Odra 2024: Komunikat Międzyresortowego Zespołu ds. Odry. Sytuacja jest stabilna, ale służby nadal pozostają w gotowości
12.09.2024
Komunikat Międzyrządowego Zespołu ds. Odry z 10 września 2024 r.
Najważniejsze informacje
- W większości punktów pomiarowych nie stwierdzono obecności „złotej algi”, glon ten jest wykrywany jedynie w 3 lokalizacjach: w starorzeczu w Januszkowicach (25 mln komórek/l – pierwszy stopnień zagrożenia) oraz w Kanale Gliwickim w sekcji 0 (1,2 mln komórek/l) oraz w sekcji II (1,5 mln komórek/l), co jest poniżej stopnia ostrzegawczego.
- Resort klimatu i środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na rzece – sytuacja się ustabilizowała, jednak wymaga pozostania w gotowości i stałego monitorowania ze względu na prognozowane przejście w najbliższych dniach frontu z intensywnymi opadami deszczu.
- Zalecana jest szczególna kontrola wartości tlenu rozpuszczonego w wodzie, ponieważ przy nagłych załamaniach pogody, w rzekach i zbiornikach wodnych może dochodzić do gwałtownych spadków natlenienia i wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy.
- Kontynuowana jest inwentaryzacja przyrodnicza oraz badania biologiczne po zakończeniu eksperymentalnego dozowania nadtlenku wodoru w Kłodnicy. Zespół IOŚ-PIB gromadzi wyniki oraz dane do opracowania raportu.
Informacje rozszerzone
- Kontynuowane są działania związane z zarządzaniem przepływami w rzece poprzez retencjonowanie, ograniczenie zrzutów oraz wykorzystanie możliwości gospodarki wodnej.
- Na wniosek Międzyresortowego Zespołu ds. Odry, w obrębie grupy roboczej toczą się prace oraz dyskusje dotyczące zmiany opłat za odprowadzanie chlorków i siarczanów do rzek w kontekście nowelizacji specustawy odrzańskiej, w celu zmotywowania zakładów górniczych do oczyszczania zasolonej wody przed zrzutem.
- Międzyresortowy Zespół ds. Odry utrzymuje dotychczasową częstotliwość narad, aby na bieżąco analizować sytuację i wydawać rekomendacje dla służb.
- Służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe.
- Omówiono planowane i potencjalne działania renaturyzacyjne rzeki Odry, które planuje PGW Wody Polskie. Ich celem będzie odbudowa naturalnych ekosystemów, odbudowa systemów retencyjnych, zachowanie i/lub przywrócenie różnorodności biologicznej oraz zwiększenie odporności rzeki na zmiany klimatu. Planuje się kontynuację prac w tym obszarze, zwłaszcza pod kątem priorytetyzacji zadań.
- Bieżące informacje, w tym dane monitoringu Odry są publikowane na stronie gov.pl/odra oraz w mediach społecznościowych (Facebook oraz X) na profilu SZTABdlaODRY. Ponadto na stronie badania.gios.gov.pl/odra/ została udostępniona interaktywna mapa, która w przejrzysty sposób przedstawi zarówno bieżące, jak i historyczne wyniki badań.