W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odra 2024: Komunikat Międzyresortowego Zespołu ds. Odry – Skuteczność nadtlenku wodoru w walce ze złotą algą wynosi nawet 99%

21.12.2024

Komunikat Międzyresortowego Zespołu ds. Odry z 17 grudnia 2024 r.

Posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Odry 17 grudnia 2024 r.

Najważniejsze informacje

  • Wyniki badań: Najnowsze badania laboratoryjne wskazują na obecność złotej algi w dwóch punktach pomiarowych: Gliwice Marina oraz Pyskowice. Stężenie algi jest jednak poniżej progu ostrzegawczego i nie zagraża ekosystemowi Odry.
  • Podsumowanie eksperymentu w Kłodnicy: IOŚ-PIB zaprezentował podsumowanie wyników eksperymentu neutralizacji złotej algi z zastosowaniem nadtlenku wodoru, przeprowadzonego w dniach 13 sierpnia – 3 września 2024 r. w Kłodnicy. Skuteczność substancji w walce z tym inwazyjnym glonem wynosi od 90% do 99%, a jej negatywne oddziaływanie na ekosystem rzeki Kłodnicy jest znikome. Tym samym udało się ochronić Odrę przed powtórką katastrofy z 2022 r. W przypadku wystąpienia zakwitów złotej algi w przyszłości, rekomendowane jest stosowanie nadtlenku wodoru jako działanie interwencyjne. Równolegle powinny być prowadzone działania systemowe, które trwale poprawią jakość wód w dorzeczu Odry.
  • Demontaż siatek: Po omówieniu wyników badań i przeanalizowaniu bieżącej sytuacji podjęto decyzję o demontażu siatki na okres zimowy uniemożliwiającej przemieszczanie się ryb w starorzeczu w Januszkowicach w woj. opolskim. Siatki zapobiegły wpływaniu ryb do akwenów zagrożonych algą w okresie intensywnych zakwitów glonu.
  • Planowane działania interwencyjne: Zespół kontynuował dyskusję na temat skutecznych działań interwencyjnych oraz podziału kompetencji w przypadku wystąpienia zakwitów złotej algi w kolejnych sezonach. Szczególną uwagę poświęcono roli wojewodów oraz IOŚ-PIB w zakresie dozowania nadtlenku wodoru. Pokreślono potrzebę skutecznej koordynacji i współdziałania instytucji. W styczniu 2025 r. odbędzie się robocze spotkanie w tej sprawie.

Informacje rozszerzone

  • Ocena rybostanu: Służby przeprowadziły próbę oceny rybostanu w zbiorniku Czernica oraz w starorzeczu w Januszkowicach, jednak ze względu na okres odłowów kontrolnych oraz sondowania, wyniki nie są miarodajne. Zespół zarekomendował powtórzenie oceny wiosną 2025 r.
  • Eksperyment w Jeziorze Farskim: Dokonane badania i analizy nie potwierdziły jednoznacznie działania tlenku wapnia jako środka skutecznie zwalczającego algę.
  • Zakończenie projektu pilotażowego: Z dniem 31 października 2024 r. IOŚ-PIB zakończył realizację pilotażowego Monitoring Odry. Dane z sond pomiarowych zlokalizowanych w Raciborzu, Malczycach, Stopień wodny Dwory i Stopień wodny Przewóz nie są dostępne od 1 listopada 2024 r.
  • Dane pomiarowe: Monitoring jest utrzymywany w wybranych lokalizacjach a jego wyniki dostępne są na stronie https://badania.gios.gov.pl/odra/
  • Aktualności: Aktualne informacje publikowane są na stronie gov.pl/odra oraz w mediach społecznościowych (Facebook oraz X) na profilu SZTABdlaODRY.
{"register":{"columns":[]}}