.07.2022
15 lipca minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakończył wizytę w regionie Europy Południowo-Wschodniej w roli Przewodniczącego OBWE.
W Belgradzie urzędujący przewodniczący OBWE przeprowadził rozmowy poświęcone kwestiom współpracy i bezpieczeństwa z prezydentem Aleksandarem Vučiciem, premier Aną Brnabić, ministrem spraw zagranicznych Nikolą Selakoviciem oraz z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.
- Moja wizyta ma miejsce w czasie, kiedy region OBWE mierzy się z kluczowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa. Przez ostatnie kilka lat obserwowaliśmy stopniowy zanik poczucia zobowiązania wobec wartości, które ukształtowały organizacje - powiedział minister Rau. - Cieszy mnie, że Serbia podziela z OBWE rozumienie fundamentalnych wartości i szacunek dla nich.
Minister Rau spotkał się także z miejscowym szefem Misji OBWE Janem Braathu oraz jej pracownikami. Podziękował za doskonałą pracę i wkład Misji we wsparcie Serbii w procesie reform. Podkreślił szczególne starania na rzecz pojednania i integracji mniejszości narodowych.
Zaznaczał, że właśnie teraz jest moment na wzmocnienie partnerstwa w ramach OBWE i potwierdzenie podstawowych wartości Organizacji, takich jak wspólna troska o bezpieczeństwo, wolność mediów, rządy prawa i aktywność na rzecz nienaruszalności praw człowieka. Jako Minister Spraw Zagranicznych odniósł się także do wielu wątków współpracy dwustronnej i możliwości jej rozszerzania. Potwierdził również, że Polska wyraża silne poparcie dla procesu integracji europejskiej Serbii.
Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Sarajewie z wiceministrem spraw zagranicznych Bośni i Hercegowiny Josipem Brkiciem, przedstawicielami Kolegium obu izb Parlamentu, przedstawicielami społeczności międzynarodowej oraz Centralnej Komisji Wyborczej, a także działaczami społeczeństwa obywatelskiego oraz z pracownikami misji OBWE w Bośni i Hercegowinie, w tym z jej szefową, ambasador Kathleen Kavalec.
Minister Rau wezwał przedstawicieli władz Bośni i Hercegowiny do wzmocnienia wewnętrznego dialogu i wysiłków na rzecz budowania stabilnego państwa. Potwierdził wsparcie OBWE dla reform, w tym systemu wyborczego, zachęcając wszystkie strony do zaangażowania się w inkluzywną i przejrzystą reformę wyborczą.
- Na tym etapie politycznym, losy procesu zmian leżą w rękach samej Bośni i Hercegowiny. To nie podmioty zewnętrzne, a Państwo, wiecie najlepiej, jakie rozwiązania będą dobre i wykonalne w obecnej sytuacji. OBWE jest tu, by wspierać kraj na tej drodze. Chciałbym potwierdzić pełne zaangażowanie Organizacji i gotowość Misji do udzielenia wszelkiej pomocy i konsultacji eksperckich dla podniesienia bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu mieszkańców Bośni i Hercegowiny - powiedział minister Rau podczas rozmów w Parlamencie.
Przewodniczący OBWE podziękował także przedstawicielom społeczności międzynarodowej oraz społeczeństwa obywatelskiego za ich pracę na rzecz rozwoju Bośni i Hercegowiny, integracji ze strukturami euroatlantyckimi oraz odpowiadania na potrzeby lokalnych społeczności.
W Prisztinie, szef polskiej dyplomacji spotkał się z prezydent Vjosą Osmani, premierem Albinem Kurtim, przewodniczącym Zgromadzenia Glaukiem Konjufcą, a także minister spraw zagranicznych Doniką Gërvallą-Schwarz oraz ministrem ds. wspólnot i powrotów Goranem Rakićem. Odwiedził także misję międzynarodowych sił pokojowych NATO (KFOR).
- Celem mojej wizyty było spotkanie się z liderami instytucjonalnymi, partnerami Misji OBWE w Kosowie oraz uzyskanie z informacji na temat wdrażanych reform sądownictwa, walki z korupcją, wzmocnienia wolności mediów i tak potrzebnych zmian w obszarze systemu wyborczego – powiedział minister.
Szef polskiej dyplomacji pogratulował budowanego od ponad 20 lat silnego partnerstwa z OBWE. Podczas rozmowy z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i młodymi aktywistami w Zespole Trenerów OBWE podziękował za ich pracę na rzecz rozwoju Kosowa w wielu istotnych obszarach.
- Poprzez swoje działania w terenie OBWE przyczynia się do dalszego rozwoju demokratycznego i wieloetnicznego społeczeństwa. Mam szczerą nadzieję, że doprowadzi to również do wzmocnienia stabilności i pojednania w Europie Południowo-Wschodniej – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ
fot. Sebastian Indra/ MSZ