W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania prowadzone przez GIOŚ nie potwierdziły obecności złotej algi zarówno w Wiśle, jak i innych wielkich rzekach nizinnych

30.11.2023

Badania prowadzone przez GIOŚ od początku roku z częstotliwością miesięczną nie potwierdziły obecności złotej algi zarówno w Wiśle, jak i innych wielkich rzekach nizinnych.

Komunikat

Informacje o wynikach monitoringu były i są publikowane w komunikatach na stronie.
Raport przedstawiający szczegóły badań Wisły i innych rzek w Polsce był opublikowany 13 lutego 2023 roku - kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Po wykryciu w lipcu 2023 r. komórek złotej algi w rzece Pszczynce będącej dopływem Wisły, GIOŚ dodatkowo wprowadził badania monitoringowe w ujściu Pszczynki do Wisły oraz na stopniach wodnych górnej Wisły. Tam również sukcesywnie wykonywane analizy nie stwierdziły obecności złotej algi.

Jeżeli ktoś dysponował informacjami badawczymi o występowaniu złotej algi w Wiśle, to powinien niezwłocznie powiadomić o tym fakcie właściwe służby.

Problem występowania złotej algi jest złożony i wymaga dalszych działań monitoringowych przy jednoczesnym wprowadzeniu działań zaradczych. Wśród nich jest m.in. kontynuacja inteligentnego zarządzania zrzutami przemysłowymi oraz realizacja inwestycji w systemy odsalania i w obszarze gospodarki wodno-ściekowej, stała współpraca pomiędzy służbami i kontynuacja badań naukowych. Wśród wskazanych priorytetów jest także rozszerzenie dotychczasowego monitoringu na inne rzeki oraz zbiorniki wodne. Informacje są dostępne w podsumowaniu: „KONKRETY DLA ODRY – PODSUMOWANIE 2022-2023”.

{"register":{"columns":[]}}