W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odra 2024: wzrasta liczebność „złotej algi” w Kanale Gliwickim. Służby na bieżąco monitorują sytuację

05.08.2024

Komunikat międzyresortowego zespołu ds. Odry 1.08

Aktualizacja: informacja z 5 sierpnia 2024 roku

  • W miniony weekend (3 i 4 sierpnia 2024 r.) ze zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego wyłowiono łącznie 2,1 tony śniętych ryb. Pobrano próbki do badań laboratoryjnych.
  • Analizy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ wykazały obecność 100 mln komórek „złotej algi” w litrze wody w zbiorniku Dzierżno Duże. W Kanale Gliwickim liczebność tego glonu obecnie utrzymuje się na poziomie ok. 70 mln komórek w litrze wody, w Pławniowicach wprowadzony jest I stopień alertowy (najniższy w trzystopniowej skali ostrzegającej przed zakwitem „złotej algi”). Dla pozostałych sekcji Kanału Gliwickiego wprowadzony jest stan ostrzegawczy.
  • Inspekcje środowiskowe i Pracownicy Wód Polskich są na miejscu i prowadzą działania.
  • 3 sierpnia 2024 r. uruchomiona została procedura powiadamiania w ramach Międzynarodowego Planu Ostrzegawczo-Alarmowego dla Odry.
  • W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu zapobiegania przenoszeniu "złotej algi" do innych zbiorników, prosimy o niekorzystanie z wody (kąpiele, sport i rekreacja, wędkarstwo, kontakt zwierząt domowych z wodą).
  • Wojewódzkie centra kryzysowe w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim oraz inne służby pozostają ze sobą w bieżącym kontakcie i monitorują sytuację. Bieżące informacje są publikowane przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/interweniujemy-w-sprawie-snietych-ryb-w-zbiorniku-dzierzno-duze
  • 5 sierpnia 2024 r. planowana jest narada międzyresortowego zespołu ds. Odry, która po analizie sytuacji wyda dalsze rekomendacje w sprawie działań zaradczych.

Aktualizacja: informacja z 3 sierpnia 2024 roku

  • W Kanale Gliwickim wzrosła liczebność „złotej algi”. W punkcie pomiarowo-kontrolnym w Pławniowicach najnowsze wyniki badań wykazały 72 mln komórek w litrze wody.
  • Wysokie wartości „złotej algi” stwierdzono w Jeziorze Dzierżno (przed wlotem do Kanału Gliwickiego). Analizy wykonane przez inspekcje środowiskowe wskazały 94,4 mln komórek „złotej algi” w litrze wody. W wodzie pojawiły się śnięte ryby. Inspekcje środowiskowe i inne służby są na miejscu i prowadzą działania.
  • W związku z powyższym, w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne oraz w celu zapobiegania przenoszeniu "złotej algi" do innych zbiorników, prosimy o niekorzystanie z wody (kąpiele, sport i rekreacja, wędkarstwo, kontakt zwierząt domowych z wodą).
  • Wojewódzkie centra kryzysowe w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim i inne służby pozostają ze sobą w kontakcie i monitorują sytuację.
  • Na poniedziałek 5 sierpnia 2024 r. planowana jest narada międzyresortowego zespołu ds. Odry, która po analizie sytuacji wyda rekomendacje w sprawie dalszych działań.

Informacja z 2 sierpnia 2024 roku

  • W Kanale Gliwickim w ciągu ostatnich dni notowany jest wzrost liczebności „złotej algi”.
  • Dla punktu kontrolnego w Pławniowicach wprowadzono obecnie I stopień zagrożenia (najniższy w trzystopniowej skali). Dla pozostałych sekcji Kanału Gliwickiego obowiązuje stan ostrzegawczy związany z występowaniem „złotej algi").
  • Służby na bieżąco monitorują sytuację, prowadzą wizje w terenie. Są przygotowane na wypadek potencjalnego, dynamicznego wzrostu populacji „złotej algi”.
  • 30 lipca odbyła się kolejna narada Międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze. Spotkanie prowadziła Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.
  • Podczas spotkania ekspertki i eksperci przeanalizowali dotychczasowe rekomendacje dla służb i wprowadzili aktualizacje dostosowane do bieżącej sytuacji. Omówili również dalsze prace związane z rozwojem monitoringu i modelu hydrologicznego, który umożliwi prognozowanie sytuacji na rzece, dla poprawy jej stanu.
  • Zespół międzyresortowy ds. Odry kontynuuje też analizy i uzgodnienia, w jakim zakresie renaturyzacja może objąć Odrę oraz jej dopływy.

Informacje rozszerzone

  • Resort klimatu i środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na rzece. Służby pozostają w gotowości i kontynuują bieżące obserwacje terenowe, bo nie można wykluczyć gwałtownego wzrostu liczebności „złotej algi” i pojawienia się kolejnych w tym roku epizodów śnięcia ryb. Aktualne informacje, w tym dane monitoringu Odry są publikowane na stronie gov.pl/odra.
  • Obok monitoringu oraz bieżącego zarządzania ryzykiem na Odrze, zespół międzyresortowy kontynuuje też prace systemowe. Resort przemysłu opracowuje plan inwestycyjny w celu obniżenia zasolenia wód Odry. Trwają prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry. Wdrażany jest aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i „widzenie się” zrzutów przemysłowych.
  • Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze tworzą resorty: klimatu i środowiska, infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych, rolnictwa oraz spraw wewnętrznych.
  • 31 lipca 2024 roku odbyło się robocze spotkanie z organizacjami pozarządowymi.  Omówiono m.in. priorytety działań systemowych zmierzających do zmniejszenia zasolenia Odry, jak również kierunki działań związanych z renaturyzacją.
{"register":{"columns":[]}}