W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania na rzecz Odry: 29 kwietnia narada zespołu międzyresortowego i 30 kwietnia posiedzenie ZZK MKiŚ

30.04.2024

Sytuacja na Odrze i w Kanale Gliwickim jest stale monitorowana przez służby. Ze względu na pojawiające się zagrożenie zakwitami „złotej algi”, resorty obok działań doraźnych, wypracowują też rozwiązania długofalowe, które mają poprawić jakość wody w dorzeczu Odry.

Posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. Odry

29 kwietnia: narada zespołu międzyresortowego

Nad systemowymi rozwiązaniami pracuje międzyresortowy zespół ekspertów. Kolejna cykliczna narada odbyła się 29 kwietnia br. w MKiŚ, spotkanie prowadziła wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska – PIB, Instytutu Rybactwa Śródlądowego – PIB, Ministerstwa Przemysłu, MSWiA, Wód Polskich, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz IMGW-PIB. Jednym z głównych tematów była kontynuacja prac nad konkretnymi rozwiązaniami systemowymi. Ministerstwo Przemysłu prowadzi analizy związane z możliwościami zwiększenia retencji wód kopalnianych przez zakłady wydobywcze. Zespół międzyresortowy analizuje też rozwiązania, które umożliwią realizację inwestycji w systemy odsalania i oczyszczania wód.

Prowadzone są też prace dla usprawnienia sposobu zarządzania zrzutami wód kopalnianych: IMGW-PIB pracuje and stworzeniem dynamicznego modelu hydrologicznego, który umożliwi „widzenie się” zrzutów, po to, aby uniknąć kumulacji zanieczyszczeń w rzece. Jednym z tematów narady była również realizowana przez Instytut Rybactwa Śródlądowego – PIB rozbudowa sieci monitoringu automatycznego wód. Przedstawiciele IRS-PIB poinformowali, że w dorzeczu Odry w połowie kwietnia br. uruchomili łącznie 30 sond. Po zakończenia procesu testowania, dane z tych sond są sukcesywnie udostępniane Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska i są dostępne na stronie: pomiary.gios.gov.pl i na portalu: gov.pl/odra (w zakładce Badania Odry).

Ze względu na rozpoczynający się sezon wiosenno-letni, w trakcie spotkania poruszona była również kwestia bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt domowych, w kontekście korzystania z wód, gdzie występuje „złota alga”. Służby sanitarne poinformowały o procedurach związanych z monitorowaniem jakości wody pitnej oraz kąpielisk – w tej sprawie ściśle współpracują ze służbami środowiskowymi i regionalnymi zespołami zarządzania kryzysowego. Jeśli sytuacja tego wymaga, wydawane są odpowiednie ostrzeżenia. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami naukowymi, toksyna „złotej algi” jest szkodliwa dla ryb i innych organizmów wodnych posiadających skrzela. Nie zagraża bezpośrednio ludziom, ssakom i ptakom – niemniej zalecane jest, aby nie korzystać z wody, gdzie jest zakwit „złotej algi” i nie poić nią zwierząt domowych oraz gospodarskich.

30 kwietnia: posiedzenie ZZK MKiŚ

Z uwagi na występowanie „złotej algi” w Kanale Gliwickim, starorzeczu Odry w Januszkowicach oraz Zbiorniku Czernica, sytuację analizuje Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ, który wydaje zalecenia dla służb. Najnowsze rekomendacje zostały wydane 30 kwietnia bieżącego roku, wśród nich jest m.in. codzienny monitoring terenowy w miejscach występowania „złotej algi” oraz utrzymanie odpowiedniego przepływu wód na urządzeniach wodnych skanalizowanego odcinka rzeki Odry.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}