Montaż siatek w starorzeczach Odry – nowe rekomendacje ZZK MKiŚ
21.03.2024
We wtorek 19 marca odbyła się kolejna narada ZZK MKiŚ poświęcona działaniom, które mają zmniejszyć ryzyko śnięcia ryb z powodu toksycznych zakwitów „złotej algi”.
Wśród najważniejszych rekomendacji zespołu jest montaż specjalnych siatek, które mają uniemożliwić rybom wpływanie na tarło do zbiorników wodnych, gdzie jest „złota alga”. Instalacja siatek jest przewidziana w najbliższych dniach w starorzeczu w Januszkowicach w woj. opolskim oraz w Zbiorniku Czernica w woj. dolnośląskim. Zadanie to realizują służby wojewodów, z udziałem Państwowej Straży Rybackiej, we współpracy z Wodami Polskimi. Zastosowane rozwiązania mają uwzględniać potrzeby społeczne i umożliwiać użytkowanie zbiorników, w tym tzw. małą żeglugę.
Ponadto ZZK MKiŚ rekomenduje kontynuowanie dotychczasowych działań służb i użytkowników wód, w tym zapobieganie stagnacji wody w Kanale Gliwickim, dalsze prowadzenie wizji terenowych oraz ścisłą współpracę zespołów kryzysowych i wymianę bieżących informacji o sytuacji na rzekach i zbiornikach wodnych. Kontynuowany jest również monitoring interwencyjny GIOŚ. Próbki wody są pobierane m.in. w Kanale Gliwickim, na Odrze oraz w starorzeczu w Januszkowicach i Zbiorniku Czernica. Wyniki badań próbek z 18 marca wskazują na najniższy I stopień zagrożenia zakwitem w trzystopniowej skali w punkcie Kanał Gliwicki Gliwice – Marina. Stopień ostrzegawczy wydany jest dla Kanału Gliwickiego Pyskowice ul. Piaskowa. Służby na bieżąco monitorują sytuację.
W cotygodniowym spotkaniu ZZK MKiŚ uczestniczyli przedstawiciele resortu klimatu i środowiska, w tym szefowie GIOŚ, GDOŚ i IOŚ-PIB, a także wojewodowie pięciu nadodrzańskich województw i koordynatorzy wojewódzkich Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Rekomendacje ZZK MKiŚ są przekazywane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.