W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat ZZK MKiŚ: ze względu na załamanie pogody, sytuacja na Odrze i w Kanale Gliwickim może się dynamicznie zmieniać

06.05.2024

ZZK MKiŚ 04.06.2024

Najważniejsze informacje 

  • Dla Odry obecnie wydane są alerty I i II stopnia w związku z występowaniem „złotej algi”. Liczebność tego glonu w ostatnich dniach w rzece wzrosła, sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez służby. 

  • Monitoring GIOŚ z 3 czerwca wykazał istotny spadek liczebności „złotej algi” w Kanale Gliwickim, obecnie obowiązuje alert I (najniższego) stopnia.  

  • Ze względu na przejście w tym tygodniu frontu z intensywnymi opadami deszczu, w Kanale Gliwickim i w Odrze dochodzi obecnie do znaczących spadków tlenu rozpuszczonego w wodzie. 

  • Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ, podczas narady 4 czerwca, wydał nowe rekomendacje dla służb. Do najważniejszych zaleceń należy bieżący monitoring terenowy i przygotowanie do akcji natleniania wody, jeżeli wartości pomiarów tlenu rozpuszczonego spadną do 4 mg/l. 

  • W związku z  przemieszczaniem się Odrą fali wezbraniowej, która pojawiła się po opadach deszczu, służby będą też monitorowały zbiorniki wodne mające połączenie z Odrą. To tam w ciągu kilku najbliższych dni dostanie się woda z rzeki, ze „złotą algą” i może dojść do zakwitu glonu. 

  • Bieżący monitoring umożliwia reagowanie inspekcjom środowiskowym i pracownikom Wód Polskich. 

  • Osoby, które spędzają czas nad wodą, jeśli zauważą śnięte ryby, pianę czy inne nietypowe zjawiska, powinny jak najszybciej powiadomić Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) lub Wody Polskie. Całodobowy telefoniczny numer dyżurny Wód Polskich: 22 470 10 01 

Informacje rozszerzone:

W Odrze, według danych monitoringu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), liczebność „złotej algi” w ciągu kilku dni wzrosła: w Malczycach z 27 mln na 47 mln komórek/w litrze wody, w Bytomiu Odrzańskim z 27 mln na 42 mln komórek/w litrze wody, w Słubicach z 16 mln na 31,5 mln komórek/w litrze wody, a w Widuchowej z 3 mln na 20 mln komórek/w litrze wody. Najwyższą liczebność „złotej algi” odnotowano w Łanach: 50 mln komórek w litrze wody. Wyniki analiz są dostępne na stronie internetowej: www.gov.pl/Odra 

Do tej pory badania laboratoryjne Odry wykazywały obecność śladowych ilości toksyny „złotej algi” (prymnezyn) w wodzie. Jednakże obecnie obserwowane zmiany warunków pogodowych mogą prowadzić do nagłej zmiany parametrów wody. Stanowi to formę stresu dla „złotej algi”, która może reagować na niego poprzez produkcję toksyn. To z kolei może przyczynić się do pojawienia się toksycznego zakwitu alg w najbliższej przyszłości.

Ponadto po opadach na południu Polski, Odrą w pierwszej dekadzie czerwca będzie się przemieszczać fala wezbraniowa (do poziomu ostrzegawczego). Masy wody dostaną się do zbiorników mających połączenie z rzeką, w ciągu tygodnia inwazyjny glon może się w nich namnożyć. Dlatego służby pozostają w gotowości.   

Badania monitoringowe Wisły nie stwierdzają w niej obecności „złotej algi”. 

 

{"register":{"columns":[]}}