Monitoring sytuacji na zbiorniku Łacha Jelcz. Informacje Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
28.06.2023
W starorzeczu Odry na zbiorniku Łacha-Jelcz pod nadzorem naukowym Instytutu Ochrony Środowiska – PIB zainstalowany został biostabilizator. Jego zadaniem jest powstrzymanie przemieszczania się oraz rozwoju złotej algi. Akcja odbyła się z udziałem pracowników Lasów Państwowych, RZGW we Wrocławiu oraz służb Wojewody Dolnośląskiego. Po ostatnich opadach deszczu, odbyła się kontrolna wizja terenowa z udziałem wojewody.
Komunikat Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego
27 czerwca 2023 r.
Zbiornik Łacha Jelcz, będący starorzeczem Odry pozostaje odseparowany od głównego nurtu rzeki nie tylko za pomocą zapory sorpcyjnej, ale także siatki nylonowej oraz worków ze słomą jęczmienną. Wdrożone działania mają na celu zapobieganie migracji ryb i złotej algi w Odrze.
Montaż biostabilizatorów to metoda stuprocentowo bezpieczna dla środowiska i może być stosowana w rezerwatach przyrody, obszarach Natura 2000. Jest ona powszechnie stosowana dla poprawy jakości wód, skuteczna w przypadku złotej algi. Wdrożony na Dolnym Śląsku sposób to wynik zastosowania rekomendacji resortu klimatu i środowiska, na podstawie wytycznych naukowców, do zastosowania w starorzeczach, w miejscach gdzie jest przepływ wody. Słoma jęczmienna uwalnia bowiem do wody substancje, które powstrzymują zakwity glonów.
W trakcie wizyty terenowej Wojewody Dolnośląskiego wraz z odpowiednimi służbami zweryfikowano bezpośrednio zamontowaną zaporę, szczególnie w sytuacji po wczorajszych burzach oraz wzrostom poziomu wody w Odrze.
Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski podziękował służbom wojewódzkim za dobrą współpracę i bezpośrednio wdrażane działania, w tym przedstawicielom RZGW Wody Polskie we Wrocławiu za montaż umocowań, a także Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Rybackiej, Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska za aktywność i stały monitoring oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu w zakresie wykonalności projektów i uzgodnień na rzecz zrównoważonego rozwoju i troski o środowisko.