W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze wyniki monitoringu złotej algi, badania z 11 grudnia 2023 roku

13.12.2023

Według najnowszego raportu z badań Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ w Kanale Gliwickim wzrosła liczebność złotej algi. Inwazyjny glon nadal utrzymuje się też w starorzeczach Odry.

Komunikat

Dla Kanału Gliwickiego - Marina wprowadzony jest najwyższy w skali alert III stopnia ostrzegający przed zakwitem złotej algi. W tej lokalizacji stwierdzono 827 mln komórek Prymnesium parvum w litrze wody. Również alert III stopnia obowiązuje dla punktu Kanał Gliwicki - Pyskowice, gdzie odnotowano 448 mln komórek złotej algi w litrze wody. Stopień ostrzegawczy został wprowadzony dla lokalizacji Kanał Gliwicki Pławniowice ul. Nad Kanałem, przy liczebności blisko 9,5 mln komórek złotej algi w litrze wody.

Dla starorzecza Odry w zbiorniku Czernica w woj. dolnośląskim obowiązuje obecnie I stopień zagrożenia zakwitem Prymnesium parvum. Jest to najniższy w trzystopniowej skali. Według danych monitoringu CLB GIOŚ w Zbiorniku Czernica odnotowano 33 mln komórek złotej algi w litrze wody. Również I stopień zagrożenia obowiązuje dla starorzecza w Januszkowicach w woj. opolskim, przy liczebności 12 mln komórek w litrze wody.

Stały monitoring złotej algi jest kontynuowany. Służby w ramach standardowych działań prowadzą również wizje terenowe.

{"register":{"columns":[]}}