W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odra 2024: Komunikat Międzyresortowego Zespołu ds. Odry - Kontynuujemy działania mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z zakwitami złotej algi

21.11.2024

Komunikat Międzyresortowego Zespołu ds. Odry z 19 listopada 2024 r.

Międzyresortowego Zespołu ds. Odry 19 listopada 2024 r.

Najważniejsze informacje

  • Wyniki badań: Najnowsze badania laboratoryjne wskazują na obecność złotej algi w czterech punktach pomiarowych: Łany, Gliwice Marina, Pyskowice oraz Pławniowice, jednak jej ilość jest poniżej progu ostrzegawczego.
  • Incydent w jeziorze Farskim: W drugiej połowie października złota alga została wykryta w wodach jeziora Farskiego (okolice Gliwic), gdzie doszło do śnięć. Podjęto decyzję o weryfikacji działania tlenku wapnia, jako środka zwalczającego algę, jednak jego efektywność na chwilę obecną nie została potwierdzona. W innych lokalizacjach w dorzeczu Odry nie odnotowano w ostatnim czasie śnięć ryb.
  • Planowane działania interwencyjne: Omówiono rozwiązania mające na celu umożliwienie podjęcia skutecznych działań w przypadku wystąpienia zakwitów złotej algi w kolejnych sezonach. Zarekomendowano, aby działania kryzowe były podejmowane na szczeblu wojewódzkim (np. przez centra zarządzania kryzysowego) przy wsparciu naukowym IOŚ-PIB. Możliwości wdrożenia tego rozwiązania zostaną szczegółowo omówione podczas kolejnego posiedzenia Zespołu.
  • Działania systemowe: Kontynuowane są prace nad projektem planu inwestycyjnego, którego celem jest redukcja zasolenia Odry. Obecnie wykonywana jest dodatkowa analiza porównawcza zaproponowanych technologii (uwzględniająca również koszty i korzyści ekologiczne). Jej wyniki umożliwią wskazanie najbardziej optymalnych rozwiązań i modeli organizacyjnych do wdrożenia.
  • Działania kontrolne: PGW Wody Polskie oraz GIOŚ przedstawiły wyniki działań kontrolnych w dorzeczu Odry.
  • Zmiany legislacyjne: Trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rewitalizacji rzeki Odry oraz niektórych innych ustaw. Organem odpowiedzialnym za opracowanie jest Ministerstwo Infrastruktury.

Informacje rozszerzone

  • Raport z eksperymentu z wykorzystaniem nadtlenku wodoru w rzece Kłodnicy: Zespół IOŚ-PIB finalizuje raport, który będzie zaprezentowany na kolejnym posiedzeniu Zespołu.
  • Plany badawcze: Eksperci Międzyresortowego Zespołu ds. Odry omówili plany badawcze związane z testowaniem środków zwalczających złotą algę, co pozwoli stworzyć mapę drogową i rekomendacje działań zależnych od skali i lokalizacji incydentu.
  • Model predykcyjny: IRŚ-PIB podejmuje działania w zakresie opracowania modelu predykcyjnego, który ma na celu przewidywanie miejsc zakwitu złotej algi.
  • Uszkodzenia infrastruktury: Powódź spowodowała uszkodzenie niektórych stacji pomiarowych działających w ramach pilotażowego Monitoringu Rzeki Odry w trybie ciągłym. IRŚ-PIB pracuje nad przywróceniem ich sprawnego działania.
  • Zakończenie projektu pilotażowego: Z dniem 31 października 2024 r. IOŚ-PIB zakończył realizację projktu pilotażowego Monitoring Odry. Dane z sond pomiarowych zlokalizowanych w Raciborzu, Malczycach, Stopień wodny Dwory i Stopień wodny Przewóz nie są dostępne od 1 listopada.
  • Dane pomiarowe: Monitoring jest utrzymywany w wybranych lokalizacjach a jego wyniki dostępne są na stronie https://badania.gios.gov.pl/odra/
  • Aktualności: Aktualne informacje publikowane są na stronie gov.pl/odra oraz w mediach społecznościowych (Facebook oraz X) na profilu SZTABdlaODRY.
{"register":{"columns":[]}}